Šonedēļ 17. un 18.jūlijā Rīgā norisināsies 26.EUROfusion Ģenerālā asambleja, uz kuru ieradīsies Eiropā vērienīgākā zinātniskā kopprojekta EUROfusion vadība un dalībnieki no 24 valstīm, informē Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļa.
Kā norāda pasākuma organizētāji, EUROfusion mērķis ir attīstīt kodolsintēzi kā dzīvotspējīgu enerģijas avotu līdz 2050.gadam, ražojot CO2 brīvu enerģiju lielos apjomos, tēlaini izsakoties – radīt Sauli uz Zemes.
Tiek atzīmēts, ka Latvija kodolsintēzes pētniecības jomā ir vadošā Baltijā, un Latvijas zinātnieki veiksmīgi piedalījušies kodolsintēzes problēmu risināšanā arī iepriekšējās Eiropas Atomenerģijas kopienas programmās EURATOM jau kopš 1999.gada. Šobrīd Eiropas Savienības (ES) pētniecības un inovāciju atbalsta programmā Apvārsnis 2020 Dr.habil.phys. Andra Šternberga koordinētā Latvijas EUROfusion Laboratorija apvieno zinātniekus no Latvijas Uinversitātes Cietvielu fizikias institūta, Latvijas Universitātes Ķīmiskās fizikas institūta un Fizikas institūta.
EUROfusion ir Eiropas Komisijas (EK) un kodolsintēzes kopienas veiksmīgas sadarbības piemērs, apvienojot konsorcijā visas ES dalībvalstis, kā arī Šveici un Ukrainu.
Savukārt Ģenerālā asambleja ir EUROfusion galvenais lēmējorgāns, pieņemot lēmumus gan saistībā ar budžeta sadali, jaunu pētījumu nepieciešamību, esošo turpināšanu vai pārtraukšanu, programmas progresu, dalībnieku aktivitāti un rezultātiem.
Projekta EUROfusion kopējās izmaksas laika posmā no 2014. līdz 2020.gadam ir plānotas 857 miljonu eiro apmērā, no kurām 55% veido EK finansējums un atlikušo daļu sastāda konsorcijā iesaistīto valstu līdzfinansējums.
Tad jau labāk to darīt kilometru zem zemes.