Latvijā, pretēji ES direktīvai, paredzēts garākais termiņš Baltijas valstīs, lai sagatavotos elektrības piegādātāja maiņai, raksta Dienas bizness.
Ministru kabineta noteikumi reglamentē, ka par elektroenerģijas piegādātāja maiņu ir jāpaziņo vēlākais divus mēnešus pirms iepriekšējā piegādātāja līguma termiņa beigām. Šo paziņošanas posmu nokavējot, klientam pāreja pie cita elektrības tirgotāja stipri sarežģjās gan no administratīvā viedokļa – viena līguma vietā var būt jāslēdz divi -, gan pastāv arī iepriekš neprognozējams elektroenerģijas izmaksu risks, jo cenu var noteikt pēc balansēšanas enerģijas cenas, kas būtiski var atšķirties no tirgus cenas.
Divu mēnešu paziņošanas termiņš faktiski nozīmē, ka elektrības tirgotāju cenu piedāvājumi brīvā elektroenerģijas tirgus dalībniekiem – ap 1300 uzņēmumiem Latvijā – ir jāievāc aptuveni trīs mēnešus pirms līguma beigām. Dažādu iemeslu dēļ to ne vienmēr var korekti izdarīt, arī tāpēc, ka cenu maiņa ir daudz biežāka nekā reizi trīs mēnešos.
«Šādi noteikumi nav patērētājiem draudzīgi un principā ir radīti, lai noturētu Latvenergo monopolu, pēc iespējas sarežģījot pāreju pie cita elektroenerģijas tirgotāja,» DB sacīja enerģētikas cenu konsultāciju uzņēmuma Alfa Energy pārstāvis Normunds Tukišs.
Jāatzīmē, kā pārējās Baltijas valstīs paziņošanas termiņš par elektroenerģijas tirgotāja maiņu ir ievērojami īsāks – 21 diena Igaunijā un 30 dienas Lietuvā. ES direktīva nosaka, ka šis termiņš nedrīkstētu būt ilgāks par trim nedēļām.