Izvērtējot demokrātijas attīstību un tās gaitu, Latvija, pēc britu žurnāla The Economist analītiķu viedokļa, atrodas 48. vietā, kategorijā – «kļūdainā demokrātija».
Latvijas kopējais punktu skaits ir 7,05, tāds pats kā Polijai, un visaugstāko novērtējumu mūsu valsts ir guvusi kategorijās – vēlēšanu process un plurālisms un pilsoniskā brīvība, attiecīgi 9,58 un un 9,12 punkti no iespējamajiem desmit punktiem.
Viszemākie radītāji, savukārt ir pie valdības funkcionalitātes, iedzīvotāju līdzdalības un politiskās kultūras, attiecīgi – 5,36 5,56 un 5,63 punkti.
Abām kaimiņvalstīm demokrātiskais režīms novērtēts augstākā pozīcijā. Igaunija atrodas 2010. gada Demokrātijas reitingā 33. vietā, bet Lietuva – 41. vietā.
Kopumā apkopotas 165 valstis un divas teritorijas, kas aptver gandrīz visu pasaules iedzīvotāju skaitu un lielāko daļu no pasaules neatkarīgajām valstīm. Analītiķi izdalījuši četras kategorijas – pilnīga demokrātija, kļūdaina demokrātija, hibrīda režīms un autoritārais režīms. Tāpat izceltas piecas nozares, pēc kurām valstis arī tiek vērtētas, proti, vēlēšanas process un plurālisms, valdības funkcionalitāte, politiskā līdzdalība, politiskā kultūra un pilsoniskā brīvība.
Latvija, salīdzinājumā ar 2008. gadu noslīdējusi par divām pozīcijām, Lietuva par vienu, bet Igaunija pakāpusies par četrām vietām.
Visumā par pilnīgi demokrātiskām valstīm atzītas 26, kas ir 15,6% no pasaules valstīm jeb 12,3% no pasaules iedzīvotāju skaita. Šajā kategorijā visaugstāko vietu iegūs Norvēģija, Īslande, Dānija, Zviedrija un Jaunzēlande.
Kļūdainas demokrātijas tiek izšķirtas 53 valstīs, kas ir 31,7% no pasaules valstīm un 37,2% no iedzīvotāju skaita. Šeit augstākās pozīcijas iegūst Kaboverde, Grieķija, Itālija, Dienvidāfrikas Republika un Francija, tāpat kategorijā iekļautas kaimiņvalstis – Lietuva un Igaunija.
Par valstīm ar hibrīda režīmu tiek sauktas 33 valstis, tas būtu, 19,8% no pasaules valstīm un 14% no iedzīvotāju skaita. Visaugstāk novērtēts šajā kategorijā ir Ķīnas autonomais rajons – Honkonga, aiz tās seko Bolīvija, Singapūra, Bangladeša un Albānija.
Visbeidzot pie autoritārā režīma tiek pieskaitītas Madagaskara, Kuveita, Mauritānija, Maroka un Jordāna, savukārt kopumā šajā kategorijā ir 55 valstis, kas ir 32,9% no pasaules valstīm un 36,5% no pasaules iedzīvotāju skaita.
Demokrātijas indeksu noslēdz Uzbekistāna, Turkmenistāna, Čada un Ziemeļkorejas.
Demokrātijas indeksu 2010 varat apskatīt šeit.
Nevar nepiekrist ;D