Nedēļa Lietuvā: Karbausks piesakās izlīgt ar Ķīnu, mājup atsauktas diplomātu ģimenes no Ukrainas, aug NATO spēku klātbūtne

Aizvadītajā nedēļā zīmīgākie notikumi Lietuvas ziņās bija lietuviešu diplomātu ģimeņu un valstspiederīgo atsaukšana atpakaļ uz Lietuvu, Seima opozīcijas partijas līdera pieteikšanās nogludināt Pekinas dusmas par Taivānas pārstāvniecības darbību Viļņā un vācu armijas papildspēku ierašanās, lai palielinātu Lietuvas NATO kaujas grupu.

Partiju reitingā vadošā ir premjerministres Tēvzemes Savienība – Lietuvas Kristīgie demokrāti

Partiju popularitātes reitingā Lietuvā ir valdības galvgalī esošā Tēvzemes Savienība-Lietuvas Kristīgie demokrāti (TS-LKD), kurai seko Lietuvas Sociāldemokrātiskā partija (LSDP) un nesen dibinātā partija Demokrātiskā savienība «Lietuvai» (DSL), tā liecina socioloģisko pētījumu centra Spinter Tyrimai veiktas aptaujas rezultāti, kas pirmdien, 14.februārī, publicēti ziņu portālā Delfi.lt. 11,6% (decembrī 10,8%) respondenti norādījuši, ka vēlēšanas balsotu par TS-LKD, bet 10,2% pauduši atbalstu LSDP (10,9%). Trešajā vietā ar 8,2% (7,2%) ierindojusies DSL, kas dibināta 29.janvārī. Ceturtā palikusi Lietuvas Zemnieku un zaļo savienība (LZZS) ar 7,7% (6,7%), un tikai piektajā vietā ierindojusies otrā no trim valdības partijām Liberālā kustība ar 6,6% (7,2%) atbalsta.

Lietuvas NATO kaujas grupu papildina vācu karavīru papildspēki

Lietuvā šonedēļ ieradies Vācijas bruņoto spēku armijas konvojs 130 militārpersonu sastāvā, lai pastiprinātu NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu, kas darbojas Lietuvā Vācijas vadībā, vēsta raidorganizācija LRT un ziņu aģentūra Reuters.

130 karavīru un 60 militāro transportlīdzekļu papildinājums valstī ieradies ceturtdien, 17.februārī, NATO pastiprinot Lietuvas aizsardzību kontekstā ar vairāk nekā 100 000 liela Krievijas karaspēka sapulcināšanu Krievijas, Baltkrievijas un anektētās Krimas teritorijā Ukrainas robežu tuvumā.

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) sacījis, ka tikšanās reizē Briselē Vācijas kanclers Olafs Šolcs (Olaf Scholz) viņam apliecinājis, ka vācu karavīriem dotas pilnvaras cīnīties, lai aizstāvētu Lietuvu. Vācijas spēku pastiprināšanas operācija vēl turpināsies, kopumā palielinot vācu spēku klātbūtni Lietuvā par vairāk nekā 350 militārpersonām un 100 militāriem transportlīdzekļiem, pavēstījis Lietuvas NATO paplašinātās kaujas grupas komandieris pulkvežleitnants Daniels Andrae (Daniel Andrae).

Martā paredz inflācijas bremzēšanos

Lietuvā janvārī turpinājusi kāpt inflācija, un tā ir pietuvojusies paredzamai maksimālai robežai, turklāt drīzumā sagaidāms, ka tā sāks kristies, tā pirmdien, 14. februārī, prognozējuši ekonomisti Indre Genīte-Pikčiene (Indre Genytė-Pikčiene) un Žigimants Maurics (Žygimantas Mauricas). Turpmākajos mēnešos inflācijas līmenis joprojām varētu saglabāties augsts, un ekonomisti arī brīdinājuši par iespējamu jaunu cenu lēcienu vēlāk 2022. gada gaitā. Genīte-Pikčiene un Maurics paredzējuši, ka to savukārt izraisīs augstas lauksaimniecības mēslojuma līdzekļu cenas, kas paaugstinās pārtikas preču cenas.

Lasiet arī: Ekonomists par inflāciju: Ēst vai neēst, tāds gluži nav jautājums, un, cerams, arī nebūs

No Ukrainas atsauc lietuviešu diplomātu ģimenes un valstspiederīgos

Esošā saspringtā situācija Ukrainā pamudinājusi Lietuvas Ārlietu ministriju aicināt mājup no Ukrainas lietuviešu diplomātu ģimenes un daļu valstspiederīgo, kuri nav nodarbināti svarīgāko pakalpojumu sniegšanā, otrdien, 15.februārī, paziņojuši ministrijas pārstāvji. Ārlietu ministra Gabrieļa Landsberģa (Gabrielius Landsbergis) preses pārstāve Vītaute Šmaižīte-Kuliešiene (Vytautė Šmaižytė-Kuliešienė) uzsvērusi, ka Lietuvas vēstniecība Ukrainā turpina pildīt savas galvenās funkcijas un ar vēstniecību saistīto cilvēku pārvietošana nav uzskatāma par evakuāciju, jo tam būtu nepieciešami noteikti juridiski mehānismi. Reģistrācija mājupceļam uz Lietuvu notikusi aktīvi, pirmdien uz to piesakoties vairākiem simtiem cilvēku.

Zemes dienests lauž līgumu ar Maskavas namu

Lietuvas Nacionālais zemes dienests (LNZD) nolēmis pirms termiņa lauzt zemes izmantošanas līgumu ar Lietuvas un Krievijas kultūras un biznesa sadarbības centru Maskavas nams Viļņā. NZD lēmumu pieņēmis pēc Lietuvas Augstākās administratīvās tiesas sprieduma, kur teikts, ka Maskavas nama darbība apdraud valsts drošību, otrdien, 15.februārī, paziņojuši dienesta pārstāvji. Ideja par Maskavas nama celtniecību Viļņā radās 2004.gada jūlijā, kad toreizējais Krievijas galvaspilsētas mērs Jurijs Lužkovs, apmeklēja karaļa Mindauga kronēšanas 750.gadadienas svinības Lietuvas galvaspilsētā. Toreiz tika nolemts līdzīgu projektu īstenot arī Maskavā. Lietuvas Valsts drošības departaments savā 2017.gada valsts drošības apdraudējuma novērtējumā norādīja, ka Maskavas nama projektam ir salīdzinoši simboliska un praktiska nozīme Krievijai kā potenciālam instrumentam tās ietekmes uzturēšanai, tautiešu politikai un publiskai diplomātijai.

Ķīna aicina Lietuvu mainīt Taivānas pārstāvniecības nosaukumu visās valodās

Ķīnas valdības pārstāvis Lietuvā Ku Baihua šonedēļ norādījis, ka, lai normalizētu sabojātās divpusējās attiecības ar Pekinu, Lietuvai ir jāpanāk Viļņā strādājošās Taivānas pārstāvniecības nosaukuma nomaiņa visās valodās, lai no nosaukuma tiktu svītrots vārds «Taivāna». Citviet pasaulē darbojas Taipejas, nevis Taivānas pārstāvniecības.

Zemnieku-zaļo līderis vēlas Lietuvas vārdā izlīgt ar Ķīnu

Seima opozīcijā strādājošās LZZS priekšsēdētājs Ramūns Karbausks (Ramūnas Karbauskis) ir lūdzis premjerministri Ingrīdu Šimonīti (Ingrida Šimonytė) pilnvarot viņu sākt sarunas ar Ķīnu, lai normalizētu nopietni iedragātās attiecības starp Ķīnu un Lietuvu, Karbausks paziņojis ceturtdien, 17.februārī.

Lietuva atceļ visus ceļošanas ierobežojumus iebraucējiem no ES

Lietuvas valdība lēmusi atcelt epidemioloģisko prasību personām, kuras valstī ierodas no citas ES dalībvalsts, par koronavīrusa analīžu veikšanu, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT. Lēmums valstī iezīmē pilnīgu līdzšinējo ceļošanas ierobežojumu atcelšanu viesiem no ES dalībvalstīm. Pirmdien, 14.februārī, Lietuvas valdība lēmusi atcelt analīžu nodošanas prasību neatkarīgi no iebraucēja vakcinācijas statusa. Prasība atcelta gan viesiem no 27 ES dalībvalstīm, gan no Šveices, Lielbritānijas, Andoras, Monako, Sanmarīno un Vatikāna.

Līdz šim, ierodoties Lietuvā, iebraucējiem bija pienākums ar dokumentu pierādīt savu imunitāti pret kovidu vai negatīvus analīžu rezultātus.

Lietuvā pērn bijis lēnākais eksporta kāpums Baltijā

Lietuva 2021.gadā uzrādījusi lēnāko eksporta vērtības pieaugumu starp trim Baltijas valstīm, liecina ES statistikas pārvaldes Eurostat dati, kas publicēti aizvadītajā nedēļā. Eksporta apjoms Lietuvā audzis par 21% līdz 34,6 miljardiem eiro, imports – par 30% līdz 37,8 miljardiem eiro. Lietuvas tirdzniecības deficīts pērn bijis 3,2 miljardu eiro vērtībā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas