Vērtējot valsts budžeta konsolidāciju, nedrīkst būt neaizskaramās sfēras, tostarp – sociālais budžets, norāda finanšu ministrs Andris Vilks.
Kā sacīja Vilks, jau sākotnējā starptautisko aizdevēju piedāvātajā konsolidācijas plānā bijušas vairākas pozīcijas, kas saistītas ar sociālo budžetu.
Ja raugāmies, kā dažādas valstis veic konsolidāciju, redzams, ka nav tādu jomu, kas konsolidācijas rezultātā netiktu skartas, un tas no aizdevēju puses ir pilnīgi saprotams, skaidro Vilks.
Viņš norāda, ka šogad sociālā budžeta īpatsvars kopējos izdevumos būs 33%, kas ir vairāk nekā pērn, kad sociālā budžeta īpatsvars bija 31%.
Šogad šajā jomā izdevumi ir pieauguši, savukārt maksāto nodokļu apjoms – sarucis. 33% īpatsvars ir viens no lielākajiem Eiropas Savienības valstīs. Taču problēma ir tā, ka īpatsvars ir liels, bet nominālās pensijas un pabalsti – salīdzinoši mazi, norāda Vilks.
Savukārt Alliks stāsta, ka nosacīti treknajos gados visai sabiedrībai licies, ka sociālais budžets visu izmaksu slogu spēs izturēt, taču tas piepildījies tikai ekonomiskās augšupejas laikā.
Jau no 2009.gada ieņēmumi nenosedza izdevumus, un pat 2006.gadā nācās iegrābties apdrošināšanas sistēmā, no kuras vēl pagaidām noēdam uzkrājumus, taču nākamgad jāpēta, vai sociālo iemaksu paaugstināšana nesīs pozitīvus rezultātus. Nav pat jautājums, cik ilgi vai neilgi varam šādi dzīvot, jo pats galvenais ir apstāklis, ka pretī vienmēr jābūt pašam nodokļa maksātājam – sociāli apdrošinātām, nodarbinātām personām. 2009.gada laikā Latvijā par 100 000 pieauga bezdarbnieku skaits, kam jāmaksā pabalsti, uzsvēra Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Ingus Alliks.
Finanšu ministrs vēsta, ka 2012.gada sociālā budžeta prognozes ir līdzīgas šim gadam, taču jāņem vērā nākamā gada konsolidācijas apjoms, jo šogad veiktie pasākumi atstāšot stipru ietekmi uz 2012.gadu.
Sociālais budžets kopumā ir tēma, par ko jādiskutē, jo pārējo jomu iespējamie konsolidācijas apjomi ir stipri ierobežoti. Iespējams, kādas korekcijas būs nepieciešamas, taču par to apjomiem un tiesiskajiem riskiem patlaban vēl nevaram runāt – tie ir jāizvērtē, un to veikšanai nepieciešama politiskā griba. Taču ir skaidrs, ka konsolidācija būs, rezumēja Vilks.
WTF?