Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Korporatīvās pārvaldības komiteja ir izvērtējusi Latvijas sasniegto progresu, ieviešot OECD rekomendācijas korporatīvās pārvaldības un valsts kapitālsabiedrību pārvaldības jomā un pirmdien, 18.aprīlī, sniedza OECD Padomei pozitīvu vērtējumu par Latvijas gatavību pievienoties OECD.
OECD Korporatīvās pārvaldības komitejas lēmums ir pēdējais – 21. un pēc tā pieņemšanas OECD tuvāko nedēļu laikā pieņems gala lēmumu par Latvijas pievienošanos organizācijai, informē Ekonomikas ministrija.
«Valdība apzinās, ka valsts uzņēmumi ekonomikā ieņem ļoti nozīmīgu lomu, tāpēc ir jāpievērš daudz lielāka uzmanība šo uzņēmumu darbības rādītājiem un labai pārvaldībai,» uzsver Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.
Kā iepriekš ziņots, šī gada 6.aprīlī Parīzē Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Korporatīvās pārvaldības komitejas sanāksmē tika vērtēts Latvijas sasniegtais progress, ieviešot OECD rekomendācijas gan korporatīvās pārvaldības, gan valsts kapitālsabiedrību pārvaldības jomā.
Latvijas delegācija sniedza detalizētu informāciju par visiem valsts kapitālsabiedrību reformas aspektiem, tostarp par Latvijas virzību uz centralizētu valsts kapitāla daļu pārvaldības modeli, stiprinot Ministru prezidenta paspārnē izveidoto koordinācijas institūciju – Pārresoru koordinācijas centru. Tāpat OECD tika informēta par uzsākto procesu, lai kvalitatīvi izveidotu profesionālas valsts uzņēmumu padomes. Ir izveidota caurspīdīga atlases procedūra: publiska kandidātu pieteikšanās, tiek izvirzīti profesionalitātes un neatkarības kritēriji, nominācijas komisijās iekļauti koordinācijas institūcijas un NVO pārstāvji. Šajā kontekstā Ekonomikas ministrs aicina padomes locekļu amatiem pieteikties pēc iespējas vairāk profesionālus kandidātus, jo īpaši no privātā sektora ar lielu pieredzi vadošos amatos un uzņēmējdarbībā.
OECD ir apvienojušās pasaules turīgākās valstis ar mērķi veicināt globālās ekonomikas izaugsmi. Lai iestātos organizācijā, valstij jāatbilst četriem kritērijiem: līdzīgi domājoša valsts, nozīmīgs spēlētājs, savstarpējā ieinteresētība un globālie apsvērumi. Tomēr valstu atbilstība šiem kritērijiem nenodrošina automātisku uzņemšanu OECD. Lēmums tiek pieņemts pamatojoties uz OECD stratēģiskajām interesēm, ģeopolitisko līdzsvaru, kandidātu individuāliem ekonomiskiem sasniegumiem, kā arī organizācijas spēju uzņemt jaunas valstis. Ne mazāk būtisks arguments ir potenciālās dalībvalsts kapacitāte līdzdarboties un sniegt ieguldījumu organizācijas darbā. Iestāšanās notiek pēc OECD valstu uzaicinājuma, tām pieņemot vienprātīgu lēmumu.
Ref: 102.000.102.12443