Latvijas Pašvaldību savienības ārkārtas domes sēdē, kas tika sasaukta, lai lemtu par situācijas vērtējumu un iespējamiem pašvaldību pasākumiem, nolemts prasīt iedzīvotāju ienākuma nodokli nākamgad dalīt proporcijā – 84% pašvaldībām un 16% valstij.
Sēdes sākumā LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis informēja LPS domi, ka pirms nebūs notikušas sarunas un vienošanās ar pašvaldībām – no Ministru prezidenta puses, netiks pieņemti arī nekādi lēmumu par budžeta konsolidāciju ar starptautiskajiem aizdevējiem, informē LPS.
LPS ārkārtas domes sēdes rezultātā vienbalsīgi pieņemts lēmums, kas paredz, ka pašvaldībām nav pieņemami, ka tiek plānots konsolidācijas smagumu arī nākamgad pārlikt uz pašvaldībām, kaut arī krīzes gaitā pašvaldību daļa valsts konsolidētajā kopbudžetā ir krasi samazinājusies, pašvaldību izdevumi vairs sastāda tikai piekto daļu no kopējiem publiskā sektora izdevumiem.”
Šogad, salīdzinot ar 2008.gadu, valsts budžets ir samazinājies par 7,6%, bet pašvaldību kopbudžets par 26,3%. Valdībai ir iecere nākamgad samazināt pašvaldību proporciju iedzīvotāju ienākumu nodokļa sadalē par 5 procentiem (no 82% uz 77%, kas veido vairāk nekā 40 miljonus Ls). Nav pieņemami, ka iecerēto pasākumu rezultātā 60% no konsolidācijas būtu uz pašvaldību, bet tikai 40% uz valsts rēķina.
Pašvaldībām nav pieņemami, ka budžeta konsolidācijas pasākumi nav apspriesti ar pašvaldībām un sociālajiem partneriem, bet valdība jau 4.novembrī gatavojas šajos jautājumos pieņemt izšķirošus lēmumus, uz kuru pamata uzņemties starptautiskās saistības.
Ņemot vēra, ka valdība plāno samazināt savu ieguldījumu sociālo jautājumu risināšanā un pamata infrastruktūras uzturēšanā, nodot atbildību pašvaldībām vairāk nekā 20 miljonu latu apmērā; lai veiktu papildus uzdevumus nepieciešam palielināt pašvaldību daļu IIN vismaz par 2%; nerēķināšanās ar nepieciešamību nodrošināt sociālā atbalsta tīklu pietiekamā apmērā var novest pie situācijas destabilizācijas valstī, tāpēc LPS dome prasa valdībai noteikt IIN sadali nākamajam gadam proporcijā 84% pašvaldību budžetos un 16% valsts budžetā.
Pašvaldības visus šos krīzes gadus ir piedalījušās budžeta konsolidācijā un lielu daļu problēmu uzņēmās uz sevi. Aiz katra pašvaldības vadītāja, kas sēž šajā zālē, ir dzīvi cilvēki – Latvijas iedzīvotāji. Pašvaldību vadītājam ir pienākums aizsargāt savu iedzīvotāju, ja nav līdzekļi ar ko to nodrošināt, tad nevar būt tā, ka atkal šie līdzekļi budžetā netiks atrasti, uzsvēris Jaunsleinis.
Pašlaik valdība nav izvērtējusi, kādu ietekmi budžeta iespējamie konsolidācijas pasākumi atstās uz pašvaldībām. To var izvērtēt tikai pašvaldības, taču tām informāciju nesniedz, kas pēc Jaunsleiņa domām ir absurds.
Gala vārdu akceptam valdības un Starptautiskā Valūtas fonda vienošanās rezultātam pašvaldības teiks 7.novembra rītā plkst.9:00 Rīgas domes sēžu zālē, kur notiks tikšanās ministru prezidentam Valdim Dombrovskim ar pašvaldību vadītajiem.
Ref: 102.000.102.133