Lietuvas pārtikas veikalus pilda piena produkti – jogurts, siers, biezpiens un krējums – , kas bijuši paredzēti Krievijas tirgum. Produkcijas lētāka realizēšana vietējā tirgū ir viens no veidiem, kā Lietuvas piena pārstrādes uzņēmumi mēģina pārvarēt nozares satricinājumu, ko atnesis Krievijas noteiktais pārtikas importa aizliegums.
Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN
Piena produkti ar atlaidēm
Šīs nedēļas laikā Krievijai paredzētā produkcija pamazām parādās Maxima, Norfa, Rimi un Iki veikalos.
«Preces ar Krievijas etiķetēm pārdodam ar 20-25% atlaidi. Tā kā Krievijas tirgum paredzētus piena produktus esam tirgojuši jau iepriekš, esam diezgan droši, ka veikalu plauktos tie ilgi nestāvēs,» stāsta Milda Januškevičiene (Milda Januškevičienė), veikalu ķēdes Maxima komunikācijas nodaļas vadītāja.
Iespējamas atlaišanas un algu samazinājumi
Piena pārstrādes uzņēmumi pauž satraukumu un brīdina, ka Krievijas embargo apmērs izraisīs darba uzteikumu un algu samazinājumu lavīnu.
«Ja no ražošanas apjoma būs jāizņem tā daļa, kas paredzēta Krievijas tirgum, neizbēgami nāksies atlaist zināmu skaitu darbinieku un kopumā samazināt algas,» norāda Dalijs Trumpa (Dalius Trumpa) apjomīgā piena pārstrādes uzņēmuma Rokiškio sūris valdes loceklis.
Trumpa arī skaidro: «Pašlaik mums ir dzīvības un nāves jautājums, vai izdosies pārdot piena pārpalikumu aptuveni 1 400 tonnas dienā. Šis ir apjoms, kādu mums vajadzēja katru dienu, lai saražotu produkciju eksportam uz Krieviju. Uzņemoties pārpalikumu pārstrādāt paši, mēs riskētu ar uzņēmuma bankrotu».
Valdība varētu garantēt aizņēmumus bankās
Pēc tikšanās ar lauksaimniecības un piena pārstrādes uzņēmumu pārstāvjiem Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs (Algirdas Butkevičius) norādījis, ka valdība apsver piedāvāt uzņēmumiem valsts garantijas aizņēmumiem bankās.
Tas nozīmētu, ka valsts apņemtos segt līdz pat 95% no aizņēmumu procentu maksājumiem.
Ref: 020/111.111.102.1410