Miega ritma traucējumi un speciālista padomi labākam miegam

Pētījumi liecina, ka viens no svarīgākajiem iemesliem, kādēļ cilvēkam jāizguļas, ir tāds, ka smadzenes miegā sevišķi pievēršas vielmaiņas «atkritumu savākšanai». Ja izguļamies pietiekami, smadzenēm pietiek laika pabeigt šī procesa vadību.

Tomēr bieži izgulēties neļauj dzīves ritms, vai miegs vienkārši nenāk. Lūk, četras izplatītas miega problēmas, kurām risinājumus piedāvā Ņujorkas Miega institūta speciālists, mediķis Alsibiadess Rodrigezs (Alcibiades Rodriguez).

1. Problēma: Fragmentārs miegs dažādos diennakts laikos, mainīgs miega ritms.

Padoms: Ja darba ritms ir mainīgs un iespēja gulēt ir tikai brīvajos brīžos, tad galvenais, kas jāpatur prātā ir, ka katrai gulēšanas reizei – arī diendusai – jāilgst vismaz 90 minūtes. Tik ilgs laiks nepieciešams, lai smadzenes «izietu» pilnu miega ciklu un sniegtu ķermenim vajadzīgo atpūtu, un cilvēks pamostos mundrs nevis apdullis.

2. Problēma: Cilvēkam gados jau ilgstoši neizdodas nogulēt līdz rītam.

Padoms: Cilvēkam kļūstot vecākam, miegs top trauslāks, bieži vien pamosties var likt pat mazākais troksnītis. Šajā gadījumā ieteicams stingri ievērot gulētiešanas laiku un itin nemaz negulēt dienas laikā.

3. Problēma: Naktī jūt enerģijas pieplūdumu, kas liek strādāt tumšajā diennakts laikā, nereti līdz pat rītam.

Padoms: Tiesa, ka no bioloģijas viedokļa ir cilvēki, kuri naktī jūtas mundrāki, tomēr, kā liecina pētījumi – reakcijas un uztveres laiks «cīruļiem» dienā ir labāks nekā «pūcēm» naktī. Arī «Pūču» nogurums pēc darba naktī ir lielāks nekā «cīruļiem», kuri pārnāk mājās vakarā. Speciālisti tomēr iesaka censties «pārlauzt» neveselīgo ritmu un regulāri iet gulēt precīzi vienā laikā, kas nav vēlāks par pusnakti.

4. Problēma: Darbs sākas vakarā, cilvēks mājās pārnāk no rīta.

Padoms: Statistika rāda, ka 70 procentiem cilvēku, kuri strādā naktī, izdodas pilnībā nomainīt miega ciklu uz gulēšanu dienas laikā. Lai miegs būtu iespējami veselīgs, speciālists ieteic, sākot darba dienu – aptuveni 16 līdz 18 stundas pirms gulētiešanas – atrasties ļoti spilgtā gaismā. Ir runa par 10 000 luksu spilgtu gaismu, kas imitē Saules spožumu. Nākot mājās no darba, ieteicams valkāt saulesbrilles, lai apkārt esošā gaisma netraucētu ķermenim gatavoties miegam.

Avots: NYMag

Ref: 111.111.103.1203

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas