Nedēļa Lietuvā: Izsludina ārkārtas situāciju aizsardzības dēļ, energokoncerns atsakās no saules spēkstacijas Polijā

Pagājušajā nedēļā galvenās ziņas Lietuvā bijušas ārkārtas situācijas izsludināšana pēc Krievijas un Baltkrievijas iebrukuma Ukrainā, energokoncerna Ignitis lēmums atcelt saules paneļu elektrostaciju Polijā un Lietuvas Bankas prognozes par turpmāko inflācijas dinamiku.

Ekspremjera dibinātā jaunpartija kļūst par otro populārāko valstī

Lietuvas ekspremjers Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) janvārī nodibinājis Demokrātisko savienību «Lietuvai». Jaunākais partiju reitings, ko veidojis socioloģisko pētījumu centrs Vilmorus, liecina, ka šis politiskais spēks kļuvis par otro populārāko Lietuvā. Ja tagad notiktu Lietuvas Seima vēlēšanas, opozīcijā strādājošā Lietuvas Sociāldemokrātiskā partija saņemtu 15,6% balsu (iepriekšējā aptaujā decembrī 18,5%), bet otrā būtu ekspremjera jaunā partija ar 10,3%. Trešajā vietā ierindotos Tēvzemes savienība–Lietuvas Kristīgie demokrāti ar 8,9% (10,1%), kuriem sekotu opozīcijas Lietuvas Zemnieku un zaļo savienība ar 7% (7,9%) un opozīcijas Darba partija ar 5% (5,7%).

Konkurences padome izskatīs biļešu uzņēmuma pārņemšanu

Lietuvas Konkurences padome sākusi izskatīt pagājušā gada oktobrī notikušo Lietuvas biļešu tirdzniecības uzņēmuma Tiketa iegādi, ko veica Igaunijas biļešu tirdzniecības un pasākumu plānošanas uzņēmumu apvienība Piletilevi Group. Pircējiem nebija pienākuma paziņot Konkurences padomei par plānoto darījumu, jo Tiketas ieņēmumi 2020.gadā nepārsniedza divus miljonus eiro, taču iestāde nolēmusi šo darījumu izskatīt pēc savas iniciatīvas, pirmdien, 21.janvārī, pavēstīja konkurences uzraudzības iestādes pārstāve Lina Navickaite (Lina Navickaitė).

Energokoncerns atceļ saules paneļu parku iegādi Polijā

Lietuvas valsts kapitāla energokoncerna Ignitis Grupė meitasuzņēmums Ignitis Renewables atcēlis plānotu darījumu par saules enerģijas elektrosaciju iegādi Polijā no uzņēmumu grupas Sun Investment Group. Līgums par saules paneļu spēkstaciju ar jaudu līdz 170 megavatiem (MW) iegādi aizvadītajā pirmdienā tika lauzts «ar savstarpēju vienošanos» pēc tam, kad nevienam no projektiem atjaunojamās enerģijas izsolēs netika piešķirts līgums par tarifu starpību, tā pausts Ignitis Grupė paziņojumā Nasdaq Viļņas fondu biržai. Uzņēmumam Ignitis Renewables pašlaik Polijā pieder Pomerania Wind Farm, kas veido vēja ģeneratoru parku ar 94 MW jaudu.

Nausēda nosauc Krievijas lēmumu par rupju starptautisko tiesību pārkāpumu

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) pirmdien, 21.februārī, nosodījis Krievijas lēmumu atzīt Ukrainas rietumos esošo pašpasludināto republiku neatkarību kā «nepieņemamu starptautisko tiesību pārkāpumu».

Ģeopolitiskie riski paaugstinās inflāciju

Ģeopolitiskie riski var palielināt inflāciju ES, kas jau pašlaik ir visu laiku augstākajā līmenī, tā otrdien, 22.februārī, sacījis Lietuvas centrālās bankas vadītājs Ģedimins Šimkus (Gediminas Šimkus). Pēc viņa teiktā, inflāciju paaugstinās karš Ukrainā, piegāžu traucējumi un pastāvīgi augstās dabasgāzes cenas. Cenu kāpums samazina cilvēku pirktspēju, īpaši valstīs, kur algas neaug tik strauji kā Lietuvā, uzskata Šimkus. Gada inflācija eiro zonā janvārī bijusi augstāka par 5,1%, kas ir augstākais līmenis kopš eirozonas mērījumu sākuma 1997.gadā. Lietuvas 12 mēnešu inflācija sasniedza 12,4%.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuva gatavojas ukraiņu bēgļu plūsmai, taču cik daudzus varēs uzņemt?

