Nedēļa Lietuvā: 1 450 jauni Covid-19 gadījumi, piektdien reģistrēts viens nāves gadījums, slēdz Medininku migrantu centru

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā premjerministra padomnieks iecelts par Lietuvas pārstāvniecības Taivānā vadītāju. Ārlietu ministrija aicina pieņemt ES mēroga lēmumu par vīzu aizliegumu Krievijas tūristiem. Ignitis Grupe nosauc Nord Pool reakciju uz rekordlielajām cenām par «formālu».

Lietuva meklē kosmosa nozares koordinatoru

Eiropas Kosmosa aģentūra (EKA) un Lietuvas Ekonomikas un inovāciju ministrija paziņoja, ka meklē Lietuvas kosmosa nozares koordinatoru, piektdien, 19. augustā, ziņoja Lietuvas plašsaziņas līdzekļi. Koordinators būtu kontaktpersona starp EKA un Lietuvas uzņēmumiem un cieši sadarbotos ar Ekonomikas un inovāciju ministriju, kā arī ar Inovāciju aģentūru LT SpaceHub.

Koordinators sniegtu praktisku palīdzību un dalītos ar informāciju par iespējām piedalīties dažādās projektu aktivitātēs, kā arī apmācībās vai citās aktivitātēs, kuru mērķis ir veicināt Lietuvas kosmosa nozares izaugsmi. Ministrija norāda, ka kosmosa piegādes ķēdēs Lietuvā ir iesaistīti vairāk nekā 30 uzņēmumi, no kuriem katra pārdošanas ieņēmumi ir vidēji EUR 500 000, un paredzams, ka piecu gadu laikā kosmosa uzņēmumu skaits valstī pieaugs vairāk nekā divarpus reizes.

Lietuva ziņo par 1450 jauniem Covid-19 gadījumiem un vienu nāves gadījumu

Lietuvā ceturtdien, 18.augustā, reģistrēti 1 450 jauni inficēšanās gadījumi ar koronavīrusu un viens nāves gadījums no Covid-19. No jaunajiem gadījumiem 1 105 bija pirmreizēji saslimšanas gadījumi, bet 324–otrreizēji. Hospitalizēto pacientu skaits šonedēļ bija 169, savukārt 9 pacienti šobrīd atrodas intensīvās terapijas nodaļās. Pirmreizējo saslimšanas gadījumu skaits 14 dienu laikā ir pieaudzis līdz 603,5 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju, bet pozitīvo testu procentuālais rādītājs septiņu dienu laikā ir pieaudzis līdz 53,6%.

Lietuvas valstij piederošā enerģētikas grupa Nord Pool reakciju uz rekordlielajām cenām sauc par “formālu”

Lietuvas valstij piederošā enerģētikas grupa Ignitis Grupė piektdien, 19.augustā, kritizēja Nord Pool reakciju uz rekordlielajām elektroenerģijas cenām un apgalvo, ka elektroenerģijas biržas ieteikumi ir formāli un tehniski neizpildāmi. Ignitis Grupė apgalvo, ka Nord Pool sniedzot informāciju par to, kā ievērot tās izmantoto algoritmu, tā pilnībā neizvērtē tā piemērotību Baltijas valstīm.

Lietuvas enerģijas tirgus dalībnieki pēdējā laikā ir sūdzējušies par biržas cenu noteikšanas algoritmu, jo tā dažkārt noraida zemāku cenu piedāvājumus, kā rezultātā trešdienas,17.augusta, vakarā Nord Pool Baltijas valstu tirdzniecības apgabalā tika noteikta rekordliela cena – EUR 4000 par MWh.

Robežsargi uz Lietuvas– Baltkrievijas robežas aiztur 82 migrantus

Lietuvas robežsargi ceturtdien, 18.augustā, aizturēja 82 migrantus, kuri mēģināja nelegāli šķērsot valsts robežu no Baltkrievijas, piektdien, 19.augustā, paziņoja Valsts robežsardzes dienests. Lietuvas robežsargi kopš 2021.gada 3.augusta, kad viņiem tika piešķirtas tiesības liegt ieceļošanu nelegālajiem migrantiem, ir nosūtījuši atpakaļ uz Baltkrieviju gandrīz 12 500 cilvēku. Šajā skaitā ir ietverti arī atkārtoti mēģinājumi šķērsot robežu, ko veikuši vieni un tie paši cilvēki. Pagājušajā gadā Lietuvas–Baltkrievijas robežu nelegāli šķērsoja gandrīz 4 200 nelegālo migrantu.

Lietuva slēdz Medininku migrantu centru

Pēdējie 12 nelegālie imigranti, kas uz laiku bija izmitināti Medininku migrantu reģistrācijas centrā Lietuvā, tika pārvietoti uz  Pabradė un Kybartai reģistrācijas centriem, ceturtdien, 18.augustā, paziņoja Lietuvas Valsts robežsardzes dienests (VRS). Mediniekai ir uzsākta esošo moduļu māju, kurās dzīvoja migranti, kā arī citas infrastruktūras demontāža un izvešana, un vēlāk tiks sakopta tās apkārtne. Medininku centrs darbojās kopš 2021.gada 16.septembra. Lietuva izveidoja vairākas migrantu nometnes, lai izmitinātu ārvalstniekus, kas nelikumīgi šķērsoja Lietuvas–Baltkrievijas robežu. Kopumā pagājušajā gadā valstī ieceļoja vairāk nekā 4 200 nelegāli imigranti.

Ārlietu ministrija izsauc Ķīnas diplomātu saistībā ar Pekinas sankcijām

Lietuvas Ārlietu ministrija ceturtdien izsauca Ķīnas pilnvaroto pārstāvi, lai iebilstu pret Pekinas pieņemto lēmumu piemērot sankcijas Lietuvas satiksmes ministra vietniecei Agnei Vaičukevičūtei (Agnė Vaičiukevičiūtė) un apturēt sadarbību ar Lietuvu transporta jomā, ņemot vērā vietnieces neseno vizīti Taivānā, teikts ministrijas ceturtdienas, 18.augusta, paziņojumā.

Pekina pēc vizītes paziņoja, ka tā uzliek sankcijas ministres vietniecei un pārtrauc visa veida apmaiņu ar Lietuvas Satiksmes ministriju, kā arī apmaiņu un sadarbību ar Lietuvu starptautisko autopārvadājumu jomā. Satiksmes ministrs Marju Skodi (Marius Skuodis) sacīja, ka Ķīna vēl nav oficiāli paziņojusi viņa ministrijai par savu lēmumu pārtraukt sadarbību. Lietuva pagājušajā gadā atļāva Taipejai atvērt savu pārstāvniecību Viļņā ar vārdu «Taivāna», nevis «Taipeja» tās nosaukumā.

Lietuvas pārstāvniecību Taivānā vadīs premjerministres padomnieks

Pauļus Lukauskas (Paulius Lukauskas), kurš pašlaik strādā par premjerministres Ingrīdas Šimonītes (Ingrida Šimonytė) padomnieku, ir iecelts par valsts tirdzniecības pārstāvniecības Taivānā vadītāju, kuru plānots atvērt septembrī, trešdien, 17.augustā, apstiprināja Lietuvas Ekonomikas un inovāciju ministrija, kas veica atlases procedūru. Vēlāk izplatītajā paziņojumā ministrija norādīja, ka sagaida, ka jaunā pārstāvniecība Taipejā palīdzēs paplašināt Lietuvas ekonomisko pārstāvniecību Dienvidaustrumāzijas reģionā un paātrinās kopīgu projektu īstenošanu ar Taivānu.

Uz Lietuvas jaunās pārstāvniecības Taipejā vadītāja amatu pretendēja astoņi kandidāti. Sākoties Lietuvas un Taivānas attiecību paplašināšanai, pagājušajā rudenī Viļņā tika atvērta Taivānas pārstāvniecība, kas izraisīja Ķīnas dusmas.

Lietuvas Ārlietu ministrija aicina pieņemt ES mēroga lēmumu par vīzu aizliegumu Krievijas tūristiem

Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) trešdien, 17.augustā, aicināja Eiropas Savienību pieņemt vienotu lēmumu par vīzu aizliegumu Krievijas tūristiem. Tas tika paziņots pēc tam, kad Igaunija nolēma no ceturtdienas, 18.augusta, liegt ieceļot Krievijas pilsoņiem, kuriem ir Igaunijas izsniegtas vīzas.

Tomēr Landsberģis pauda šaubas par šādu pasākumu efektivitāti, sakot, ka Krievijas pilsonis šodien var saņemt vīzu Vācijas konsulātā jebkurā Krievijas pilsētā un ceļot caur Somiju, Igauniju, Latviju, Lietuvu vai Poliju uz jebkuru citu Eiropas pilsētu. Tāpēc ir nepieciešams ES līmeņa lēmums, uzskata Lietuvas ārlietu ministrs.

Lietuvas minimālā alga nākamgad varētu pieaugt par 15-19 %.

Lietuvas minimālā mēnešalga nākamajā gadā varētu pieaugt par 15–19%, bet pensijas un valsts apmaksāto darbinieku algas būtu jāpalielina par 10%, otrdien, 16.augustā, sacīja Lietuvas Seima Budžeta un finanšu komitejas priekšsēdētājs. Pēc viņa teiktā, pensijām nākamgad būtu jāpalielinās vismaz par 10%, tāpat arī bāzes summai, ko izmanto algu aprēķināšanai valsts sektorā. Šogad Lietuvas minimālā mēnešalga ir EUR 730 pirms nodokļu nomaksas vai EUR 550 pēc nodokļu nomaksas.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas