Nedēļa Lietuvā: Prezidents vēlas ES migrācijas politikas pārskatīšanu, Viļņā atrok Lielo sinagogu

Aizvadītās nedēļas galvenie notikumi Lietuvas ziņās bijuši prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) aicinājums kaimiņvalstīm iestāties par ES migrācijas politikas pārskatīšanu, Viļņas Lielās sinagogas arheoloģisko izrakumu atklājums un lietuviešu uzkopšanas uzņēmuma sešu miljonu līgums Rīgas slimnīcā.

Ārlietu ministrs aicina ES stingri reaģēt uz migrācijas krīzi.

Pirmdien, 23. augustā, Lietuvas ārlietu ministrs Gabrielis Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) nācis klajā ar lūgumu ES paust stingru atbildi uz notiekošo migrācijas krīzi, ko, pēc Viļņas paustā, veicina Baltkrievija. Landsberģis savā vēstulē ES augstajam pārstāvim ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzepam Borelam (Josep Borrell) mudinājis bloku rīkoties, lai aizsargātu ES robežu no mākslīgi veicinātās nedokumentēto migrantu plūsmas pāri robežai un ES no apdraudējuma. Šogad Lietuvā no Baltkrievijas bez dokumentiem vai bez atļaujas ir ieceļojuši vairāk nekā 4 100 migrantu, salīdzinot ar tikai 81 robežpārkāpēju 2020.gadā.

Prezidents aicina Baltiju un Poliju iestāties par ES migrācijas politikas pārskatīšanu

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda pirmdien, 23. augustā, aicināja Igauniju, Latviju un Poliju kopīgi iestāties par ES migrācijas politikas pārskatīšanu un aktualizēt jautājumu par finansējumu fiziska žoga būvniecībai uz robežas ar Baltkrieviju. Valstu vadītāji šos tematus apsprieda arī pirmdien, viesojoties Kijevā, ziņo Lietuvas Prezidenta kanceleja.

Lietuva nesubsidēs ar Baltkrieviju saistītus uzņēmumus

Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministre Aušrina Armonaite (Aušrinė Armonaitė) otrdien, 24. augustā, norādīja, ka Lietuvas valdība nesniegs subsīdijas Lietuvas uzņēmumiem, kuriem ir ciešas saites ar Baltkrieviju un kurus apdraud kaimiņvalsts politiskā situācija un Minskas saspīlētās attiecības ar Viļņu. Daļai uzņēmumu, kuriem ir cieša saikne ar Baltkrieviju, trūkst apgrozāmā kapitāla, tāpēc valsts vērtē, kādus finanšu atbalsta instrumentus varētu viņiem piemērot, norādījusi Armonaite.

Lietuvas centrālā banka pagājušajā nedēļā paziņoja, ka tirdzniecības pārtraukšana ar Baltkrieviju vai kontinentālo Ķīnu atstās salīdzinoši nelielu ietekmi uz Lietuvas ekonomiku.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuvieši drūzmējas saņemt Covid-19 imunitātes dokumentu, tuvojoties jauniem ierobežojumiem

Demontēs Padomju rakstnieka pieminekli

Lietuvas Nekustamā kultūras mantojuma aizsardzības ekspertu padome aizvadītajā otrdienā no Lietuvas Kultūras vērtību reģistra svītroja Viļņas centra pieminekli valstī pazīstamajam Padomju laika rakstniekam un Padomju politiskajam kolaborantam Petram Cvirkam (Petras Cvirka). Lietuvas Kultūras mantojuma pārvaldes direktors Vidmants Bezars (Vidmantas Bezaras) stāsta, ka eksperti vēl apsprieduši, vai iekļaut reģistrā Cvirkas vārdā nosaukto laukumu. Pieminekli drīzumā paredzēts demontēt.

Uzkopšanas uzņēmums par sešiem miljoniem tīrīs slimnīcas ēkas Rīgā

Civinity ir viena no lielākajām īpašumu pārvaldības un inženiertehnisko risinājumu uzņēmumu grupām Baltijā. Lietuviešu uzņēmumu grupas meitasuzņēmums Civinity Solutions trešdien, 25. augustā, paziņojis, ka ir parakstījis trīs gadu līgumu sešu miljonu eiro vērtībā par iekšējās uzkopšanas pakalpojumiem Rīgas Austrumu Klīniskai Universitātes slimnīcai piederošajās ēkās. Uzņēmums informējis, ka tas ir lielākais publiskais iepirkums par uzkopšanas pakalpojumiem Latvijā. Civinity Solutions sāks sniegt pakalpojumus oktobrī, tajos iesaistot vairāk nekā 200 darbinieku.

