Pirms gada Iekšējās drošības birojs uzsāka izmeklēšanu par iespējamu valsts mantas izsaimniekošanu un dienesta noziegumiem ap četrdesmit miljonu vērtajā Austrumu robežas sakārtošanas projektā. Līdz šim krimināllietā aizdomās turētas četras personas, tostarp bijušais robežsardzes priekšnieks ģenerālis Normunds Garbars un būvnieki. Tagad aizturēti vēl trīs robežsargi, arī dienesta priekšnieka vietnieks Juris Martukāns, ziņo TV3 raidījums Nekā personīga.
Tikmēr par Robežsardzi atbildīgā Iekšlietu ministrija vēl nav tikusi skaidrībā, kā blēdības varēja notikt. Dienesta izmeklēšanās rezultātu vēl joprojām nav, stāsta raidījumā.
«Austrumu robežas būve ir apjomīgākais Iekšlietu ministrijas projekts pēdējo desmit gadu laikā. Plānots jau sen, taču kavējās naudas trūkuma un lēnās robežas demarkācijas dēļ. Uzrāvienu tas ieguva pēc Krievijas agresijas Ukrainā. Cauro robežu ar steigu sāka sakārtot. Pieredzes tik lielu projektu vadīšanā Robežsardzei nebija. Tā izsludināja iepirkumus, kuru rezultātā identiski tilti uz Baltkrievijas un Krievijas robežas cenā atšķīrās četrkārt. Būvnieki brīvi izcirta kokus robežas zonā, kur tie palika tālāk, nevienu neinteresēja,» skaidro Nekā personīga.
Raidījumā arī atgādina: «Valsts kontrole uzsvēra, ka robežas būve izceļas ar līdz šim neredzētu uzraudzības un vadības trūkumu.»
Valsts kontroliere Elita Krūmiņa raidījumam norāda: «Es arī vēlētos vērst uzmanību visiem uz Valsts kontroles ieskatā uz tādu bezprecedenta likuma ignorēšanu, ko mēs redzam robežsardzes rīcībā, visatļautību un pat patvaļu. Robežas izbūves darbi ir plānoti un darīti tā, it kā uz valsts robežsardzi likums neattiektos.»
Vēl par šo tematu: Krūmiņa par pārkāpumiem Latvijas-Krievijas robežas izbūvē: Tas ir liels patvaļas piemērs
«Pārkāpumus izmeklē Iekšējās drošības birojs. Līdz šim krimināllietā statuss ir četrām personām, tostarp bijušajam Robežsardzes priekšniekam Normundam Garbaram. Taču ceturtdien, 7.maijā, Iekšējās drošības birojs aizturēja vēl divus robežsargus, kas iesaistīti robežbūvē, – Viļakas un Ludzas pārvaldes Bruņojuma un inženiertehnisko līdzekļu dienesta priekšniekus,» stāsta Nekā personīga. «No 22.aprīļa statuss krimināllietā ir arī Robežsardzes priekšnieka vietniekam Jurim Martukānam.»
Nekā personīga esot zināms, ka Martukāna aizturēšana saistīta ar to, ka viņš pagājušā gada decembrī parakstījis dokumentus par Baltkrievijas pierobežā uzceltu tiltu.
«Tā rezultātā būvniekam samaksāti seši līdz septiņi simti tūkstoši eiro. Tas ir viens no tiltiem, kura cena četrkārt pārsniedz līdzinieku izmaksas uz Krievijas robežas.»
Nekā personīga arī zināms, ka Martukāns aizturēts, lai pārbaudītu viņa līdzdalību viena sadārdzinātā tilta apmaksāšanā. «Decembrī viņš parakstījis dokumentus, kā rezultātā būvniekam sabiedrībai Igate izmaksāti 600–700 tūkstoši eiro. Tobrīd dienesta priekšnieks Guntis Pujāts bijis īsā atvaļinājumā,» stāsta raidījumā.
«Martukānam nav piemēroti drošības līdzekļi, kas liegtu viņam strādāt robežsardzē. Arī dienesta priekšnieks Pujāts, kas līdz šim noliedzis pārmetumus pārkāpumos robežas būvē, uzticēsies saviem darbiniekiem līdz spriedumam krimināllietā. Dienesta pārbaudes nebūs.»
Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts Nekā personīga komentē, ka «Valsts robežsardzes rīcībā nav informācijas par VRS priekšnieka vietniekam pulkvedim J.Martukānam piemērotiem jebkādiem ierobežojumiem veikt dienesta pienākumus savas kompetences ietvaros». «Valsts robežsardze uzsver, ka kamēr nav pabeigta izmeklēšana Iekšējā drošības biroja uzsāktajā kriminālprocesā, nav pierādīta konkrētu amatpersonu vaina un nav notiesājoša sprieduma, nevienu personu nav pamata uzskatīt par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā.»
