Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN
Kamēr Lietuvā palēnām sāk īstenot slimnīcu tīkla reformu, veselības aprūpes ķēdes apakšā attapušies ambulatorās aprūpes centri, kas sevišķi apmeklētu ir lauku iedzīvotāju vidū.
Šonedēļ Lietuvas ziemeļrietumos Pluņģes rajona laikraksts vēstījis, ka vietējais veselības centrs gatavojas rajonā slēgt vairākus šādus centrus.
Vēsts starp vietējiem iedzīvotājiem sacēla tādu sašutuma vilni, ka Puņģes rajona pašvaldības deputāti, apzinoties pašvaldību vēlēšanu tuvošanos, lika konsolidācijas plānus pagaidām atcelt.
Tikmēr lauku iedzīvotāju vidū izplatās aizdomas, ka slimnīcu tīkla reforma nozīmēs, ka pirmie upuri būs ambulatorās aprūpes centri.
BNN vērsās pie Lietuvas Veselības ministrijas preses speciālistes Alīnas Žilinaites (Alina Žilinaitė), kura sarunā noliegusi, ka ministrija būtu aicinājusi iestādes slēgt.
«Šai saistībā mēs neesam devuši nekādus rīkojumus. Tas ir pilnīgi vietējo veselības pakalpojumu sniedzēju ziņā, ko darīt ar doktorātiem un vietējiem veselības aprūpes iecirkņiem. Tomēr ministrijai ir saprotams, ka ar nepietiekamu finansējumu atsevišķiem vietējiem veselības centriem nav citu iespēju, kā vien tos slēgt situācijā, kad ciemos iedzīvotāju skaits samazinās un centru uzturēšana kļūst pārāk dārga,» tā Lietuvas Veselības ministrijas pārstāve.
Veselības ministram Aurēlijam Verīgam (Aurelijus Veryga) savukārt nav šaubu, viņa izlolotā slimnīcu tīkla reforma ir jāīsteno, bez tam viņš uzskata, ka dažas slimnīcas valstī nav pacientiem drošas.
«Ir slimnīcas, kur 30 dienu laikā pēc ierašanās šādā iestādē ar sirdstrieku ir 100% mirstība. Un ir iestādes, kuras strādā lietderīgi ar mirstības īpatsvaru vien 7,42% apmērā. Tātad atšķirība ir desmitkārtīga,» skaidrojis ministrs.
«Reģioni zaudē daļu savu iedzīvotāju, pārējā iedzīvotāju daļa ir vecāka, tāpēc šiem pakalpojumiem ir jābūt mazliet atšķirīgiem. Ja piekritīsim katrā pašvaldībā nodrošināt atšķirīgus medicīnas pakalpojumus, tad šo pakalpojumu kvalitāte uzlabotos un mediķu algas turpinātu augt,» savu plānu aizstāv Verīga.
Pēc viņa aplēsēm katru dienu 4 500 valsts finansētas slimnīcu gultasvietas stāv neizmantotas vai pacienti tiek hospitalizēti bez vajadzības.
2018.gada jūlijā Lietuvas Seims pieņēma veselības ministra sagatavotus grozījumus Likumā par medicīniskās aprūpes iestādēm, atļaujot ministram lemt par šo iestāžu tīklu.
Grozījumi paredz, ka lauku slimnīcas tiktu reorganizētas, lai tās sniegtu tikai pamata aprūpi, māsu pakalpojumus, un teritorijās, ko slimnīcas apkalpojušas līdz šim, uzsvars tiktu likts uz ārpusslimnīcas medicīnisko aprūpi.