Lietuvā nogādā 14 afgāņu ģimenes

Trešdien, 25. augustā, Lietuvas rietumu pilsētā Raseiņos tika nogādātas 14 afgāņu tulku ģimenes. Tulki iepriekš Afganistānā sadarbojušies ar Lietuvas karavīriem, pavēstījis Raseiņu mērs Andrjus Bautrons (Andrius Bautronis). Ģimenēs ir 14 nepilngadīgi bērni un viens zīdainis. Ģimenes nometinātas vienā ēkā, taču mērs atturējies sniegt sīkāku informāciju par to, kāda veida ēkā un telpās tās ir. Ārvalstniekiem nu ir jāievēro divu nedēļu pašizolācija.

Lietuva kopumā uzņems līdz 200 Afganistānas pilsoņu, trešdien lēmusi Lietuvas valdība, ieceļotāju ikdienas vajadzību segšanai atvēlot aptuveni 600 000 eiro.

Banka paaugstina Lietuvas IKP aplēsi 2021.gadam

Komercbanka Swedbank Lietuva aizvadītajā trešdienā paaugstinājusi savu Lietuvas ekonomikas izaugsmes prognozi 2021.gadā līdz 4,2%, jo šā gada pirmajā pusē ekonomika augusi straujāk, nekā gaidīts. Vienlaikus banka arī pazemināja 2022.gadā paredzēto izaugsmi līdz 3,5%. Aprīlī Swedbank paredzēja, ka Lietuvas ekonomika šogad pieaugs par 3% un nākamgad – par 4,9%. Pandēmijas ietekme šobrīd ir vājāka, nekā tā bija pirmo slimības viļņu laikā. Daudzi uzņēmumi un iedzīvotāji ir pielāgojušies situācijai, vērtējusi banka.

Arheologi uziet Viļņas Lielās sinagogas centrālo daļu

Arheologi, kuri veic izrakumus Lietuvas galvaspilsētā, vietā, kur savulaik atradās Viļņas Lielā sinagoga, trešdien informējuši, ka ir atklājuši dievnama centrālās daļas atrašanās vietu. Viļņas Lielā sinagoga bija viens no svarīgākajiem ebreju reliģiskajiem centriem Austrumeiropā. Tā bija pazīstama kā nozīmīgs ebreju garīgais un izglītības centrs, kas Lietuvas galvaspilsētai deva «Ziemeļu Jeruzalemes» nosaukumu. Viļņas Lielā sinagoga tika uzcelta 1633.gadā uz vecākas, 16.gadsimta, sinagogas pamatiem. Sinagogu nodedzināja nacistiskās Vācijas okupācijas spēki, un tās atliekas tika nolīdzinātas, kad 1950.gados dievnama vietā tika uzcelts bērnudārzs.

Valsts un pašvaldību budžetos ienāk 404 miljoni eiro neplānotu ienākumu

Lietuvas valsts un pašvaldību kasēs laika posmā no janvāra līdz jūlijam iekasēti par 404,2 miljoniem eiro (5,7%) vairāk ieņēmumu, nekā iepriekš plānots. Salīdzinot ar attiecīgo periodu 2020.gadā, šā gada pirmajā pusē ieņēmumu bijis par 1,6 miljardiem eiro, tā ceturtdien, 26.augustā, pavēstīja Lietuvas Finanšu ministrija.

Lietuviešu karavīri Kabulu pametuši pirms sprādzieniem

Lietuvas karavīri un pēdējā no Afganistānas evakuējamo cilvēku grupa izceļojusi no Kabulas pirms sprādzieniem, kuros ceturtdien pie Afganistānas galvaspilsētas lidostas tika nonāvēti 90 cilvēki, paziņojis Lietuvas aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks (Arvydas Anušauskas).

Covid-19 upuru skaits sasniedz 6 994

Piektdien, 27.augustā, to iedzīvotāju skaits, kuri kopš pandēmijas sākuma valstī miruši no Covid-19 izraisītām veselības komplikācijām sasniedzis 4 518, liecina Lietuvas statistikas pārvaldes dati.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas