Lietuvai varētu neveikties ar eiro ieviešanu 2014. gadā, tā kā tā varētu pārsniegt Māstrihtas inflācijas kritēriju, savukārt Igaunijai iekļūšana eirozonā varētu izdoties, uzskata SEB Bankas padomnieks Gitanas Nauseda.
«Ja Lietuvas ekonomika atgūsies no 2011. līdz 2012. gadam, sasniedzot cenu ietekmējušu inflāciju, mēs varētu piedzīvot arī uz pieprasījumu orientētu inflāciju. Ar pirktspējas pieaugumu un pieprasījuma atgūšanos, cenas dažādām precēm un pakalpojumiem varētu celties. Mēs vienkārši ieejam nākamajā ekonomikas posmā, kur cenu kāpums ir normāls attīstības rezultāts,» saka Nauseda.
Ekonomists skaidro, ka eiro ieviešana ir atkarīga arī no veiksmes. Igauņiem ir izdevies sasniegt ideālu ekonomikas posmu, kas sakrīt ar paredzēto laiku pievienošanās eirozonai. «Mēs redzam, ka inflācija Igaunijā sāk pieaugt. Ja viņi būtu kaut nedaudz lēnāki, lai iekļūtu «eiro vagonā», viņi būtu nokavējuši vilcienu,» Nauseda informē The Lithuania Tribune.
Lietuvas statistikas pārvalde paziņojusi, ka valsts rūpniecības ražošanas un pārdošanas rādītāji auguši par 2.5% šā gada pirmajos astoņos mēnešos, salīdzinājumā ar 2009. gadu. Augustā, divpadsmit mēnešu periodā, Lietuvas rūpniecības produkcija pieauga par 10.9%.
SEB prognozē, ka Lietuvas gada vidējās inflācijas rādītāji 2011. gadā sasniegs 2% un 2012. gadā turpinās celties līdz 3%. Tāpat banka paredz iekšzemes kopprodukta pieaugumu 2010. gadā līdz 1%, līdz 4% – 2011. gadā un 4.5% – 2012. gadā.