Nākamnedēļ, skolēnu rudens brīvdienās, tuvojoties Halovīnam, Latvijas Universitātes (LU) Botāniskā dārza Tropu tauriņu mājā no 26. oktobra līdz 1.novembrim būs skatāmi krāšņie, teiksmainie, lielie krēslas tauriņi.
Rudenīgais laiks un skopā Saules gaisma oktobra nogalē ir labākais laiks, kad apskatīt tropiskos krēslas tauriņus un baudīt Tauriņu mājas eksotiku. Dabā krēslas tauriņi ir aktīvi tieši laikā, kad diena pāriet naktī, bet nav vēl iestājusies pilnīga tumsa, informē LU Botāniskais dārzs.
Šajā laikā būs vērojami pūčtauriņi, kuru ģints nosaukums Caligo tulkojumā no latīņu valodas nozīmē «krēsla, tumsa». Tie ir aktīvi Latvijas rudenīgajās dienās, kad Tauriņu mājā neiespīd spoža saule. Pūčtauriņi ir droši, jo ir pārliecināti par to, ka ir gan labi maskējušies, gan izskatās pietiekami draudīgi ar saviem viltus acu zīmējumu greznotajiem spārniem, kas atgādina pūces skatienu. Viņi nebaidās no cilvēkiem un labprāt ar pēkšņām spārnu kustībām izrāda savas māņu acis, kas patiesībā ir domātas apkārtējo baidīšanai un sevis aizsargāšanai. Drosmīgākie tauriņi var nosēsties uz tumšā apģērbā tērptu apmeklētāju pleciem, ļaujot sevi apbrīnot pavisam nelielā attālumā. Pūčtauriņi ir salīdzinoši kareivīgi un parasti cenšas ieņemt labākās vietas pie barotavām kur ir ļoti labi apskatāmi. Apmeklētājiem šajā laikā var palaimēties redzēt arī pūčtauriņu romantiskos dzīves mirkļus, kad jaunie tauriņi ar straujiem lidojumu manevriem cenšas sev pievērst savu iecerēto uzmanību.
Lēnīgāki, toties augumā prāvāki ir Atlasa pāvači – tauriņu sabiedrības giganti ar lielāko spārnu virsmas laukumu pasaulē. Tauriņš ir nosaukts par godu grieķu mītiskajam titānam Atlantam, kas uz saviem pleciem tur zemeslodi. Honkongā šos milzu lidoņus dēvē par čūskgalvas tauriņiem, jo, vērīgāk ieskatoties, redzams, ka priekšspārnu gali pēc formas un krāsojuma atgādina čūskas galvu. Neskatoties uz iespaidīgajiem izmēriem, savā dzīves laikā Atlasa pāvači neuzņem barību un tiem pat nav attīstīti mutes orgāni. Daba ir parūpējusies, lai visa dzīvei nepieciešamā enerģija tiktu uzkrāta jau kāpura stadijā.
LU Botāniskā dārza Tropu tauriņu māja no 26. oktobra līdz 1. novembrim būs atvērta apmeklētājiem katru dienu no plkst. 11:00 līdz 16:30. Savukārt dārza Palmu mājas vestibilā šajā laikā būs apskatāma izstāde Lapa, kas sniedz ieskatu lapu daudzveidībā. Tā būs noderīga ne tikai skolēniem, studentiem un botānikas interesentiem, bet jebkuram dabas draugam.
Ref: 102.000.102.11024