Nedēļa Lietuvā: Karavīri no Irākas nonāk Kuveitā, varasiestādes steidz pārbaudīt vides piesārņotājus

Ilustratīvs attēls

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija lietuviešu karavīru pārvietošana no Irākas, varasiestāžu centieni pārbaudīt vides piesārņotājus Lietuvā, kā arī svārstīšanās ar lēmumu par zaļas krāsas bultu klātbūtni luksoforos.

Pēc Irānas raķešuzbrukuma izved karavīrus no Irākas

Seši Lietuvas karavīri, kuri vēl aizvadītajā nedēļā dienēja militārā bāzē Irākā ceturtdien, 9.janvārī, tika pārvesti uz Kuveitu, tā paziņoja aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis (Raimundas Karoblis). Lietuviešu militārpersonas Irākas Al Asada bāzē nodarbojās ar vietējo militārpersonu apmācīšanu cīņai pret teroristisko grupējumu Islāma valsts dāņu kontingenta ietvaros.

Saskaņā ar Karobļa teikto lēmumu par militāro instruktoru pārvietošanu no valsts pieņēmusi Dānija.

Irākā NATO vadītā misijā dienē vēl seši lietuvieši. Viņi pagaidām paliks Irākā.

Valdība apņemas pārbaudīt visus piesārņojošos uzņēmumus

Saistībā ar neattīrītu notekūdeņu ieplūšanu Kuršu jomā Lietuvas valdība trešdien, 8.janvārī, devusi atbildīgajām iestādēm mēnesi laika, lai izpētītu piesārņojuma situāciju Klaipēdā un nāktu klajā ar risinājumiem, kā labāk kontrolēt situāciju. Valdība vēlas, lai tiktu apzināta situācija citur valstī.

Naktī uz 7.janvāri vērienīgā operācijā, kurā piedalījās arī vides dienestu darbinieki un citu jomu speciālisti, tika pārbaudīta Klaipēdas kartona ražošanas uzņēmuma Grigeo Klaipeda attīrīšanas iekārtu teritorija un konstatēts, ka notekūdeņu noplūdināšanai izveidoti īpaši apvedceļi, pa kuriem lielākā daļa no tiem nonāk Kuršu jomā, apejot attīrīšanas iekārtas.

Luksoforos atļauj atjaunot zaļās bultas

Lietuvas valdība trešdien, 8.janvārī, devusi savu piekrišanu tam, lai pašvaldības uz neierobežoti ilgu laiku luksoforos to teritorijā atjaunotu zaļas krāsas bultas, kas ļauj transportlīdzekļu vadītājiem krustojumos griezties pa labi pie iedegtas sarkanās gaismas.

Janvāra sākumā šīs bultas tika noņemtas visos luksoforos valstī. Vietējās pašvaldības galvaspilsētā un citās pilsētās pēcāk sūdzējušās, ka jaunievedums palielinājis satiksmes sastrēgumus, bet nav sevišķi uzlabojis satiksmes drošību, kas bija bultu ieviešanas sākotnējais mērķis 2014.gadā.

Vēlas celt pieminekli starpkaru Lietuvas prezidentam Smetonam

Lietuvas valdība rosinājusi veidot pieminekli valsts starpkaru perioda pirmajam prezidentam Antanam Smetonam (Antanas Smetona) Viļņā. Premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir izveidojis īpašu darba grupu, lai tā organizētu ar pieminekļa izveidi saistīto darbu, tā ceturtdien, 9.janvārī, pavēstījis kabinets.

Darba grupas uzdevumos ir sadarbībā ar Viļņas pašvaldību atrast vietu piemineklim, sagatavot priekšlikumus par pieminekļa iespējamo izskatu un iesniegt tos valdībai līdz 16.martam.

Antans Smetona bija Lietuvas prezidents no 1919. līdz 1920.gadam un no 1926. līdz 1940.gadam. 1944.gadā valstsvīrs gāja bojā ugunsgrēkā, atrodoties trimdā ASV.

