Latvijas zemnieki protestēs Briselē

 

Lauksaimnieki no Latvijas 7.septembrī Briselē piedalīsies Eiropas Piena Padomes (EMB) un Eiropas nevalstiskās organizācijas Copa-Cogeca organizētajās protesta akcijās, portālu BNN informē Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP).

Abu Eiropas līmeņa nevalstisko organizāciju, kuru dalīborganizācija ir arī LOSP, protesta akciju saturs ir diezgan atšķirīgs.«EMB uzstādījums Eiropas Padomei ir: atdodiet mums, piensaimniekiem, lauksaimniecības rezerves fonda līdzekļus, kurus esam iemaksājuši tajā par pārsniegtajām piena kvotām, lai mēs varētu pārvarēt piena krīzi un pārstrukturēties. Savukārt Copa-Cogeca prasība ir piena nodevu naudu atdot piena nozarei. Aptuveni 700 miljoni eiro tiks izņemti no piensaimniecības nozares kā 2014./2015.gada piena nodevas naudas laikā, kad piensaimniekiem izmisīgi vajadzīga nauda. Tādēļ tā būtu jāatdod nozarei, lai palīdzētu lauksaimniekiem tikt galā ar naudas plūsmas problēmām. Ir jāpalielina arī Eiropas Savienības (ES) intervences cena,» skaidro LOSP.

Rezultātā piensaimnieki trešdien, 19.augustā, vienojušies meklēt finansējumu ceļa izdevumiem un plānot savu dalību abās protesta akcijās, gan plkst.11:30 EMB, gan 14:00 Copa-Cogeca demonstrācijā.

Piena nozares pārstāvji vienojušies pieprasīt, ka iekasētās soda naudas par pārsniegto piena kvotu ir jānovirza piena nozarei, lai piensaimniekiem, kuri visvairāk cietuši Krievijas embargo dēļ, kompensētu krīzes radītos zaudējumus. «Soda naudas bija sankcijas par noteikto piena kvotu pārsniegšanu, kas izjauca līdzsvaru Eiropas Savienības (ES) piena tirgū, radīja pārprodukciju un lielus zaudējumus piensaimniekiem, tostarp Latvijā. Šobrīd runa ir par piena pārprodukcijas krīzi, ko radīja Krievijas un ES savstarpējais embargo un piena pārprodukcija kvotu pārsnieguma dēļ,» prasību pamato LOSP.

«Tas būtu godīgs risinājums pie nevienmērīgi subsidētās lauksaimnieciskās tirgus regulēšanas ES dalībvalstīs, – piena nozarei piešķirt īpašu finansējumu krīzes pārvarēšanai no iekasētajām soda naudām. Katrai dalībvalstij jādod tiesības pašai lemt, kādā veidā izmantot šo finansējumu, lai kompensētu krīzes radītos zaudējumus un stabilizētu situāciju piena nozarē, piemēram, vai nu optimizējot piena ražošanas apjomu, vai arī, lai atrastu jaunu produktu un noieta tirgus. Papildus tam, Eiropas Komisijai ir jāpalielina intervences cenas, jāatjauno eksporta subsīdijas un jāmeklē risinājumi godīgam gala cenas sadalījumam starp piena piegādes ķēdes dalībniekiem,» uzsver LOSP.

«Turklāt ir jāuzsver, ka Eiropas Komisija jau 2014.gada novembrī lemjot par pagaidu ārkārtas finansējuma piešķiršanu Baltijas valstu piena ražotājiem, oficiāli atzina, ka «piena iepirkuma cenu kritums līdz līmenim, kas nav ilgtspējīgs, apdraud piena ražošanas nozari trijās Baltijas dalībvalstīs, kas 2014. gadā bija ilgtspējīgas tirgus pozīcijas veidošanas procesā». EK regulā arī tika norādīts, ka «atvēlētais finansējums kompensēs tikai nelielu daļu no ražotāju faktiskajiem zaudējumiem». Situācija piena nozarē ir vēl vairāk pasliktinājusies un piena iepirkuma cenas joprojām turpina samazināties,» norāda lauksaimnieki.

Tādēļ pieņemts lēmums, ka Latvijas piensaimniekiem ir jāpiedalās protesta akcijās, lai atkārtoti atgādinātu par piena nozares krīzi un pieprasītu ES institūcijām rast finansējumu un efektīvus politikas risinājumus nozares stabilizēšanai. «Esam uzrunājuši Eiropas Parlamenta (EP) deputātus atbalstīt mūsu lauksaimniekus protestos un cīņā par krīzes pārvarēšanu, daļēji kompensējot ceļa izmaksas un pašiem piedaloties protesta akcijās,» piebilst LOSP pārstāvji.

Ref: 102.000.102.10492

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas