Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) nāk klajā ar aicinājumu izveidot parlamentāro izmeklēšanas komisiju e-veselības neveiksmīgās ieviešanas izvērtēšanai un vainīgo personu identificēšanai. Atklātā vēstulē Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājai Aijai Barčai un Veselības apakškomisijas priekšsēdētājam Romualdam Ražukam LĀB norāda uz virkni e-veselības izstrādes nepilnībām un ieviešanas grūtībām.
Biedrībā norāda, ka sākot no šā gada 1.janvāra vajadzēja stāties spēkā e-veselības mazai daļai – darba nespējas lapu un recepšu izrakstīšanai, izmantojot e-veselības sistēmu. Šobrīd perfekti strādā tikai dārgi apmaksāta reklāma masu saziņas līdzekļos, kas slavē e-veselību, uzsver biedrībā.
Vienlaikus pārstāvji min, ka pati e-veselības sistēma strādā neefektīgi, katru dienu ilgstoši nav pieejami e-veselības pakalpojumi ne ārstiem, ne aptiekām, ne pacientiem. Pacienti un ārsti tērē neiedomājami daudz laika, lai izrakstītu un saņemtu zāles. Biedrību īpaši uztraucot problēmas, kas saistītas ar zāļu saņemšanu bērniem, cukura diabēta un astmas slimniekiem, kur medikamenti vajadzīgi nekavējoties, bet aptiekās tos nav iespējams saņemt e-veselības sistēmas ilglaicīgu pārrāvumu dēļ.
«E-veselības sistēmā ir bezgala daudz problēmu, kas radušās, ilgstoši vīzdegunīgi ignorējot medicīnas profesionāļu vajadzības, veidojot e-veselību uz dažādām platformām, izejot tikai no programmētāju vai ierēdņu viedokļa,» pauž biedrības pārstāvji.
Tāpat atklātajā vēstulē norādīts arī tas, ka nejēdzīgas, vecmodīgas e-veselības ieviešana valstij no Eiropas struktūrfondiem izmaksājusi daudzus miljonu eiro, kamēr sistēmas novērtējums un analogas, bet darbotiesspējīgas e-veselības sistēmas izstrāde vai tulkošana un pārņemšana no Igaunijas, pēc ekspertu aplēsēm nevarētu izmaksāt vairāk par vienu miljonu. Publiskajā telpā ir izplatījušās ziņas, ka e-veselības izstrāde saistīta ar nelietderīgu līdzekļu šķērdēšanu, pārskaitot milzīgas naudas summas «konsultantiem».
Vienlaikus biedrībā klāsta, ka Veselības ministrija turpinot publiski apvainot ārstus, ka ārsti nelabprāt izmantojot e-veselību un nepamatoti vainojot ministriju un Nacionālo veselības dienestu (NVD). No visiem Latvijas ģimenes ārstiem, pēc Latvijas ārstu biedrības datiem, šobrīd ar e-veselību nestrādā tikai astoņi, bet visi pārējie izmisīgi pūlas strādāt ar e-veselību, diemžēl vismaz puse dienas paiet risinot problēmas vai lūkojoties uz nestrādājošu sistēmu.
LĀB atgādina, ka e-veselības ieviešana saistīta ar četriem ministriem- Juri Bārzdiņu, Ingrīdu Circeni, Gunti Belēviču un Andu Čakšu, kas visi publiski slavējuši e-veselības ieviešanas gaitu, un, kā rodas iespaids, paši aktīvi politiski vadījuši šā brāķa radīšanu.
«Jautājums – kam būtu jāuzņemas politiska atbildība par tām problēmām, kas radušās ārstiem, aptiekāriem un pacientiem, ieviešot e-recepti un e-darba nespējas lapu, kā arī par tām problēmām- kāpēc nestrādā visas pārējās e-veselības sadaļas. Parlamentāra izmeklēšanas komisija varētu arī sākotnēji noskaidrot, kas bijuši tie konsultanti, kas saņēmuši vairāk par desmit miljoniem eiro par e-veselības izstrādi, kāds ir šo konsultantu pienesums un atbildība,» savu neizpratni pauž LĀB pārstāvji.
Ref: 225.000.103.2056