NATO vēstnieka amatam piedāvā Matuļoni

Lietuvas Ārlietu ministrija ieteikusi par Lietuvas pastāvīgo pārstāvi militārajā aliansē NATO iecelt valsts kancelejas vadītāja vietnieku Deividu Matuļoni (Deividas Matulionis). Apstiprināšanas gadījumā amatpersona varētu pāriet jaunajā amatā 20.aprīlī.

Tiesa neaptur gāzes starpsavienojuma līguma noslēgšanu ar Alvora

Tiesa Viļņā ir atteikusies uz laiku apturēt turpat 80 miljonu eiro vērta līguma parakstīšanu starp gāzes tīklu uzņēmumu Amber Grid un cauruļvadu būvniecības uzņēmumu Alvora par Lietuvas-Polijas gāzes starpsavienojuma Lietuvas posma izbūvi. Lietuviešu uzņēmums Alvora tiesības uz līgumu ieguva konkursa kārtībā.

Ar prasību tiesā bija vērsies cauruļvada būvniecības uzņēmums MT Group, tomēr aizvadītajā nedēļā tiesa to noraidījusi.

Prezidents: Izlūkošanas priekšlikumu nopēlums ir pārmērīgs

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) noraidījis kā pārspīlētu to kritiku, ar kādu uztverti viņa iesniegtie priekšlikumi, kas paredz plašākas pilnvaras izlūkdienestiem. Sevišķi asi sabiedrībā uztverts ierosinājums labāk noregulēt preventīvo sarunu veikšanas praksi. Nausēda norādījis, ka pasākumu varētu attiecināt tikai uz naidīgi noskaņotiem izlūkošanas darbiniekiem, ne sabiedrības ierindas locekļiem.

Viceministre noraida ES padomnieces amata piedāvājumu

Lietuvas finanšu ministra vietniece Migle Tuskiene (Miglė Tuskienė) noraidījusi piedāvājumu pāriet strādāt par Eiropas Komisijas priekšsēdētājas Ursulas fon der Leienas (Ursula von der Leyen) ekonomikas padomnieci. Lēmumu viņa skaidrojusi ar personīgiem iemesliem.

Prezidents Irānas-ASV konfliktā aicina meklēt diplomātisku risinājumu

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) trešdien, 8.janvārī, aicinājis Irānu un ASV meklēt diplomātisku risinājumu starpvalstu konfliktam. Saspīlējums Tuvajos Austrumos pieaudzis pēc tam, kad ASV gaisa uzlidojumā nonāvējusi vadošu Irānas ģenerāli, bet Irāna aizvadītajā nedēļā atbildējusi ar raķešuzbrukumiem ASV spēku bāzēm Irākā.

Tiesas priekšā stāsies bijusī tiesnese

Prokurori Kauņas pilsētā trešdien, 8.janvārī, pavēstījuši, ka ir pabeigta pirmstiesas izmeklēšana lietā pret bijušo Lietuvas tiesnesi un Seima deputāti Neringu Venckieni (Neringa Venckienė). Sieviete 2019.gadā izdota Lietuvai no ASV.

Lieta tiks nodota Kauņas Apgabaltiesai, kur Venckiene iepriekš strādājusi. Bijusī amatpersona tiek turēta aizdomās par nepakļaušanos tiesas pavēstei, pretošanos policijas darbiniekam, nepakļaušanos tiesu izpildītājam, kā arī par to, ka, iespējams, iesitusi pa seju savai tuviniecei Laimutei Stankūnaitei (Laimutė Stankūnaitė).

«13.janvāra lieta» nodota Apelācijas tiesai

«13.janvāra lieta» par Barikāžu laika notikumiem Viļņā trešdien, 8.janvārī, nodota Lietuvas Apelācijas tiesai.

Tā pavēstījusi, ka no cietušajiem, apsūdzētajiem, advokātiem un prokuroriem ir saņēmusi 61 apelācijas sūdzību par 2019.gada martā pieņemtu spriedumu. Apelācijas tiesa apjomīgās lietas izskatīšanu sāks 26.martā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas