Ģenerālprokuratūras bezdarbības dēļ Latvijas pilsonei Kristīnei Misānei draud 13 gadu ieslodzījums cietumā Dienvidāfrikas Republikā (DĀR), kas zināma ar tur pieļautajiem cilvēktiesību pārkāpumiem, vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums de facto.
Pašlaik Misāne atrodas Dānijā, kur cietumā viņa pavadījusi vairāk nekā gadu, taču viņai draud izdošana DĀR. Dānija gala lēmumu par izdošanu vēl nav pieņēmusi, taču Latvija savu galveno iespēju savu pilsoni dabūt uz Latviju nav izmantojusi, vēsta de facto.
Misāne uz Latviju ar bērniem atbēga 2018.gada maijā, tādējādi pārkāpjot savas meitas tiesības uz saskarsmi ar tēvu, kurš ir DĀR pilsonis.
Iepriekš sieviete par vardarbību no vīrieša puses bija vērsusies DĀR tiesībsargājošajās iestādēs, tomēr tas vīrieti sadusmojis vēl vairāk, un apdraudēta bija ne vien Misānes, bet arī viņas meitas dzīvība un veselība, vēsta raidījums.
2018.gada 9.decembrī Misāne darba dēļ no Latvijas devās uz Mozambiku, kas atrodas blakus DĀR un kur viņa iepriekš bija vadījusi savu biznesu. Tomēr sievieti aizturēja un apcietināja Dānijas lidostā, jo DĀR pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem.
«Viņai draud sods līdz 15 gadiem; zinot Dienvidāfrikas ieslodzījuma vietu apstākļus, no turienes neatgriežas, un līdz ar to bērni savu māti var nekad neredzēt,» de facto komentē Misānes māsa, kura uzskata, ka Latvijas iestādes rīkojušās novēloti.
Pērnā gada janvārī Latvijai bija iespēja Misāni atvest atpakaļ, jo Dānijas puse Latvijas Ģenerālprokuratūrai atsūtīja vēstuli, jautājot, vai Latvija, balstoties uz DĀR inkriminētajiem pārkāpumiem, kriminālvajāšanu varētu sākt šeit. Tad Misāni pirmām kārtām varētu izdot Latvijai. Tomēr Ģenerālprokuratūras atbilde bija noliedzoša.
Prokurors Kaspars Kalniņš de facto skaidro, ka, lai būtu pamats Latvijas pilsoni izprasīt no citas valsts, pārkāpumam būtu jābūt tik smagam, lai iespējamais sods būtu vismaz gads cietumā, tomēr Misānes pastrādāto noziegumu Latvijā uztver kā saskarsmes tiesību pārkāpumu, nevis bērna nolaupīšanu. Par to Latvijā var piespriest ne vairāk kā trīs mēnešus cietumā.
2019.gada beigās pēc Ārlietu ministrijas mudināšanas Ģenerālprokuratūra Dānijai lūdza apturēt Misānes izdošanu DĀR, norādot uz šajā valstī pieļautajiem cilvēktiesību pārkāpumiem. Tomēr lēmumu saistībā ar iespēju prasīt viņas izdošanu uz Latviju prokuratūra nemainīja, informē raidījums.
Misānes māsa gan vairākkārt mudināja prokuratūru izprasīt papildu pierādījumus, – arī par apsūdzībām dokumentu viltošanā un krāpniecībā, kas ļautu kvalificēt tos kā smagākus pārkāpumus. Tomēr Dānija uz Ģenerālprokuratūras lūgumu vairs neesot atsaukusies, jo lēmums par Latvijas pilsoņa izdošanu jau esot pieņemts.
Raidījumā stāsta – Ģenerālprokuratūra varēja pieprasīt papildu informāciju jau 2019.gada sākumā, kad Dānija gala lēmumu vēl nebija pieņēmusi. Tomēr tas neesot darīts, jo nav bijis pamats domāt, ka Dānija apzināti nav sniegusi informāciju, skaidro prokuratūrā.
Balstoties uz DĀR pieļautajiem cilvēktiesību pārkāpumiem, arī Tieslietu ministrija aicinājusi Dāniju neizdot Misāni, tomēr arī tas nav nesis rezultātus. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) gan nevērtē, cik pamatots bija prokuratūras atteikums sākt šeit izmeklēt Kristīnes lietu, kas varētu nozīmēt citu iznākumu.
Lasiet arī: Bordāns: Jāpārskata ģenerālprokurora iecelšanas un atstādināšanas kārtība
Lai arī Latvijas tiesa lēmusi, ka meitu uz viņas tēva valsti neizdos, jo ir pierādīta vardarbība pret māti, meitene joprojām ir Interpola sarakstos. Latvija vēl nav panākusi viņas izņemšanu no starptautiskās meklēšanas, vēsta de facto.
Tikmēr par Kristīni Latvijas puse jau domājot par plānu B – kā Kristīnei Misānei palīdzēt tad, kad viņa būs aizvesta uz Dienvidāfriku. Ārlietu ministrijā sola, ka darbu turpinās arī, ja Misāni izdos DĀR. Pati sieviete gan par šo scenāriju ir skeptiska un norāda – ir pierādījumi, ka apstākļi DĀR cietumos nav cilvēciski.
«Man nav nekādu izredžu sagaidīt kaut vai tikai tiesas spriedumu, jo izmeklēšana var tikt veikta no diviem līdz trijiem gadiem,» secina Misāne. «Ļaujiet man izciest nepieciešamo sodu Latvijā cilvēcīgos apstākļos, kur es varēšu redzēt savus bērnus.»
Teorētiski pēc Kristīnes nogādāšanas Dienvidāfrikā ir divas iespējas – vai nu lūgt pārņemt tur sākto krimināllietu izmeklēšanai Latvijā, vai arī jau pēc tiesas lēmuma lūgt soda izciešanu Latvijā. Prokuratūra to arī gatavojoties darīt. Taču Latvijai nav nekādu savstarpējo līgumu ar šo valsti, tādēļ nevienā no institūcijām nevar atbildēt, cik reāli būtu to panākt, vēsta de facto.