Rīgas pils būvnieku banku kontiem arī turpmāk tiks saglabāts arests, izskatot pilnsabiedrības SBRE sūdzību, nolēmusi prokuratūra. Celtniecības uzņēmumu pārstāvji par šo lēmumu ir neizpratnē, tomēr šādam notikumu pavērsienam gatavojušies un atraduši līdzekļus, lai turpinātu būvdarbus gan Rīgas pilī, gan citos objektos.
Šāds risinājums gan rada zaudējumus citām ar būvuzņēmumiem saistītajām kompānijām. Iespējams, tos tiesas ceļā būvnieki prasīs kompensēt procesa virzītājiem, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums Panorāma.
Ziņa par Valsts policijas īstenoto kontu arestu Rīgas pils būvniekus pārsteidza 22.aprīlī. Arests tika noteikts ne tikai pilnsabiedrības SBRE kontiem, bet arī to veidojošo kompāniju Skonto būve un Re&Re banku aktīviem. Termiņš, kad prokuratūrai bija jāsniedz atbilde būvnieku sūdzībā par piemēroto drošības līdzekli, beidzās pagājušajā piektdienā. Šīs nedēļas sākumā saņemta arī oficiāla atbilde.
«Šajās dienās esam saņēmuši atbildi no procesa virzītāja un atstāta spēkā ir iepriekšējā situācija. Tas man nav saprotams. Procesa virzītājs mums ir norādījis, lai vēršamies tiesā, ko esam darījuši. Ceram, ka tiesa par šo jautājumu būs maija beigās vai jūnija sākumā un tad arī lems,» saka Skonto būve vadītājs Guntis Rāvis.
Prokuratūrā nekomentē, kāpēc pieņemts šāds lēmumus. Lai arī konti aizvien ir iesaldēti, pasūtījumu izpilde un norēķini ar darbiniekiem, apakšuzņēmējiem vai materiālu piegādātājiem nav apgrūtināti. Gan Re&Re, gan Skonto būve naudu šiem norēķiniem piesaista no citiem grupas uzņēmumiem.
Tāpat celtnieki aizvien ir gatavi pildīt Valsts nekustamajiem īpašumiem (VNĪ) doto solījumu un ieskaitīt bankas kontā naudu, kas aprēķināta par ugunsgrēkā nodarītajiem pils postījumiem. «Mums ir šajās dienās bijušas ļoti konstruktīvas sarunas ar VNĪ pārstāvjiem un pašlaik juristi strādā, lai noformētu līdz galam šīs vienošanās. Neatkarīgi no tā, vai procesa virzītājs atbloķēs mūsu kontus vai nē, mēs savas saistības spēsim izpildīt,» sola Rāvis. Viņš arī norāda, ka vienošanos plāno parakstīt šonedēļ, savukārt nauda ieskaitīšana «prasīs zināmu laiku, bet domājams, ka tuvākajā laikā».
Lai arī līdzekļi celtniecības biznesa finansēšanai uzņēmumiem pietiek, naudas izņemšana no vienas kabatas nozīmē tukšumu citā. „Šie biznesi ciest necieš, bet naudas uzkrājumi, kas ir nepieciešami attīstībai, tiek izmantoti un agrāk vai vēlāk biznesi cietīs. Agri vai vēlu mēs celsim savas pretenzijas par situāciju, kāda šodien ir izveidojusies,” norāda Re&Re valdes loceklis Didzis Putniņš, neizslēdzot, ka vērsīsies tiesā ar prasību pret Valsts policiju.
Būvuzņēmumi aizvien cer, ka policijas lēmumu par kontu arestu maija beigās vai jūnija sākumā tomēr atcels Rīgas centra rajona tiesa. Vai būvnieki vērsīsies tiesā pret valsti, prasot kompensēt zaudējumus, kas radušies kontu arestu dēļ, būs atkarīgs no turpmākās ugunsgrēka izmeklēšanas gaitas.
BNN jau vēstīja, ka par Rīgas pils ugunsgrēka izraisīšanu aizdomās tiek turētas trīs personas, kuras objektā veikušas darbus un bijušas atbildīgas par ugunsdrošības noteikumu ievērošanu. Tā aprīļa nogalē paziņojis Valsts policijas Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.
Ugunsgrēks Rīgas pilī naktī uz 2013.gada 21.jūniju izcēlies pils rekonstrukcijas darbos nodarbināto strādnieku bezatbildīgas rīcības rezultātā, iepriekš vēstīja Latvijas Televīzija. Būvnieki 20.jūnija dienā bēniņos virs Rīgas pils Svētku zāles ar fleksi griezuši vecās ventilācijas caurules. Īsi pirms darba laika beigām griešanas procesā radusies dzirkstele izraisījusi aizdegšanos, ko strādnieki, izmantojot divus ugunsdzēšanas aparātus, apdzēsuši.
Tomēr neviens neesot palicis uzraudzīt degšanas vietu, kas saskaņā ar normatīviem būtu bijis jādara 12 līdz 24 stundas. Tāpat par notikušo aizdegšanos neesot informēta Militārā policija, kurai pils telpu apsardze nodota pēc darba laika beigām.
Reaģējot uz šo informāciju, paziņojumu masu medijiem izsūtīja arī pils rekonstrukcijas darbu veicēju SBRE pārstāvis Didzis Putniņš, kurš apgalvoja, ka izskanējušo versiju par to, ka 20.jūnijā jau pa dienu Rīgas pilī bijis izcēlies ugunsgrēks, dzirdot pirmo reizi un līdz šim par to neesot bijusi nekāda informācija ne no vienas iesaistītās puses.
Savukārt pils remontētāju pilnsabiedrības SBRE uzaicinātais eksperts, Apvienotās Karalistes Ugunsgrēku izmeklētāju apvienības prezidents un Starptautiskās Ļaunprātīgās dedzināšanas izmeklētāju apvienības pirmais viceprezidents Pīters Mansi apgalvo, ka Rīgas pils ugunsgrēks ir izcēlies ēkas centrālās daļas ziemeļaustrumu daļā, neizmantotā šautuvē, kur nekādi darbi netika veikti.
VAS Valsts nekustamie īpašumi pieaicinātie Igaunijas eksperti secinājuši, ka ugunsgrēks 20.jūnijā izcēlies būvnieka rīcībā nodotajā Rīgas pils daļā un tā iemesls bijis atklātas uguns avots – dzirkstele, kvēlojoša cigarete vai jebkurš cits atklātas uguns avots.
Ref: 102.000.102.7295