Nedēļa Lietuvā: Pastiprina COVID-19 analīžu veikšanu, atbalsts e-balsošanai, prezidents maina padomniekus

Galvenie notikumi ziņās Lietuvā aizvadītajā nedēļā bija valdības atbalsts balsošanai internetā, COVID-19 analīžu pastiprināta veikšana vairākās valsts daļās un prezidenta lēmumi nepiedalīties sanāksmē ar Baltijas kolēģiem un nomainīt vairākus padomniekus.

Lietuvas eksprezidente Grībauskaite pievienojas starptautiskajam Madrides klubam

Bijusī Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite (Dalia Grybauskaitė) ir pieņēmusi ielūgumu pievienoties diskusiju forumam Pasaules Līderības alianse – Madrides Klubs, tā pirmdien, 22.jūnijā, pavēstīja Lietuvas prezidenta kanceleja. Forumā jau darbojas bijušais Lietuvas prezidents Valds Adamkus (Valdas Adamkus), Latvijas eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga, ASV eksprezidents Bils Klintons (Bill Clinton) un citi bijušie valstu prezidenti un premjerministri.

Valdība atbalsta e-balsošanu, iesaka to pārbaudīt uz ārzemju lietuviešiem

Lietuvas valdība ir atbalstījusi elektroniskās balsošanas atļaušanu, taču norādījusi, ka, vispirms, šādu vēlēšanu balsošanas metodi varētu atļaut vēlēšanu apgabalā, kas izveidots īpaši tiem lietuviešiem, kuri dzīvo ārzemēs. Valdība attiecīgos tiesību aktu grozījumus atbalstīja 22.jūnijā. Grozījumu projektu ierosināja valdošajā koalīcijā strādājošā Lietuvas Sociāldemokrātiskā darba partija. Atbalstu e-balsošanas ieviešanai attiecībā uz ārzemēs dzīvojošiem vēlētājiem ir paudis arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda).

Veic vairāk COVID-19 analīžu vairākās pašvaldībās

Lietuvas valdība pirmdien paziņoja, ka jūnija beigās pastiprinās preventīvu COVID-19 analīžu veikšanu Viļņā, Viļņas rajonā, Klaipēdas rajonā, Jonavā, Širvintā un Radvilišķos. Šajās pašvaldībās jaunā koronavīrusa izplatība bijusi lielāka nekā citviet valstī. Lietuvā kopumā jaunā koronavīrusa infekcijas izplatība ir sasniegusi 3,6 gadījumus uz 100 000 cilvēku, norādīja Veselības ministrija.

Komercmediji vēršas ES par sabiedriskā medija finansējumu

Lietuvas komercmediju pārstāvji aizvadītajā nedēļā iesniedza sūdzību ES Eiropas Komisijai saistībā ar Lietuvas nacionālās raidsabiedrības LRT finansēšanas kārtību, kas, komercmediju vadītāju ieskatā, kropļo godīgu konkurenci Lietuvas mediju tirgū. Sūdzības iesniedzēji ir Lietuvas Interneta mediju asociācija, kur darbojas ziņu portāli Delfi.lt, 15min.lt un LRytas.lt, piedaloties uzņēmumam All Media Lithuania, kas savukārt vada televīzijas kanāla TV3 darbību. Sūdzības iesniedzēji apgalvo, ka LRT finansēšanas kārtība patlaban ir ar ES nesaskaņots valsts atbalsts, kas ir pretrunā ES tiesību aktiem.

Ministrija maksās kompensāciju par traģiskas bezdarbības gadījumu

Lietuvas Iekšlietu ministrija maksās kompensāciju ceturtdaļmiljona eiro apmērā par nemantiskiem zaudējumiem, ko saskaņā ar tiesas spriedumu tai jāmaksā kādas 17 gadus vecas meitenes ģimenei, kura 2013.gadā sadega automašīnas bagāžniekā, tā otrdien, 23.jūnijā, pavēstīja Lietuvas iekšlietu ministra padomniece Božena Zaborovska-Ždanoviča (Božena Zaborovska-Ždanovič). Tiesa secināja, ka valsts iestādēm saskaņā ar likumu būtu vajadzējis rīkoties, proti, noteikt meitenes atrašanās vietu un izglābt viņu, kad viņa zvanījusi uz ārkārtas palīdzības tālruņa numuru 112. Jauniete 2013.gada 21.septembrī tika nogalināta Dembavas pilsētā, Lietuvas ziemeļos. Par nozieguma pastrādāšanu diviem vīriešiem ir piespriests mūža ieslodzījums.

