Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī šogad pirmajā vietā pēc tiešo investīciju kopapjoma Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ieņem Igaunija.
Kopš 1991.gada Igaunijas pārstāvji Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos investējuši 818,234 milj.latu, kas veido vairāk nekā 20% no ārvalstu pārstāvju ieguldīto investīciju kopapjoma. Lielākais kaimiņvalsts tiešo investīciju turētājs Latvijā ir Igaunijas Swedbank. Kopumā Igaunijas investīciju portfelis šogad sarucis par vairāk kā 2,759 milj. latu, liecina Lursoft apkopotā informācija.
Otro vietu aiz Igaunijas ar vairāk nekā 440,928 milj. latu lielu investīciju portfeli ieņem Zviedrija. Jāpiebilst, ka šī gada pirmajos mēnešos reģistrēts lielākais Zviedrijas investīciju pieaugums Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos – vairāk nekā 85,729 milj. latu. Gana liels investīciju pieaugums bijis arī 2001.gadā, kad tas bijis 84,140 milj. latu.
Lielākās investīcijas Latvijas uzņēmumos šogad veikuši tādi Zviedrijas pārstāvji, kā NCC Property Development Baltic AB (vairāk nekā 21 milj. latu) un Swedbank meitas uzņēmums Ektorent AB (vairāk nekā 53 milj. latu).
Ektorent AB darījumi nav atstājuši būtisku iespaidu uz investīciju kopapjomu, jo pēc būtības ir notikusi vairāku Latvijas uzņēmumu kapitāldaļu īpašnieku maiņa no Swedbank piederoša Luksemburgas uzņēmuma uz Zviedrijas uzņēmumu, skaidro Lursoft pārstāvis Ainars Brūvelis.
Analizējot datus par ārvalstu investoru skaitu, nemainīgi pirmo vietu ieņem Krievija. Patlaban Latvijas uzņēmumos savus līdzekļus ieguldījuši 3 124 Krievijas uzņēmumi un pilsoņi. Par spīti lielajai ažiotāžai saistībā ar iespējamo Krievijas investoru piesaisti, atvieglojot tiem uzturēšanās atļauju un vīzu saņemšanu, kas arī noteicis ievērojamu Krievijas investoru skaita pieaugumu (2 477 uzņēmumi un personas 2007.gadā, 3 124 – 2011.gadā), Latvijas ekonomikai kopumā tas nav devis būtisku labumu, jo vairums Krievijas investoru Latvijā investē vien nelielas summas – visbiežāk 2 000 latus, bet nereti arī vienu latu, norāda Brūvelis.
Jāpiebilst, ka šī gada pirmajos mēnešos Krievijas personu investīciju kopējā bilance ir negatīva – šogad kapitāldaļu investīciju portfelis sarucis par 1,264 milj.latu.
brīnums, kāpēc tad viņi sūdzās par tik sliktu uzņēmējdarbības vidi.