Latvijas uzņēmēju lielākās bažas – nodokļi, korupcija un darbaspēka trūkums

Elza Apkalne, speciāli BNN

Baltijas valstu uzņēmēji ir vienisprātis, ka tuvākā gada laikā ekonomikas izaugsme būtiski nemainīsies. 84% Lietuvas un Igaunijas uzņēmumu vadītāju tuvākajos trīs gados prognozē biznesa ieņēmumu pieaugumu. Latvijā to sagaida 76% aptaujāto, secināts PwC CEO Survey veiktajā aptaujā.

PwC CEO Survey katru gadu veic aptauju, lai noskaidrotu kā globālās tendences ietekmē uzņēmējus visā pasaulē. Šogad, lai pievērstu uzmanību Latvijas biznesa videi Baltijas kontekstā, tika veikta atsevišķa aptauja Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. PwC Baltijas uzņēmumu vadītāju aptaujā 2016. gada oktobrī un novembrī piedalījās 123 respondenti no Latvijas, 93 no Igaunijas un 103 no Lietuvas. Tika aptaujāti gan privātā kapitāla, gan valstij piederošu lielo un vidējo uzņēmumu un kapitālsabiedrību vadītāji un valdes locekļi, pārstāvot teju visas lielākās tautsaimniecības nozares.

Kā lielākos riskus Baltijas valstis min pārmērīgu regulējumu, nodokļa sloga palielināšanos un ģeopolitisko nenoteiktību. Izvērtējot atbildes valstiskā līmenī, 85% Latvijas uzņēmēju lielāko risku rada nodokļu paaugstināšana, Igaunijā pirmajā vietā (71%) ir nepārliecinoša ekonomiskā izaugsme, savukārt Lietuvā (64%) – citu valstu protekcionisms. Kā apdraudējums biznesam tiek minēts kvalificēta darbaspēka trūkums, bet Latvijas uzņēmējus, atšķirībā no kaimiņvalstīm, satrauc kukuļošana un korupcija, kā arī uzticības trūkums biznesam kopumā. Igaunijā savukārt kā apdraudējums tiek minēta spēja reaģēt krīzes gadījumos un izmaiņas patērētāju paradumos, bet Lietuvā – jaunpienācēji tirgū un piegādes ķēžu pārrāvumi.

Uz jautājumu, kam būtu jābūt valsts prioritāšu saraksta trijniekā, Baltijas valstu uzņēmēju kopīgais redzējums ir: starptautiski konkurētspējīga nodokļu sistēma, prasmīgs un pielāgoties spējīgs darbaspēks un inovācijām labvēlīga vide. Diemžēl, izpētot Latvijas uzņēmēju atbildes, atšķirībā no Lietuvas un Igaunijas, svarīgāka par inovācijām labvēlīgu vidi šķita cīņa ar ēnu ekonomiku.

93% Latvijas uzņēmēju apgalvo, ka konkurence tuvākajos trīs gados viņu nozarē tikai pieaugs, tāpēc šobrīd tiek strādāts pie klientu noturēšanas un esošo tirgu apzināšanas, kā arī tiek veikta talantīgu darbinieku rekrutēšana un investēšana jaunajās tehnoloģijās. Konkurētspējas veicināšanai tiek plānots apgūt jaunus tirgus, palielināt investīcijas, lai paaugstinātu darba ražīgumu, un veikt inovāciju un izpētes aktivitātes. Latvijas uzņēmēji labprātāk sadarbojas ar klientiem, piegādātājiem un biznesa asociācijām, mazāk ar konkurentiem, start-up uzņēmumiem un valsti.

Kā stratēģiski svarīgus noieta tirgus biznesam Latvijas uzņēmēji ir minējuši Igauniju, Lietuvu un Krieviju. Igaunija skatās Somijas, Zviedrijas un Latvijas virzienā, bet Lietuvas uzņēmēji plāno iekarot Skandināvijas un Baltijas valstis, kā arī Vāciju.

Lai arī piesardzīgi prognozēs par ieņēmumu palielināšanos, uzņēmēji nākotnes iecerēs ir apņēmības pilni palielināt darbinieku skaitu. Latvijā to plāno darīt 45% uzņēmēju un 62% – tuvāko 12 mēnešu laikā plāno palielināt darbinieku atalgojumu.

Ref: 227.000.102.14054

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas