Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN
Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene (Joana Bikulčienė), kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.
Sarunā ar BNN Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienesta (STT) preses pārstāve Renata Endružīte (Renata Endružytė) skaidrojusi, ka, turpinot pirmstiesas izmeklēšanu, Lietuvas Nacionālā Asins centrā, STT izmeklē arī iespējamus mēģinājumus piekukuļot ārvalstu amatpersonas.
Savukārt STT priekšnieks Židrūns Bratkus (Žydrūnas Bartkus) norādījis: «Piedaloties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas aktivitātēs, ko veic Starptautisko Uzņēmumu darījumu kukuļošanas darba grupa, mēs atbildīgi pievēršam uzmanību kukuļošanas nodarījumu konstatēšanai ne tikai Lietuvā, bet arī izmeklējam ārvalstu kukuļošanas lietas. Attiecīgi korupcijai robežas nepastāv un korumpētas fiziskas personas vai jurdiriskas personas nevar gaidīt, ka izvairīsies no soda ne Lietuvā, ne ārvalstīs».
Kā izmeklēšanas centrā nokļuvusī Bikulčiene aprīlī izteicās ziņu portāla 15min.lt konferencē, cita starpā viņa tiek apsūdzēta, ka centusies ietekmēt un lūgusi ietekmēt Latvijas veselības ministri un Latvijas asinsdonoru centra direktori.
Sarunā ar BNN bijusī Lietuvas amatpersona skaidroja, ka Latvijā nav iespējams palielināt monopolu Latvijas asins tirgū, jo Latvijas likumi ļauj vākt asins plazmu tikai valsts vadītajam Latvijas asinsdonoru centram.
«Izmeklētāji, kuri vada izmeklēšanu, droši vien nepārzina likumu, kas izskaidrotu faktu, ka tie dara to, ko rīkojumu devēji tiem likuši darīt. Realitāte ir visai atšķirīga,» tā bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja sacīja portālam BNN.
Latvijas veselības ministres skaidrojums par pratināšanu
Latvijas veselības ministre Anda Čakša (ZZS) skaidrojusi, ka Lietuvas dienestus, kuri sākuši lietu par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā, pamatā informējusi par Latvijas pieredzi un regulējumu asins plazmas savākšanā.
Ministre LTV Rīta panorāmā apgalvo, ka Latvijā neesot iespējama līdzīga situācija kā Lietuvā, jo asins plazmas savākšanas jomā pakalpojumus iepērk centralizētā iepirkumā. Tas tiekot darīts, lai noturētu konkurētspējīgu cenu par pakalpojumiem, lai tādējādi ar esošajiem līdzekļiem palīdzētu maksimāli daudziem.
BNN jau vēstīja, ka Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests (STT), kas veic pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā, paziņojis, ka pagājušajā nedēļā veicis procesuālas darbības arī Latvijā. Lietuvas izmeklētāji Latvijā kā lieciniekus esot nopratinājuši Veselības ministrijas un Valsts asinsdonoru centra (VADC) darbiniekus un ieguvuši izmeklēšanai būtiskus dokumentus.
Kā norādīts STT paziņojumā, tiesībsargāšanas iestādēm ir pamatotas aizdomas, ka bijusī Lietuvas Nacionālā asins centra vadītāja vadītāja Joana Bikulčiene, kompānijas Solis Tribus akcionārs Antans Petrošus un tās vadītāja Rūta Stankevičiene, darbojoties līdzzinātāju grupā, centušies pārņemt un monopolizēt asins plazmas savākšanu ne tikai Lietuvā, bet arī Latvijā. Tādējādi mēģināts diskriminēt un atvirzīt malā Lietuvas, Latvijas un citus ārvalstu saimnieciskos subjektus, kas varēja vai būtu varējuši godīgi konkurēt asins plazmas savākšanas un uzglabāšanas jomā.
Šajā pirmstiesas izmeklēšanā aizdomās turēto statuss noteikts trim personām. Bijusī Nacionālā asins centra vadītāja vadītāja Bikulčiene tiek turēta aizdomās par amata pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, tirgošanos ar ietekmi un darbošanos grupā, organizējot un veicinot nelicenzētu liela apmēra komercdarbību un profesionālo darbību. Pati bijusī Nacionālā asins centra vadītāja apsūdzības noliedz.
Abas pārējās personas tiek turētas aizdomās par kūdīšanu un palīdzēšanu ļaunprātīgi izmantot amata pilnvaras, kā arī par tirgošanos ar ietekmi un liela apmēra nelicenzētu komerciālo un profesionālo darbību.
Bikulčiene aprīlī pēc pašas vēlēšanās tika atbrīvota no Nacionālā asins centra vadītājas amata, bet neilgi pirms tam lēmumu uz trim mēnešiem viņu no tā atstādināt pēc prokuratūras lūguma bija pieņēmusi arī tiesa. Izmeklēšanas sākumposmā tiesa viņai uz divām nedēļām bija noteikusi apcietinājumu, bet vēlāk viņai tika noteikts mājas arests.
Kā Bikulčiene aprīlī izteicās ziņu portāla 15min.lt konferencē, cita starpā viņa tiek apsūdzēta, ka centusies ietekmēt un lūgusi ietekmēt Latvijas veselības ministri un Latvijas asinsdonoru centra direktori.
VADC preses sekretārs Jānis Vecvagars ir uzsvēris, ka Latvijas asinsdonoru centrs nav iesaistīts Lietuvas Nacionālā asins centra korupcijas lietā. Viņš apstiprināja, ka centra direktore Egita Pole iztaujāta kā liecinieks Lietuvas izmeklēšanas procesā, tomēr Latvijas VADC šajā jautājumā neesot iesaistīts.
Lietuvas dienesti šajā lietā ir iztaujājuši arī Čakšu, kura skaidroja, ka pratināšana saistīta ar izmeklēšanu, kas notiek Lietuvā. «Lietuvieši izzina situāciju, tagad arī iztaujā Latvijas pusi,» norādīja politiķe.
Vienlaikus Čakša uzsvēra, ka Latvijā nesaskata nekādas dīvainas darbības attiecībā uz asins plazmas savākšanu. Pēc viņas paustā, VADC ir veicis daudz iekšēju darbu, lai asins drošības, plazmas sagatavošanas un citi procesi būtu caurspīdīgi.
Savukārt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) apliecināja, ka birojs nav procesa virzītājs, līdz ar to KNAB nav tiesīgs komentēt Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienesta veiktās izmeklēšanas darbības. KNAB gan sniedza atbalstu kaimiņvalsts partnerdienestam tiesiskās palīdzības lūguma ietvaros.
Papildus KNAB informēja, ka birojā nav sākts kriminālprocess par Veselības ministrijas un VADC iespējamiem koruptīviem noziegumiem saistībā ar asins plazmas savākšanu.