Uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) vērsusies pie saviem biedriem, aicinot izmantot iespēju un vērsties Satversmes tiesā ar iesniegumu, kas paredz tā sauktā solidaritātes nodokļa atcelšanu un iekasētās naudas atmaksu.
LTRK vēstulē biedriem norāda, ka līdz šim vienmēr konsekventi iestājusies par darba spēka nodokļu samazināšanas nepieciešamību Latvijā, taču pretēji valsts stratēģiskās attīstības prioritātēm, 2015.gada nogalē politiķi ne tikai atteicās samazināt iedzīvotāju ienākumu nodokli, kā tas bija nostiprināts likumdošanā, bet ieviesa jaunu jeb solidaritātes nodokli, kas būtiski samazina valsts konkurētspēju augsti atalgotu darbinieku segmentā.
«Lai arī mēs brīdinājām politiķus par tuvredzīgu rīcību, jo ieviest jaunus darba spēka nodokļus ir vairāk nekā muļķīgi, netikām sadzirdēti. Jau tagad ir zināms, ka to cilvēku skaits, kuriem būtu jāmaksā solidaritātes nodoklis ir samazinājies par 30%, tādējādi ieņēmumi no tā nebūs tādi, kā prognozēts, bet Latvija var pazaudēt labi apmaksātus speciālisti, kuri tiks noformēti darbā citās valstīs,» saka LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
Viņš aicina LTRK biedrus pievienoties solidaritātes nodokļa apstrīdēšanai Satversmes tiesā, kas pozitīva sprieduma gadījumā ļautu atgūt samaksāto nodokli ar atpakaļejošu spēku. Pašlaik sagatavoti nepieciešamie dokumenti un pamatojums, lai vērstos Satversmes tiesā, tādējādi uzņēmēji aicināti izmantot iespēju un pievienoties cīņā par godīgu valsts attieksmi pret uzņēmējiem un viņu darbiniekiem, mudina LTRK.
BNN jau vēstīja, ka Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Solidaritātes nodokļa likumu. Šis nodoklis attieksies uz sociāli apdrošinātām personām – darba ņēmējiem, pašnodarbinātajiem, kuru ienākumi kalendāra gadā pārsniedz valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu maksimālo apmēru – 48 600 eiro.
Solidaritātes nodokļa likme noteikta valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmes apmērā – 34,09 procenti, no kuras 23,59 procentus maksā darba devējs un 10,5 procentus – darba ņēmējs, informē Saeimas Preses dienests.
Likums noteic, ka solidaritātes nodokli, pamatojoties uz Valsts ieņēmumu dienesta sniegto informāciju, aprēķinās un valsts pamatbudžetā ieskaitīs Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Tādējādi ne darba devējiem, ne darba ņēmējiem netiks radīts papildu administratīvais slogs, uzsver likuma projekta autori. Savukārt saskaņā ar izmaiņām iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā solidaritātes nodokļa daļu persona varēs iekļaut attaisnotajos izdevumos.
Solidaritātes nodokļa ieviešana skars 4,7 tūkstošus darbspējas vecuma cilvēkus, un ieņēmumus, kas nākamgad prognozēti 23,4 miljonu eiro apmērā, plānots ieskaitīt valsts pamatbudžetā. Tas ļaus segt attiecīgos budžeta izdevumus Labklājības ministrijas valsts budžeta programmā “Valsts sociālie pabalsti un izdienas pensijas”, teikts likuma projekta anotācijā.
Jauns likums bija nepieciešams, lai mazinātu nodokļu regresivitāti darba ņēmējiem, iekšzemes darba ņēmējiem pie darba devēja – ārzemnieka, ārvalstu darba ņēmējiem pie darba devēja – ārvalstnieka un pašnodarbinātajiem ar augstāku ienākumu līmeni, uzsver likuma izstrādātāji.
Ref: 102.000.102.12873