«Martukāns joprojām turpina pārstāvēt robežu arī sanāksmēs Iekšlietu ministrijā. Tur kolēģi nezina, ka amatpersona ir izmeklēšanas subjekts,» atzīmē raidījumā.
Nodrošinājuma valsts aģentūras direktors Ēriks Ivanovs atzīmē: «To es laikam esmu palaidis garām, jo presē neesmu to lasījis. Jo Martukāna kungu es redzēju burtiski pirms maija svētkiem sanāksmē, sēdējām divu metru attālumā. Tas bija 30.aprīlī vai kādā. Tepat ministrijas telpās. Par četrkārt sadārdzinātajiem tiltiem un pierobežā pazudušo mežu mēs stāstījām pirms gada. Septembrī Iekšējās drošības birojs aizturēja bijušo robežsardzes priekšnieku Garbaru. Decembrī ziņojumu pabeidza valsts kontrole.»
«Taču Iekšlietu ministrija joprojām nav tikusi skaidrībā, kas īsti uz robežas ir noticis.»
Tikmēr raidījumā komentē: «Iekšlietu ministrija Sanda Ģirģena vadībā nav steigusies pārbaudīt iespējamos likuma pārkāpumus robežas ierīkošanā. Sākotnēji ministrs atgaiņājās, ka izmeklēšanu veic IDB, pēc tam aizbildinājās, ka jāsagaida Valsts kontroles atzinums. Valsts kontroles ziņojuma melnraksts ministrijai bija pieejams novembrī. Taču tikai pēc tā publiskošanas janvārī ministrs pieprasīja Nodrošinājuma valsts aģentūrai un Robežsardzei veikt dienesta izmeklēšanas.»
Iekšlietu ministra padomnieks juridiskajos jautājumos Jānis Veide: «Pēc valsts kontroles ziņojuma publicēšanas ministrs ir izdevis rīkojumu par Ārējās robežas uzraudzības komisijas izveidošanu un šajā gadījumā komisija aktgīvi strādā. Komisijas uzdevums bija tikt galā ar problēmam, kuras bija identificējusi valsts kontrole un arī žurnālisti.»
«Ministrs bija uzdevis arī veikt dienesta pārbaudes un uzsākt arī disciplinārlietas, pārbaudes tiek veiktas, izmeklēšana ir finiša taisnē. Tuvākajās nedēļās ir jābūt arī rezultātiem. Jāmin arī, ka šajās lietās iesaistītas personas daļa vairs nav darba attiecībās, tas atkal paredz dažādas problēmas par atbildības piemērošanu tieši saistībā ar disciplinārlietām,» raidījumam komentē Veide.
«Žogi, ceļi un tilti uz Krievijas robežas ekspluatācijā bija jānodod jau decembrī. Taču konstatēti daudz un būtiski pārkāpumi, tāpēc šobrīd neviens neprognozē, kad tas varētu notikt. Arī uz robežas ar Baltkrieviju celtnieki no augusta nestrādā. Tagad, iespējams, būvniecību kā pasūtītājs no robežsardzes pārņems Nodrošinājuma valsts aģentūra. Tā uzskata, ka iepirkumus varēja rīkot daudz ekonomiskāk,» skaidro raidījumā.
Nodrošinājuma valsts aģentūras direktors: «Tas ka vispārīgā vienošanās ir paredzēti tilti, paredzēti darbi tas neuzlika par pienākumu valsts robežsardzei šos tiltus pasūtīt. Ja vajag, varam sūtīt uz vispārīgās vienošanās pamata, ja vajag, ir otra iespēja – par katru darbu taisīt atsevišķu iepirkumu. Bija iespējams taisīt arī atsevišķu iepirkumu! Tas ir pasūtītāja varā. To mēs esam analizējuši, ņemot vērā ka iespējams, varētu būt tālāk realizēts valsts kontroles ieteikums, ka tas tomēr būtu jādara aģentūrai. Tāpēc arī esam sākuši analizēt visus šos jautājumus.»
Ivanovs ir pensionēts robežsardzes ģenerālis. Garbars ir bijis viņa kolēģis, bet Martukāns – padotais. IDB uzsācis lietu arī pret kādu aģentūras darbinieku, kas bijis iesaistīts pierobežas zemes atsavināšanā, atzīmē raidījumā.