Gatavo aizsardzības budžeta palielinājumu

Lietuva aizsardzības vajadzībām šogad varētu papildus atvēlēt līdz pat vairākiem simtiem miljonu eiro, otrdien, 22.februārī, sacījis parlamenta Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Mikola Majausks (Mikolas Majausks). Pēc viņa teiktā, ir vairāki veidi, kā palielināt Lietuvas Nacionālās Aizsardzības ministrijas budžetu. Viens no tiem būtu papildu finansējuma piešķiršana saskaņā ar esošo valsts budžeta likumu, ja parlaments izsludinātu ārkārtas stāvokli.

Lietuva izsludina ārkārtas stāvokli

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda ceturtdien, 24.februārī, izsludinājis ārkārtas stāvokli pēc tam, kad Krievija iebrukusi Ukrainā. Valsts parlaments šo soli apstiprinājis ārkārtas sēdē. Lietuvas Valsts aizsardzības padome arī lēmusi lūgt NATO rīkot apspriedes par turpmāko darbību, norādījis prezidents.

Paysera aptur naudas pārskaitījumus uz Krieviju un no tās

Lietuvas kapitāla finanšu tehnoloģiju uzņēmums Paysera trešdien, 23.februārī, paziņojis, ka vairs neapkalpos pārskaitījumus Krievijas rubļos, slēgs Krievijas klientu kontus un ierobežos naudas pārskaitījumus uz Krievijas bankām un no tām.

EP deputāti aicina Lietuvu nodrošināt jazīdu patvēruma tiesības

Vairāki desmiti Eiropas Parlamenta (EP) deputātu vērsušies pie Lietuvas premjerministres Ingrīdas Šimonītes (Ingrida Šimonyte) un Seima spīkeres Viktorijas Čmilites-Nīlsenas (Viktorija Čmilytė-Nielsen), mudinot nodrošināt tiesības šobrīd Lietuvā esošiem jazīdu tautības pārstāvjiem gūt patvērumu. Lietuvas eiroparlamentārieši Petrs Auštrevičs (Petras Auštrevičius), Aušra Maldeikiene (Aušra Maldeikienė) un Juozs Oleks (Juozas Olekas) sacījuši, ka šobrīd uz ES robežas ar Baltkrieviju vai Lietuvas migrantu nometnēs esošiem jazīdiem ir ārkārtīgi bīstami atgriezties Irākā. Vēstulē ES likumdevēji arī pauduši atbalstu Nobela miera prēmijas laureātes un Irākas jazīdu cilvēktiesību aktīvistes Nadjas Muradas (Nadia Murad) aicinājumam Lietuvai sniegt drošu patvērumu jazīdiem, kuri atrodas pie ES robežas ar Baltkrieviju vai migrantu nometnēs un ļaut viņiem lūgt patvērumu.

Austrijā aiztur lietuviešu uzņēmēju

Austrijā aizturēts bankrotējušās Lietuvas uzņēmumu grupas Arvi ir Ko dibinātājs Vidmants Kučinsks (Vidmantas Kučinskas). Uzņēmējs aizturēts šīs nedēļas sākumā pēc Krievijas prokuroru lūguma pirmstiesas izmeklēšanas ietvaros par iespējamu krāpšanu un finanšu mahinācijām. Izmeklēšana pret Kučinsku tika sākta Krievijā. Uzņēmējs sacījis, ka ir parādā kreditoriem 61,8 miljonus eiro. Viņa lielākie aizdevēji ir Krievijas Alfa Bank (38,6 miljoni eiro), Krievijas Sberbank (nepilni miljoni eiro) un Belor (četri miljoni eiro).

Lietuva aicina tautiešus izceļot no Ukrainas pa sauszemes ceļu

Lietuvas Ārlietu ministrija ceturtdien, 24.februārī, mudinājusi Lietuvas pilsoņus Ukrainā nekavējoties pa sauszemes ceļiem pamest valsti «vērienīgas Krievijas militārās agresijas sākšanās dēļ». Ministrija arī atkārtoti ieteikusi Lietuvas pilsoņiem nebraukt uz Baltkrieviju un kaimiņvalstī jau esošajiem tautiešiem pamest to pēc tam, kad Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja par karadarbības sākšanu Ukrainā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas