Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) nav nekādas ietekmes un brīžiem, šķiet, nav arī vēlēšanās realizēt tai piešķirtās tiesības un uzliktos pienākumus. Šo situāciju, visticamāk, rada tas, ka VARAM vada ministrs, kurš arī pārstāv konkrētu politisko spēku jeb partiju. Līdz ar to ministrs, kā arī pati ministrija nevēlas vērsties pret pašvaldībām, kuras vada tas pats vai tam draudzīgs politiskais spēks. No tā var secināt, ka Latvijā nepastāv efektīvs tiesisks mehānisms, kas risinātu Ventspilī radušos opozīcijas deputātu tiesību ierobežojumus, uzskata Ventspils domes deputāts Ģirts Valdis Kristovskis.
Ir jāatzīmē, ka līdzīgās domās ir Vienotības Saeimas frakcijas deputāti, kas tikšanās laikā ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Kasparu Gerhardu konstatēja, ka demokrātijas stiprināšanā pašvaldībās vēl ir daudz darāmā.
«Demokrātija ir vērtība, pret kuru nedrīkst izturēties pavirši vai selektīvi. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM), neatkarīgi no opozīcijas deputātu politiskās piederības vai simpātijām, ir jānodrošina demokrātijas principu ievērošana pašvaldību darbībā un jāpārtrauc deputātu tiesību ierobežošana,» uzsver Vienotības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Hosams Abu Meri.
Viņš atzīmējis, ka opozīcijas deputāti pārstāv ievērojamu pašvaldību iedzīvotāju daļu, taču, sēdē uzklausot arī vairāku pašvaldību deputātu viedokli, secināts, ka ir pašvaldības, kuru vadītāji arvien «turpina justies kā karaļi», ignorējot demokrātijas pamatprincipus un liedzot deputātiem līdzvērtīgi pārstāvēt savus vēlētājus – gan ierobežojot deputātu tiesības iegūt darbam nepieciešamo informāciju par pašvaldības līdzekļu izlietojumu, gan liedzot pilnvērtīgi piedalīties pašvaldības darbā, turpina Abu Meri.
Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments trešdien, 25.aprīlī, tiesas sēdē skatīs divus Ventspils pilsētas domes deputāta Ģirta Valda Kristovska prasījumus pret Ventspils pilsētas domi. Šāda nepieciešamība radusies tāpēc, ka Ventspils pilsētas pašvaldības vadība, ignorējot deputāta daudzkārtējos lūgumus, viņam neizsniedz pieprasītos Ventspils pilsētas domes darbību reglamentējošos dokumentus, kā arī deputātam atsaka iespēju izvietot informāciju Ventspils pilsētas domes oficiālajā portālā Ventspils.lv.
Pēc Ventspils domes opozīcijas deputātu teiktā, VARAM atsakās Ventspils pilsētas domes prettiesiskās darbības vērtēt un pārtraukt. Līdz ar to Augstākā tiesa 25.aprīļa tiesas sēdē skatīs minēto pašvaldības darbību atbilstību likumam, kā arī pret deputātu Kristovski piemēroto Ventspils pilsētas pašvaldības ierobežojumu atzīšanu par prettiesiskiem.
Ir jāatgadina, ka jau teju gadu garumā Ventspilī ievēlēto opozīciju deputātu tiesības ir ierobežotas. Kā pats Kristovskis ir teicis, viņam faktiski tiek liegts izlietot Satversmes 101.pantā nostiprināto pamattiesību, tas ir piedalīties pašvaldības darbībā, kas ir pretrunā ar deputāta darbu. Proti, pašvaldības deputātam ir ne tikai tiesības, bet arī pienākumi, piemēram, piedalīties domes sēdēs, kā arī tās institūcijas sēdēs, kuras sastāvā viņš ievēlēts. Piedalīties domes sēdēs vai attiecīgo pastāvīgo komiteju sēdēs nozīmē arī to, ka deputāts piedalās dažādu jautājumu izskatīšanā un izlemšanā, veicot attiecīgu balsojumu. Taču, lai varētu pieņemt izsvērtu un rūpīgi apdomātu lēmumu un nodot savu balsi, deputāta rīcībā ir jābūt pilnvērtīgai informācijai, kuras izsniegšana praksē tiek atteikta. Tādejādi rodas absurda situācija, kad teorētiski pastāv gan tiesības, gan pienākumi, bet ne vienu, ne otru dzīvē faktiski nevar realizēt, atzīmē Kristovskis.
Kristovskis secina, ka Augstākā tiesa atzinusi, ka pārkāpumi pret viņu ir acīmredzami. Tomēr tai būs jāizlemj – vai deputāta prasījumus pret Ventspils pilsētas domi var izskatīt tiesā administratīvā procesa kārtībā. Tas, ka lieta tiks skatīta mutvārdu procesā, ka atbildētājs ir ne tikai Ventspils pilsētas dome, bet arī VARAM un Pašvaldību savienība, ir vērtējams kā unikāls, līdz šim nebijis notikums līdzšinējā Latvijas tiesu praksē.
Turklāt, tā kā Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments ir pieņēmis šo lietu izskatīšanā, tiek atzīts, ka Ventspils pilsētas dome pārkāpj Latvijas Satversmē garantētās pašvaldības mazākuma jeb opozīcijas deputātu tiesības, ka nav pieļaujams, ka tie tiek diskriminēti iepretim vairākuma deputātu, jeb politiskās pozīcijas patvaļai. Tātad Augstākās tiesas 25.aprīļa sēdē runa būs par to, ka mazākuma deputātiem netiek nodrošināta pieeja pašvaldības rīcībā esošajai informācijai, kā arī tiek liegta iespēja piekļūt pašvaldības informācijas izplatīšanas kanāliem, kurus sagrābuši un tikai ekskluzīvi savās interesēs lieto vairākuma deputāti un to līderis, deputāts Aivars Lembergs, norāda Kristovskis.
Augstākā tiesa ir izsūtījusi jautājumus iesniedzējam un atbildētājam – Ventspils pilsētas domei, kā arī pieaicinātajai Pašvaldību savienībai un VARAM. Tiesa aicina vērtēt, vai mazākuma deputātiem ir vienlīdzīga pieeja pašvaldības resursiem, tostarp informācijas un sava viedokļa izplatīšanas iespējām, vai pastāv efektīvi tiesību aizsardzības mehānismi pašvaldības politiskās opozīcijas jeb mazākuma deputātu tiesību aizsardzībai, vai nav nepieciešams tos papildināt?
Kristovskis uzskata, ka viņam kā blakus sūdzības pieteicējam tiks dota iespēja runāt. «Es varēšu pievest virkni piemēru, kas ne tikai atklās, ka to jomu skaits, kurās Ventspils pilsētas dome piekopj informācijas liegumu mazākuma deputātiem, ir daudz plašāka, bet arī parādīs, cik netaisnīgi un kādos neticamos apjomos tiek lietoti publiskie līdzekļi, pašvaldības resursi Ventspils pilsētas domes politiskā vairākuma, jeb deputāta Lemberga politiskās ietekmes nodrošināšanai.»
«Noteikti būs jāvērtē acīmredzamais, tas ir, ka VARAM pārraudzības funkcija neveicina tiesiskuma nostiprināšanu pašvaldību darbā, ka mazākuma deputātu kontrolējošo funkciju ir neiespējami nodrošināt, ja deputātiem nav iespēju vērsties tiesā, lai novērstu pašvaldības nedemokrātiskas un prettiesiskas darbības, kura sekas ir valsts nozagšana,» uzsver Kristovskis.