Latvijas Krājbankas administrators KPMG Baltics turpina norēķināties ar bankas lielāko kreditoru Noguldījumu garantiju fondu (NGF), pārskaitot tam vēl 5 miljonus eiro. Tādējādi visa maksātnespējas procesa laikā NGF pārskaitīti aptuveni 253 miljoni eiro, samazinot bankas saistības pret NGF līdz 219 miljoniem eiro, informē KPMG Baltics sabiedrisko attiecību konsultants Oskars Fīrmanis.
No Latvijas Krājbankas maksātnespējas iestāšanās brīža ir atgūti līdzekļi aptuveni 269 miljonu eiro apmērā, kā rezultātā bankrota procedūras gaitā NGF ir izdevies pilnībā apmaksāt Valsts kases savulaik izsniegto aizdevumu garantēto atlīdzību izmaksām Latvijas Krājbankas noguldītājiem, skaidro Fīrmanis.
Šobrīd Latvijas Krājbankas bankrota procedūra atrodas tiesvedību fāzē, kur līdzekļu atgūšana faktiski ir atkarīga no tā, kādā mērā tiesas atzīs par vainīgiem prettiesiskās darbībās bankas bijušo vadību un akcionārus, kā arī personas, kuras tām palīdzēja īstenot prettiesiskās shēmas, un no tā, cik lielā apmērā kriminālprocesā apsūdzētie spēs apmierināt pret viņiem izvirzītās mantiskās prasības. Tāpat daudz kas būs atkarīgs no tā, kā veiksies ar vairāku izsniegtu sarežģītu aizdevumu atgūšanu, kā arī ar naudas līdzekļu atgūšanu aptuveni 157 miljonu eiro vērtībā, kas izgāja caur ārvalstu banku korkontiem, kuri tagad ir tukši. Šo prasību izskatīšanai tiesās varētu būt nepieciešami vairāki gadi, tā KPMG Baltics pārstāvis.
NGF saskaņā ar likumu bankrota gadījumā ir pirmais prasītājs, kas saņem līdzekļus no bankas aktīvu pārdošanas. Tālākā kreditoru prasījumu apmierināšanas secība pēc Kredītiestāžu likumā noteiktās kārtības ir šāda: bankas darbinieki, nodokļu maksājumi, neizpildītie maksājumi valsts un pašvaldību budžetos, valsts prasījumi par garantētajiem kredītiem, pārējie likumīgie kreditori (t.sk. noguldītāji, kuriem ir bijis vairāk nekā 100 000 eiro), procentu maksājumi kreditoriem, prasījumi no kreditoriem, kas pieteikušies pēc termiņa, subordinētie aizdevumi un visbeidzot akcionāri, skaidro Fīrmanis.
BB jau ziņoja, ka Rīgas apgabaltiesa Latvijas Krājbanku par maksātnespējīgu pasludināja 2011.gada 23.decembrī, bet 2012.gada 8.maijā tiesa nolēma apmierināt bankas administratora auditorkompānijas KPMG Baltics pieteikumu par Latvijas krājbankas bankrota procedūras sākšanu.
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome 2011.gada 21.novembrī nolēma apturēt Latvijas krājbankas visu finanšu pakalpojumu sniegšanu. Šāds lēmums tika pieņemts, pamatojoties uz konstatēto līdzekļu iztrūkumu bankā. Latvijas krājbankai licenci kredītiestādes darbībai FKTK anulēja 2012.gada 10.maijā.