Eiropas Savienības un Lielbritānijas sarunu vedēji bez būtiskiem pavērsieniem noslēguši izstāšanās sarunu posmu, kura mērķis ir pusēm mēģināt vienoties par solījumiem attiecībā uz Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējuma ilgumu, kas pārliecinātu Lielbritānijas parlamentu vēl teju pēdējā brīdī pieņemt izstāšanās vienošanos.
Kā vēsta franču ziņu aģentūra AFP, otrdien, 5.martā, ES vecākais sarunu vedējs Mišels Barnjē (Michel Barnier) aizvadījis četras stundas ilgu tikšanos ar Lielbritānijas ģenerālprokuroru Džefriju Koksu (Geoffrey Cox) un izstāšanās ministru Stīvenu Bārkliju (Stephen Barclay). Pēc tikšanās otrdien nebija paziņojumu par tās rezultātiem.
Barnjē vēl sestdien, 2.februārī, darījis zināmu, ka ES ir gatava panākt britiem pretī, lai palīdzētu Lielbritānijas premjerministrei Terēzai Mejai (Theresa May) saņemt parlamenta atbalstu nolīgumam, kura teksts pabeigts jau 2018.gada novembrī.
Barnjē arī norādījis, ka ES dalībvalstu vadītāji būtu pretimnākoši neilgai izstāšanās dienas, 29.marta, pārcelšanai, ja tas būtu vajadzīgs tehnisku apsvērumu dēļ un ļautu Lielbritānijas parlamentam ratificēt galīgo izstāšanās vienošanos.
Izstāšanās balsojumu plāns
Lielbritānijas parlamenta izšķirošu Brexit balsojumu virknē pirmais solis būs līdz 12.martam sarīkot atkārtotu balsojumu par valsts izstāšanās vienošanos ar ES, kur, kā cer panākt Meja, būtu iekļautas izmaiņas vai pārejas perioda precizējums attiecībā uz Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējumu.
Ja parlamentārieši to noraidītu, tad 13.martā tiem būtu jābalso, vai atbalstīt valsts izstāšanos no ES bez vienošanās, kas tā pieņemšanas gadījumā nozīmē, ka ar parlamenta vairākuma atbalstu valsts dotu skaidru piekrišanu «smagā» Brexit scenārijam.
Ja parlaments balsojumā izslēgs arī šo iespēju, tad līdz 14.martam deputātiem būtu jābalso par iespēju lūgt ES vēl pagarināt izstāšanās sarunas un pirmsizstāšanās periodu, kas jau ir ildzis divus gadus. Faktiski tas nozīmētu atlikt izstāšanos, kas šobrīd paredzēta 29.martā.
Ja Lielbritānijas parlaments visās trijās reizēs nobalsotu «pret», tad valsts pamestu ES 29.martā bez vienošanās.