Latvijas iedzīvotāji aizvien vairāk interesējas par ērču slimības apdošināšanu

Šogad ērču izraisītu slimību apdrošināšanu jau iegādājušies vairāk nekā 100 Latvijas iedzīvotāju, savukārt pērn šo iespēju izmantojuši vairāk nekā 12 000, vēsta apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem 2016.gadā par 36% pieaudzis ar ērču encefalītu saslimušo skaits – pērn reģistrēti 230 saslimšanas gadījumi, savukārt ar Laima slimību – 479 gadījumi.

«No statistikas datiem redzam, ka saslimšanas gadījumu skaitam ar ērču izraisītajām slimībām ir tendence pieaugt, tāpēc vakcinācija un piesardzība ir galvenais priekšnoteikums, lai ērču aktīvās sezonas laikā pasargātu sevi un līdzcilvēkus gan Latvijā, gan ārzemēs. Savukārt apdrošināšana ir kā papildu drošības spilvens finansiāla atbalsta formā atveseļošanās procesā,» uzsver Balta Personu apdrošināšanas produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītāja Sandra Pietkēviča.

SPKC epidemiologi skaidro: «Ērču encefalīts ir nopietna saslimšana, kas var noritēt dažādās smaguma pakāpēs un atstāt sekas uz turpmāko dzīves kvalitāti. Bīstama ir arī saslimšana ar Laima slimību, taču pret to vakcīnas nav, tāpēc, ejot dabā, visiem vienmēr jāatceras par ērcēm un jāveic piesardzības pasākumi – apģērba pielāgošana un savlaicīga ērču pamanīšana un notraukšana no tā. Efektīvākā aizsardzība pret ērču encefalītu ir vakcinācija. Iesakām vakcinēties jau tagad, agrā pavasarī. Ērces kļūst aktīvas, tiklīdz gaisa temperatūra pārsniedz +3–5 grādus.»

Ērču encefalīts ir izplatīts vairāk nekā 26 Eiropas valstīs, tostarp Igaunijā, Lietuvā, Somijā, Zviedrijā, Čehijā, Slovēnijā, Krievijā un citur. Laima slimības asociācija (The Lyme Disease Association) ziņo, ka pasaulē saslimušo skaits fiksēts visos kontinentos, vairāk nekā 80 valstīs. Epidemiologi norāda, ka, plānojot doties ceļojumā uz apvidu, kur, kā zināms, ērces pārnēsā ērču encefalīta vīrusu, tiek ieteikts vakcinēties.

Brigita Bučiņa, kura bijusi inficējusies ar ērču encifalītu, stāsta: «Pirmajās dienās škita, ka esmu apaukstējusies, bet ar katru dienu palika sliktāk. Man bija grūti pārvietoties. Dienām ejot, šķita, ka mēles muskuļi ir atrofējušies. Man zuda atmiņa, pēc analīžu veikšanas, man konstatēja inficēšanos, tai pat dienā mani aizveda uz Latvijas Infektoloģijas centru.»

«Es sāku aizmirst notikumus, kuri bija notikuši pirms pāris dienām, mani stūma ratiņkrēslā, jo kustības bija apgrūtinošas, viena kāja neklausīja, arī balss tembrs mainījās. Pēc izrakstīšanās no slimnīcas, desmit dienas pēc tam, bija nepieciešams potēt vitamīnus,» atceroties, stāsta Bučiņa.

Ērces pārsnēsā arī Laimas slimību, kas ir infekcijas slimība, savā pieredzē dalās Sandra Pinete: «Bieži vien cilvēki nenojauš, ka ir inficēti, tā tas notika ar mani, kad biju devusies uz mežu ogot,» turpinot par saslimšanu Krīvāne stāsta „pēc sešām līdz septiņām dienām manīju apsārtumu, palielu sarkanu riņķi ar gaišākām malām, devos pie ģimenes ārstes, pēc asins analīžu nodošanas man pavēstīja diagnozi- Laima slimība.»

Pinete stāsta, ka saslimšana bijusi vieglā formā: «Ģimenes ārsts izrakstīja antibiotiku kursu trīs nedēļu garumā. Antibiotiku kurss mani paglāba, jo nekādus saslimšanas simptomus nejutu, nebija ne galvassāpes, ne temperatūras, ne arī locītavu sāpes.»

Lai gan šobrīd vēl nav izstrādāta vakcīna pret Laimas slimību un arī pārslimojot, pilnvērtīga imunitāte neveidojas, vēsta SPKC, tomēr zinātnieki Latvijas pētnieki cenšas radīt vakcīnu pret Laimas slimību, līdz šim veikti eksperimenti ar pelēm, vēsta portāls la.lv

Lai izvairītos no ērcēm gan mājās, gan ceļojot, apdrošinātāji atgādina:

Visbiežāk ērces pieķeras potīšu augstumā, garākā zālē, kā arī augstāk, tādēļ jānodrošinās, lai kukaiņi nevarētu pakļūt zem apģērba, – ieteicamas ir bikses, kuru galiem pārvilktas pāri zeķes;

Vēlams valkāt gaiša un slīdīga auduma drēbes – uz tām ērces ir labi saskatāmas un samazinās iespēja, ka ērces pieķersies drēbēm un tālāk nokļūs uz ķermeņa;

Pēc pastaigas brīvā dabā rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērču;

Vēlams izmantot arī kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus.

Ref: 225.000.103.203

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas