LPS: pašvaldībām pašām jāorganizē darba kārtība

Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) 6.marta Valdes sēdē pēc pašvaldību lūguma izskatīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vēstuli, kurā pašvaldības tiek aicinātas pārskatīt savus nolikumus un neierobežot ne debašu ilgumu, ne deputātu jautājumu skaitu.

Valdes locekļi uzsvēra, ka VARAM nostāja nepamatoti ierobežo pašvaldību patstāvību, jo pašvaldības domei ir atbildīga saviem vēlētājiem, nevis ministrijai. Domei ir jānodrošina konstruktīvu un savlaicīgu lēmumu pieņemšanu iedzīvotāju interesēs, norāda LPS.

Piemēram, apstrīdētā Rīgas pilsētas pašvaldības nolikuma ietvaros katrs deputāts par vienu darba kārtības punktu drīkst uzdot trīs jautājumus. Ja 28 Rīgas opozīcijas deputāti katrs uzdotu trīs jautājumus, tad ziņotājam nāktos atbildēt uz 84 jautājumiem, uzsver LPS.

BNN jau vēstīja, ka, opozīcijai balsojot pret, Rīgas dome marta sākumā pieņēma grozījumus pašvaldības nolikumā, kas paredz ierobežot deputātu iespējas sēdēs uzdot jautājumus.

Līdz šim pārtraukumus viena jautājuma skatīšanas laikā varēja izsludināt katra frakcija un jautājumus varēja uzdot neierobežoti, ko arī opozīcija bieži izmantoja.

Minētos grozījumus rosināja pozīcijas pārstāvji, savukārt opozīcijas pārstāvji uzskata, ka tie ierobežo deputātu vārda brīvību un apdraud demokrātiju.

LPS valde viennozīmīgi arī norādīja, ka katra pašvaldība domes darbu organizē pašvaldības nolikumā un citos iekšējos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Pašvaldības nolikumu pieņem katras pašvaldības domes deputāti un nosūta zināšanai VARAM, tāpat kā saistošos noteikumus par budžeta pieņemšanu. Tā kā katrā pašvaldībā darba organizācija un procedūras var būt atšķirīgas, tad arī procedūras, kas reglamentē debates un deputātu tiesības uzdot jautājumus, var būt atšķirīgas, stāsta LPS.

Savienība apgalvo, ka pašvaldības domes darbu organizē tā, lai efektīvi pieņemtu lēmumus un lai katra frakcija varētu noformulēt savu pozīciju. «Deputātam ir tiesības iegūt informāciju un izteikties par pieņemto lēmumu, lemšanas procesam ir jābūt samērīgam un konstruktīvam. Jautājumu uzdošana un debates nedrīkst būt destruktīvas un kavēt jautājuma izskatīšanu un lēmuma pieņemšanu. Pašvaldības deputāts viņam nepieciešamo informāciju lēmuma pieņemšanai var noskaidrot ne tikai domes sēdē, bet arī jautājuma sagatavošanas laikā, piemēram, komitejās vai ar rakstveida informācijas un dokumentu pieprasījumu,» rakstīts LPS ziņojumā.

LPS vērš uzmanību, ka arī Saeimas plenārsēdēs deputātu tiesības izteikties ir ierobežotas, kā arī jautājumu izskatīšana tiek sagatavota Saeimas komisijās, kurās var piedalīties jebkurš deputāts. Pašvaldības nolikumos par paraugu izmanto Saeimā pieņemto kārtību.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas