Starptautiskā kredītreitingu kompānija Moody’s anulējusi visus AS Parex bankai piešķirtos reitingus, liecina reitingu aģentūras izplatītais paziņojums.
Parex banka par atteikšanos no Moody’s pakalpojumiem paziņoja pirms mēneša, kā iemeslu minot turpmāko darbības specifiku, proti, bankas plānos nav jaunu noguldītāju piesaistīšana, depozītu pieņemšana, jaunu kredītu izsniegšana, kā arī maksājumu pieņemšana, bet parādu atgūšana.
Tomēr savā paziņojumā Moody’s norāda, ka tā jau 6.augustā paziņoja par to, ka pastāv Parex bankai piešķirto reitingu samazināšanas iespēja, ņemot vērā veikto bankas reorganizāciju un neskaidrību par tās tālāko darbību, īpaši aktīvu un saistību sadali starp jaunizveidotu AS Citadele banka un Parex banku, kā arī valsts ieguldījumiem bankā.
Moody’s pamato, ka Parex bankas kredītvērtējums atsaukts, jo tā uzskata, ka aģentūras rīcībā ir nepietiekama un arī neatbilstoša informācija, lai kredītreitingu uzturētu.
Moody’s Parex bankai bija piešķīrusi finansiālās stabilitātes reitingu E ar stabilu perspektīvu, ilgtermiņa vietējās valūtas depozīta reitingu B2 ar negatīvu perspektīvu un ilgtermiņa ārvalstu valūtas depozīta reitingu B2 ar negatīvu perspektīvu.
Kā iepriekš skaidroja, Parex bankas komunikāciju un mārketinga vadītāja Marita Ozoliņa-Tumanovska, pati banka bija veikusi rūpīgu Moody’s pakalpojumu lietderības izvērtējumu un secinājusi, ka no Moody’s pakalpojumiem jāatsakās.
Viens no būtiskiem aspektiem šī lēmuma pieņemšanā esot Parex bankas administratīvo izmaksu samazināšanas jautājums.
«Reitingu aģentūras Moody’s sniegtie pakalpojumi, nenoliedzami, ir vērtīgi un pat vitāli nepieciešami tajos gadījumos, kad uzņēmums ir ieinteresēts piesaistīt papildu finansējumu vai, piemēram, potenciālos noguldītājus. Savukārt mēs šādas darbības neplānojam veikt, jo tās nav saistītas ar Parex bankas definētajiem mērķiem un uzdevumiem,» atteikšanos no Moody’s pakalpojumiem skaidroja Parex bankas valdes priekšsēdētājs Kriss Gviljams.
Kā ziņots, šā gada 1.augustā noslēdzās Parex bankas restrukturizācijas process un patlaban Parex banka kā risinājumu ir aktivizējusi darbību atbilstoši tās noteiktajiem mērķiem un funkcijām, par prioritāro uzdevumu izvirzot valsts ieguldījumu maksimālu atgūšanu.
Saskaņā ar bankas darbības stratēģiju tās turpmākā darbība tiks koncentrēta uz kredītu restrukturizāciju, kā arī pārņemto kredītu nodrošinājumu, pārsvarā nekustamo īpašumu, efektīvu apsaimniekošanu. Stabilizējoties situācijai nekustamo īpašumu tirgos, Parex banka plāno to iespējami izdevīgu pārdošanu visu akcionāru interesēs, atgādināja Ozoliņa-Tumanovska.
Šā gada 1.augustā notikušās Parex bankas restrukturizācijas rezultātā tika izveidoti divi uzņēmumi – uz jaundibināto AS Citadele banka tika pārnesta lielākā daļa līdzšinējās Parex bankas aktīvu, bet neprofila aktīvi tika atstāti Parex bankā jeb risinājumu bankā.
Jau vēstīts, ka 2008.gada 8.novembrī valsts nolēma glābt finanšu grūtībās nonākušo Parex banku un par diviem latiem no tās lielākajiem akcionāriem un vadītājiem Valērija Kargina un Viktora Krasovicka iegādājās bankas kontrolpaketi.