Latvijas uzņēmējiem energoresursu jomā galvenais izaicinājums – to pieejamība

Lielākā daļa no uzņēmējiem, īpaši tie, kuri darbojas ražošanas sektorā, meklē dažādas iespējas, lai sagatavotos ziemai un nepārtrauktu ražošanu. Vislielāko ietekmi uz uzņēmējdarbību ir atstājusi dabasgāzes, kā arī pakārtoti elektrības pieejamība un cena, informē finanšu institūcija Altum.

Latvijas uzņēmējiem par galveno problēmu energoresursu jomā ir kļuvusi ne tikai energoresursu cena, bet to pieejamība, Altum rīkotajā uzņēmēju pasākumā Par uzņēmēju izaicinājumiem un praktisku palīdzību energoresursu un ģeopolitikas krīzes apstākļos pauda vairāki dalībnieki.

Kā norādīja Altum valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš, finanšu institūcija ir gatava atbalstīt uzņēmējus, piedāvājot programmas, kuras palīdzētu veikt investīcijas energoefektivitātes palielināšanai.

Paredzēts, ka drīzumā sāks darboties programma tiem Latvijas uzņēmumiem, kuru darbību negatīvi ietekmējušas arī Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu sekas.

Altum veiktā uzņēmumu aptauja rāda, ka šobrīd lielākā ietekme ir energoresursu cenām, taču nozīmīgs ir arī ekonomiskās aktivitātes kritums Latvijas lielākajos eksporta tirgos, kā arī Latvijas iekšējā tirgū.

Tāpat ir secināts, ka optimistiskāki par nākotni ir tie uzņēmumi, kuri ir veikuši uzņēmuma energoauditu un konkrētus energoefektivitātes uzlabojumus. Energoresursu cenas būtisku ietekmi atstāj uz 70 % uzņēmumu un skaidrs, ka tas būs motivējošs faktors uzņēmumu modernizācijai, lai izvairītos no šādiem tirgus satricinājumiem ilgtermiņā.

Energoefektivitātes kontkestā, tās intensitāte atšķiras pa nozarēm. Piemēram, valsts sektors ir rādījis priekšzīmi – 67% ir paredzējuši līdzekļus energoefektivitātei, tāpat apstrādes rūpniecībā šīs procents ir bijis pat 92%.

Līdz šim maz par energoefektivitāti domājuši transporta nozares uzņēmumi – 22%, bet izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju vidū – 25%.

Altum uzskata, ka tas saistīts ar Covid-19 izraisīto krīzi, kad uzņēmumiem nebija līdzekļi, ko ieguldīt un varēja domāt tikai par izdzīvošanu.

Kā diskusijā norādīja Latvijas darba devēju konfederācijas (LDDK) prezidents un zivju pārstrādes uzņēmuma SIA Karavela līdzīpašnieks Andris Bite, šobrīd energoefektivitātes jomā ļoti svarīga ir valstiskā stratēģija vismaz 5 gadu periodam, lai uzņēmēji varētu pielāgot savas individuālās stratēģijas.

Ņemot vērā, ka situācija energoefektivitātes jomā ļoti strauji mainās, taktisko risinājumu pielietošanā nepieciešams izmantot elastīgu pieeja, kā arī jāspēj operatīvi reaģēt uz starptautiskās vides notikumiem, vispirms jau Krievijas īstenoto karu Ukrainā.

Savukārt uzņēmumu grupas Aj Power vadītājs Roberts Samtiņš norāda, ka vēl pirms dažiem gadiem energoefektivitāte bija lieta, par kuru domāja tikai daži uzņēmumi un saules paneļu uzstādīšana Latvijā bija liela eksotika.

«Valstij ir jānāk talkā uzņēmumiem pārvarēt šo ziemu, un pēc tam uzņēmējiem būs jāspēj pielāgot savas attīstības stratēģijas jaunajiem izaicinājumiem» uzskata Salmiņš.

Viņaprāt, enerģētiskā krīze ir radījusi milzīgu uzņēmumu intereses vilni, tomēr visus iecerētos projektus liedz realizēt materiālu piegāžu problēmas, kā arī projektu vadības kapacitāte.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas