Valodu jautājums Latvijā ir politisks kašķis, lai gan integrācija jau šobrīd notiek paralēli valsts politikai. Taču integrācijas politikā bijušas lielas neveiksmes, īpaši pēdējos gados, daudz kas nogulēts, atrisināts par vēlu, norāda jaunievēlētais Eiropas Padomes cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks.
Vienlaikus viņš uzsvēra, ka pats kā komisārs ne ar kādu paziņojumu saistībā ar valsts valodas referendumu nenāks, jo tas neattiecas uz cilvēktiesībām, bet gan politiku. Taču Muižnieks referendumā piedalīsies, balsojot pret krievu valodu kā otru valsts valodu.
Gaidu, kad būs politiskās partijas, kas apvienos latviešus, krievus un citu tautību cilvēkus. Tas būtu risinājums un vismaz politiskā līmenī Latvija kļūtu integrētāka. Kategoriskā atteikšanās runāt ar krieviem viņu valodā ir kļūda, ja viņus neuzrunās krieviski, viņi nesadzirdēs, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes uzsvēra Muižnieks.
Pilsonības likums nav grozīts 13 gadus, cilvēki atzīst, ka likums ir novecojis, bet neviens nevar pieķerties klāt un kaut ko mainīt, kaut vai piešķirot pilsonību nepilsoņu bērniem, piebilda Muižnieks.
Mana prognoze – Latvijā būs imigranti un imigrācijas jautājums nekur nepazudīs, tāpēc ir vajadzīga viena amatpersona, piemēram, integrācijas lietu ministrs, kas risina šos jautājumus, cīnās par naudu integrācijas mērķiem, tā jaunievēlētais Eiropas Padomes cilvēktiesību komisārs.
Viņaprāt, lai integrācija būtu veiksmīgāka, būtisks elements ir nediskriminācija, līdzdalības veicināšana. Nevis jāsoda cilvēks, bet jāmeklē veidi, kā viņam palīdzēt, jārūpējas, lai cilvēki nedzīvo konfliktā viens ar otru,
Muižnieks jaunajā amatā stājas šī gada 1. aprīlī, viņam būs jārūpējas par cilvēktiesībām visās dalībvalstīs, jārisina jautājumi par sūdzībām, kas ienāk tiesās, jānāk klajā ar savām iniciatīvām.
Latvijā šie jautājumi varētu būt tiesu sistēma, vārda brīvība, minoritātes, apstākļi ieslodzījuma vietās, tomēr komisārs nevar piespiest kādu valsti kaut ko izdarīt, vienīgi nākt klajā ar padomu, vērst mediju, Eiropas Padomes uzmanību kādai problēmai, sadarboties ar nevalstiskajām organizācijām.
Ref: 102.000.102.956