Lietuva ES tehnoloģiju jaunradē apsteidz Latviju

Lietuva ES Eiropas Inovācijas rezultātu pārskatā šogad ierindota 19.vietā, tā Eiropas Komisijas publicēta pētījuma rezultātus otrdien citēja Lietuvas Ekonomikas un inovāciju ministrija. Lietuva sarakstā apsteigusi Latviju, kas ierindota 23.vietā, bet valsts ievērojami atpaliek no Igaunijas, kas Eiropas Inovācijas rezultātu pārskatā iekļauta 11.vietā.

Bijušais basketbola treneris reģistrē partiju Lietuva visiem

Oktobrī gaidāmās Lietuvas parlamenta vēlēšanās vēlas startēt partija Lietuva visiem, ko trešdien, 24.jūnijā, reģistrēja uzņēmējs Toms Pačēss (Tomas Pačėsas). Viņš savulaik bijis basketbola treneris un Dienvidlietuvas pilsētas Alītas domes deputāts. Šīs partijas nosaukums iepriekš bijis Emigrantu partija. Saskaņā ar Lietuvas Tieslietu ministrijas datiem, partijai ir 4 404 biedri.

Nausēda netikšanos ar Latvijas un Lietuvas prezidentiem uzskata par politisku žestu

Ceturtdien, 25.jūnijā, Baltijas valstu prezidentiem bija paredzēta ikgadēja trīspusēja tikšanās. Pēdējā brīdī savu līdzdalību sanāksmē, kas notika Kuresārē, Igaunijā, atsauca Lietuvas prezidents Gitans Nausēda. Viņa preses pārstāvis Antans Bubnelis (Antanas Bubnelis) norādīja, ka tikšanās bijusi ilgi plānota, un tajā bijis paredzēts apspriest tādus jautājumus kā reģiona drošība, rīcība koronavīrusa apturēšanai, ES jautājumi, kā arī elektroenerģijas pirkšana no Baltkrievijas jaunās atomelektrostacijas (AES). Presē izskanējis, ka tieši valstu domstarpības pēdējā jautājumā pamudinājušas Nausēdu atteikties no tikšanās ar Baltijas kolēģiem. Lietuva uzskata Astravjecas AES par videi bīstamu objektu, un ir atteikusies pirkt tās saražoto elektrību. Latvija tikmēr atsakās piekrist Lietuvas aicinājumam sekot tās piemēram.

Seims aizliedz uz Lietuvu importēt atkritumus dedzināšanai

Lietuvas valsts enerģētikas uzņēmumu grupa Ignitis Grupė nesen pabeigusi būvēt ar atkritumiem kurināmu koģenerācijas elektrostaciju Kauņā. Drīzumā gaidāma arī līdzīgas koģenerācijas elektrostacijas pabeigšana galvaspilsētā Viļņā. Šajā saistībā Lietuvas parlaments ceturtdien aizliedza valstī importēt sadzīves un bīstamos atkritumus enerģijas ražošanai no tiem.

Pludmali Viļņas centrā vēlas aizliegt ar likumu

Lietuvā valdošās partijas Lietuvas Zemnieku un zaļo savienība līderis Ramūns Karbausks (Ramūnas Karbauskis) solījis, ka Seims steidzamības kārtā pieņems likumu, ar ko aizliegt peldvietas darbību pludmalē, ko nesen pilsētas centra Lukišķu laukumā izveidojusi Viļņas pašvaldība. Politiķis ceturtdien skaidroja, ka pagaidu pludmales izveide laukumā nozīmē necieņas izrādīšanu pret Lietuvas vēsturi.

Pārmaiņas prezidenta padomnieku sastāvā

Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas komandu atstās vadošie padomnieki Jons Vītauts Žuks (Jonas Vytautas Žukas), Sonata Šulce (Sonata Šulcė) un Aists Zabarausks (Aistis Zabarauskas). Visi trīs padomnieki strādājuši Lietuvas Prezidenta kancelejā kopš Nausēdas pilnvaru termiņa sākuma 2019.gada vasarā.

Apspriež ES budžetu ar Eiropadomes priekšsēdētāju

Kontekstā ar saspringtām ES valstu sarunām par bloka daudzgadu budžetu Nausēda piektdien, 26.jūnijā, apspriedis Lietuvas intereses budžetā ar ES Eiropadomes priekšsēdētāju Šarlu Mišelu (Charles Michel). Pašreizējais budžeta piedāvājums paredz, ka Lietuva piecos gados saņems 3,9 miljardus eiro lielas subsīdijas un 2,4 miljardus lielus aizdevumus no ekonomikas atjaunošanas fonda. Lietuvas prezidenta ieskatā ES daudzgadu budžetam ir jābūt apjomīgākam un vairāk naudas būtu jātērē kohēzijas finansējumā un kopējā lauksaimniecības politikā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas