Nedēļa Lietuvā: Prezidents vēlas grozīt izlūkdienestu likumu, Seima vēlēšanām nepieņem astoņus kandidātus

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) apņemšanās mainīt valsts izlūkošanas regulējumu, Centrālās Vēlēšanu komisijas lēmums neatļaut Seima vēlēšanās balotēties astoņiem kandidātiem un masveida sūdzības par dzīvnieku labturības pārkāpumiem.

Gatavojas būvēt jaunu elektrolīniju

Lietuva ir pavirzījusies uz priekšu ar vēl diviem projektiem, kas ir vajadzīgi Baltijas elektrotīklu pielāgošanai ar kontinentālās Eiropas elektrosistēmai, tā pirmdien, 7.septembrī, pavēstīja Lietuvas elektrosadales tīklu operators Litgrid. Lietuvas iestādes ir apstiprinājušas konceptuālus plānus elektroenerģijas pārvadei no Krones Hidroakumulācijas elektrostacijas uz Bitenu valsts rietumos, un uz Mūsas sadales tīklu apakšstaciju.

Prezidenta laboti grozījumi izlūkošanā

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) otrdien, 8.septembrī, pavēstīja, ka gatavojas iesniegt Seimā labotus grozījumus Likumā par izlūkdienestiem, taču pagaidām nav skaidrs, vai prezidents to darīs parlamenta šīs, rudens sesijas laikā. Pirms Seima rudens sesijas atklāšanas ceturtdien, 10.septembrī, prezidents nepieminēja izlūkošanas likumprojektu, ko Prezidenta kanceleja izstrādāja 2019.gada decembrī un mēģināja iesniegt izskatīšanai Saeimā.

Atsaka vēlēšanu reģistrāciju astoņiem kandidātiem

Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija otrdien, 8.septembrī, nolēma nereģistrēt astoņas personas kā kandidātus viena deputāta vēlēšanu apgabaliem Seima vēlēšanām, kas gaidāmas oktobrī. Pamatojums ir, ka šie deputātu kandidāti nav spējuši savākt vajadzīgos 1 000 parakstus savam atbalstam. Minētie kandidāti ir Ļutaurs Stošks (Liutauras Stoškus) un Gintauts Terlecks (Gintautas Terleckas) no partijas Lietuviešu saraksts, Antans Kandrots (Antanas Kandrotas), