Latvijā strauji pieaug nelegālais metāllūžņu tirgus

Līdz ar pievienotās vērtības nodokļa izmaiņām darījumos ar metāllūžņiem un augsto metāllūžņu cenu pasaules biržās oktobrī Latvijā metāla zādzības kļuvušas īpaši nekaunīgas. Tikmēr metāllūžņu pieņēmēju skaits aug, vēsta TV3 raidījums Nekā Personīga (NP).

Licences Ekonomikas ministrijā izņēmušas vairāk nekā 250 firmas. Ja vēl pieskaita vairākus simtus nelegālo pieņemšanas punktu, tad nelielā Latvija izrādās ir metāllūžņu lielvalsts, norāda NP.

Tiek atzīmēts, ka pēdējā laikā metāla zagļi kļuvuši īpaši bezkaunīgi. Nesen noticis mēģinājums nozagt ūdens sūkni Juglā. Neilgi pirms ūdens sūkņa zādzības 160 metru platībā tika notīrītas Salu tilta margu estakādes. Vainīgie nav atrasti. Oktobra vidū dzelzs vārti tikuši aiznesti no Andreja Upīša memoriālā muzeja Skrīveros. Savulaik tos ielika par Eiropas fondu un pašvaldības naudu. Arī šis gadījums pagaidām nav atklāts. Ne mazāk šokējoša zādzība Liepājā – tur nakts laikā Ziemeļu kapos Oskara Kalpaka piemiņas vietā nozagti 23 burti. Minētie gadījumi ir tikai spilgtākie. Policijas atskaitēs tagad nav dienu, kad neparādītos melno un krāsaino metālu zādzības.

Kanalizācijas vāku un aizsargrežģu zādzības – vairs nevienu nepārsteidzot. Bet kapu krustu zādzības ir jau nekaunības kalngals. Zagtas mantas pamatā nonāk nelegālajos punktos, kas augstās metāla cenas dēļ gatavi uzņemties risku un vest metālu uz Lietuvu vai kādu citu valsti. Pēc ekonomiskās krīzes un metāla pieprasījuma pasaules tirgos, metāllūžņu tirgus Latvijā ir atdzīvojies, novērojis NP.

Tikmēr metāllūžņu eksports no Latvijas pieaug. Ja pērn uz Turciju aizvesti 120 tūkstoš tonnu metāllūžņu, tad šogad desmit mēnešos uz Turciju aizceļojis jau 165 tūkstoš tonnu. Arī kopējais daudzums desmit mēnešos ir par trešdaļu lielāks kā pērn.

Lielākais spēlētājs metāllūžņu biznesā ir Tolmets – viņu peļņa pērn bijusi trīs ar pus miljoni latu. Otrajā vietā ir igauņiem piederošā Cronimet ar Vācijā atrodošos vadību – 2010. gadā neto peļņa 100 tūkstoši latu. Trešajā vietā ir skandināviem piederošā Kuusakoski. Neto peļņa 217 tūkstoši latu.

Savukārt ceturtais lielākais Sanekss, kura viens no īpašniekiem ir ofšora kompānija, gada pārskatā uzrāda 31 951 latu peļņu.

Tolmets atzīst, ka līdz ar straujo būvniecību Ķīnā un citur Āzijā, interese par visa veida metālu ir liela. Tieši varš un tā izstrādājumi augstās cenas dēļ kļuvuši interesanti organizētās noziedzības pasaulei – to savā pētījuma secinājusi Somijas valsts televīzijas YLE žurnāliste Minna Knus. Latvijas tirgus esot pārāk mazs, lai te organizētā noziedzība pārņemtu melnā vai krāsainā metāla pieņemšanu. Atsevišķi noziedznieki gan apvienojas un specializējas tieši krāsaino metālu zagšanā. Taču pamatā noziegumi zogot metālu ir sadzīviski vai arī kā pēdējā laikā kļūst nekaunīgi un vērienīgi, tā uzņēmums.

Ref: 103.000.103.101

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas