Bosnijas un Hercegovinas galvaspilsētā Sarajevā šajās dienās – 4.un 5.maijā – norisinās septītais ikgadējais investīciju forums, kura mērķis ir Ķīnas un 16 Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu sadarbības veicināšana lauksaimniecības, enerģētikas, infrastruktūras un būvniecības, tūrisma, izglītības jomā.
Konferences ietvaros notikusi ministru apaļā galda diskusija, kuras laikā Latvijas pārstāve – Satiksmes ministrijas Tranzīta politikas departamenta direktora vietniece Elīna Luca-Ratfeldere informēja par Rīgā, 16.-17.maijā, plānoto 16+1 valstu sadarbības formāta transporta ministru un biznesa konferenci, kuras mērķis ir sekmēt Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu aktīvāku sadarbību transporta un loģistikas jomā.
Paralēli pasākuma oficiālajai programmai Latvijas pārstāve piedalījusies vairākās divpusējās sarunās, tostarp ar Bosnijas un Hercogovinas Ārējās tirdzniecības kameras prezidentu Bruno Bojiču, Bosnijas un Hercogovinas Gorazdes kantona ekonomikas ministru Meho Mašalu, kā arī citiem valdības un privātā sektora pārstāvjiem. Sarunu laikā tika pārrunātas divpusējās sadarbības iespējas, kā arī potenciālā daudzpusējā sadarbība iniciatīvas 16+1 ietvaros. Tirdzniecības kameras prezidents Bojičš uzsvēra, ka augstu vērtētu tiešās aviosatiksmes atklāšanu ar Latviju, kas būtiski veicinātu biznesa attīstību starp abām valstīm, informē Satiksmes ministrija.
BNN jau rakstīja, ka nākamā sadarbības formāta 16+1 premjerministru tikšanās notiks Rīgā, kā arī Latvijā tiks izveidots šī formāta loģistikas un transporta koordinācijas centrs – šāda deklarācija pieņemta 24.novembrī Ķīnā.
Tāpat ziņots, ka biedrības Baltijas Asociācija – transports un loģistika (BATL) prezidente Inga Antāne ir gandarīta, ka ir ņemti vērā BATL priekšlikumi starpvalstu sadarbībai iniciatīvas 16+1 ietvaros un premjerministre Laimdota Straujuma kopā ar Ārlietu ministriju, Satiksmes ministriju un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) ir panākusi starptautisku vienošanos, lai Latvija uzņemtos vadošo lomu starp Baltijas valstīm sadarbības veicināšanā ar Ķīnu, organizējot 16+1 dalībvalstu premjerministru un nozares atbildīgo ministru forumu Rīgā, kā arī izveidojot koordinācijas centru Latvijā.
BATL vairākkārt ir vērsusi atbildīgo institūciju un amatpersonu uzmanību uz Latvijas transporta un loģistikas nozares izaugsmes iespējām Ķīnas virzienā, uzsverot, ka Latvijai ir jāuzņemas vadošā loma un jākļūst par līderi transporta un loģistikas jautājumos starp Baltijas valstīm jaunās Ķīnas iniciatīvas 16+1 ietvaros.
«Esmu patiesi gandarīta, ka Latvijas delegācijai Ķīnā ir izdevies panākt vienošanos par Latvijas vadošo lomu starpvalstu sadarbības iniciatīvas 16+1 īstenošanā. Uzskatu, ka Latvijai ir maksimāli jāizmanto visas 16+1 sniegtās priekšrocības. Līdz ar to šobrīd premjerministrei un atbildīgajām institūcijām kopā ar nozari ir jāvelta visi spēki, lai uzsāktu darbu pie piedāvājuma koncepta izstrādes sadarbībai ar Ķīnu un sekmīgi sagatavotos 16+1 valstu līderu forumam nākamā gada pavasarī Rīgā. Vitāli svarīgi ir arī atrast kompetentu, profesionālu un darbspējīgu nozares ministru, kas nekavējoties būtu spējīgs pārstāvēt nozares intereses un risināt gan iekšēji nozarei būtiskus jautājumus, kā piemēram, dzelzceļa infrastruktūras tarifu izlīdzināšanas jautājumu, gan arī dibināt pozitīvu ilgtermiņa sadarbību Ķīnas un Austrumāzijas virzienā. Šobrīd Ķīna mums ir iedevusi «mazo pirkstiņu», mums – Latvijai ir jābūt tik gudriem un saprātīgiem, lai spētu paņemt visas tās iespējas, ko mums var sniegt šī iniciatīva!» teic Antāne.
Ref: 102.000.102.12613