Latvijai rekomendē paredzēt automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņu bērniem

Eiropas Padomes Komisija pret rasismu un neiecietību aicina Latviju veicināt ziņošanu par rasistiskiem, homofobiskiem un transfobiskiem naida noziegumiem, kā arī sekmēt mazāk aizsargātu grupu integrāciju, liecina Komisijas publicētais ziņojums. Tajā Latvijai sniegtas vairākas rekomendācijas, tai skaitā arī paredzēt automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņu bērniem.

Ziņojumā norādīts, ka Latvijai nepieciešams sekmēt mazāk aizsargātu grupu integrāciju tādās jomās kā izglītība, valodas apguve, nodarbinātība un veselības aprūpe, kā arī nodrošināt automātisku Latvijas pilsonības piešķiršanu valstī dzimušiem nepilsoņu bērniem. Ziņojumā gan nepilsoņi tiek saukti par «tā dēvētājiem nepilsoņiem».

Tāpat ziņojumā atzīts, ka vairākās jomās ir panākts progress. Eksperti secinājuši, ka uzlabojies Tiesībsarga biroja finansiālais stāvoklis, pamanāmība un pieejamība.

Par pozitīvām atzītās arī pieņemtās vadlīnijas par naida runas un naida noziegumu izmeklēšanu, proti, Valsts policijas koledža ievērojami pastiprinājusi izglītojošus pasākumus naida noziegumu jomā, tai skaitā policijas darbiniekiem, Ģenerālprokuratūrai un Augstākajai tiesai.

Ziņojumā secināts, ka Latvijas varas iestādes ir sagatavojušas rīcības plānu Nacionālās identitātes, pilsoniskās sabiedrības un integrācijas politikas pamatnostādņu īstenošanai 2012.-2018.gadam. Tāpat varas iestādes ir nodrošinājušas lielu skaitu bezmaksas latviešu valodas kursu nacionālajām, etniskajām minoritātēm un imigrantiem, kā arī nepilsoņiem, kuri vēlas naturalizēties. Latvija atvieglojusi Latvijas pilsonības piešķiršanas noteikumus jaundzimušajiem nepilsoņu bērniem.

Ziņojuma autori arī norādījuši, ka Latvijā ir uzlabota bēgļu un alternatīvās aizsardzības saņēmēju integrācija, tomēr ir nepieciešami papildu pasākumi, jo īpaši valodas apguves, integrācijas darba tirgū un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības jomā.

Taču ziņojumā arī norādīts, ka neskatoties uz panākto progresu, daži jautājumi raisa bažas, piemēram, atbildes vēstījuma trūkums politiskajā vidē, reaģējot uz rasistisku un homofobisku un transfobisku naida runu, romu kopienas marginalizācija, kā arī lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (LGBT) personu situācija.

Tāpat komisija atzīmējusi, ka Latvijas kriminālās, civilās un administratīvās tiesības vēl pilnībā neatbilst komisijas Vispārējās politikas rekomendācijai par nacionālo likumdošanu rasisma un rasu diskriminācijas apkarošanā.

Šai sakarā ziņojumā sniegta 21 rekomendācija Latvijas varas iestādēm. Ne vēlāk kā divus gadus pēc šī ziņojuma publicēšanas komisija veiks pārbaudi attiecībā uz divām no šīm rekomendācijām, kuras uzskatāmas par prioritārām. Par prioritātēm izvirzīts uzdevums Valsts policijai izveidot struktūrvienību, kuras uzdevums ir vērsties pie mazaizsargātām grupām, lai palielinātu uzticēšanos policijai un risinātu problēmu, kas saistīta ar nepietiekamu ziņošanu par rasistiskiem, homofobiskiem un transfobiskiem naida noziegumiem, kā arī paredzēt automātisku Latvijas pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem dzimušiem bērniem.

Tāpat komisija rekomendējusi palielināt latviešu valodas mācību stundu skaitu bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu, izmeklēt sūdzības par rasu diskrimināciju veselības nozarē, kā arī nekavējoties rīkoties, lai labotu situāciju saistībā ar romu skolēniem, kuri nepareizi iekļauti speciālās izglītības programmās.

Komisija arī iesaka Nodarbinātības valsts aģentūrai piedāvāt profesionālo un arodapmācību arī personām ar ļoti zemu formālās izglītības līmeni.

Aicināts arī veikt pētījumu par LGBT personu diskrimināciju Latvijā un veidot kampaņas skolās, lai veicinātu izpratni par LGBT un iecietību.

Eiropas Padomes Komisija pret rasismu un neiecietību ir Eiropas Padomes cilvēktiesību institūcija, kuru veido neatkarīgi eksperti, kas uzrauga problēmas saistībā ar rasismu, ksenofobiju, antisemītismu, neiecietību un diskrimināciju, piemēram, pamatojoties uz rasi, nacionālo vai etnisko izcelsmi, ādas krāsu, pilsonību, reliģiju un valodu. Tā sagatavo ziņojumus un sniedz rekomendācijas dalībvalstīm.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas