No nākamā gada stāsies spēkā jauni dabasgāzes sadales tarifi

Pēc mēneša, nākamā gada 1.janvārī, Latvijā stāsies spēkā jauni dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojumu tarifi, kas paredz ieviest fiksētu maksu par pieslēgumu atbilstoši pieslēguma atļautajai slodzei neatkarīgi no dabasgāzes patēriņa apjoma.

Sākot no 1.janvāra, maksājumu par dabasgāzes pakalpojumiem veidos divas daļas – fiksētā daļa un mainīgā daļa, kas būs atkarīga no patērētā dabasgāzes apmēra, BNN informē AS Gaso.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātie AS Gaso jaunie tarifi novērsīs netaisnīgo «nulles» pieslēgumu problēmu, jo no 1.janvāra arī šiem klientiem būs jāmaksā par infrastruktūras uzturēšanu vai arī jāatsakās no pieslēguma. Saskaņā ar Gaso datiem vairāk nekā 20 000 klientu ir tādi, kas šobrīd gāzi nelieto vispār vai gada laikā tērē ļoti mazā apjomā. Arī šiem «tukšajiem» pieslēgumiem infrastruktūra ir jāatjauno un pastāvīgi jāuztur darba kārtībā, taču šīs izmaksas pašlaik sedz pārējie dabasgāzes patērētāji.

Līdz ar jaunajiem tarifiem mājsaimniecībām fiksētā komponente ar PVN izmaksās 2,14 eiro mēnesī. Tas ir maksimālais iespējamais sadales sistēmas tarifu pieaugums – jo vairāk patērētājs lietos gāzi, jo mazāks būs maksājuma pieaugums par dabasgāzes sadali. Savukārt tarifa mainīgā komponente jeb maksa par patērēto dabasgāzes apmēru, salīdzinot ar spēkā esošajiem tarifiem, visām lietotāju grupām samazināsies.

Dabasgāzes sadales sistēmas tarifi ir tikai viena no sadaļām, kas veido gāzes rēķinu, ko saņem patērētājs. Dabasgāzes cena ir atkarīga no dabasgāzes cenu kotācijām Rietumeiropas biržās un katra tirgotāja noteiktā uzcenojuma, kā arī pārvades un uzglabāšanas tarifa.

AS Gaso valdes priekšsēdētāja Ilze Pētersone-Godmane atgādina, ka jauni tarifi nepieciešami, lai pielāgotos esošajai situācijai dabasgāzes tirgū un varētu nodrošināt noteikto dabasgāzes tīkla drošības standartu ievērošanu, veicot nepieciešamās investīcijas gāzes sadales tīkla atjaunošanā un uzturēšanā, lai līdz minimumam samazinātu bīstamu situāciju rašanās iespējas.

Ņemot vērā gāzes patēriņa samazināšanos kopš 90.gadu sākuma, maģistrālie un vietējie sadales sistēmas gāzes vadi, kas sākotnēji tika projektēti būtiski lielākām jaudām, patlaban netiek pilnībā noslogoti. Lielai daļai klientu pieslēgumu jaudas vēsturisku iemeslu dēļ neatbilst patēriņam, un tās būtu nepieciešams pārskatīt un efektivizēt, norāda uzņēmumā.

Pēdējos gados novērotas arī energoresursu kopējā patēriņa struktūras izmaiņas – 2016.gadā dabasgāzes patēriņa īpatsvars ir samazinājies līdz 25,4%, bet kurināmās koksnes patēriņa īpatsvars pietuvojies 30%. Salīdzinājumā ar 2008.gadu, kad tika apstiprināti spēkā esošie sadales sistēmas tarifi, sagaidāmais dabasgāzes patēriņš 2018.gadā būs par aptuveni 30% zemāks.

Sadales sistēmā vairāk nekā 90% izmaksu ir fiksētas un nav atkarīgas no patērētā dabasgāzes apjoma, jo neatkarīgi no patēriņa ir jānodrošina tīkla uzturēšana, atjaunošana un jāveic nepieciešamie drošības pasākumi. Atšķirībā no izmaksu sadaļas, AS Gaso ieņēmumu daļa līdz šim bija  pilnībā mainīga, jo spēkā esošie, teju desmit gadus vecie tarifi paredz maksu par sadales pakalpojumiem atbilstoši piegādātajam dabasgāzes apjomam. Jaunajā tirgus situācijā, kad sadales sistēmas operatora biznesa modelis, izveidojot jaunu uzņēmumu AS Gaso, ir būtiski mainījies, izmaksu un ieņēmumu disbalanss radīja nopietnus riskus kvalitatīvai, stabilai un drošai tīkla uzturēšanai, skaidro uzņēmumā.

Tarifu salīdzināšanas kalkulators, ja gribas noskaidrot, kā mājsaimniecības vai uzņēmuma maksājumus ietekmēs jaunie dabasgāzes sadales tarifi, pieejams šeit.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas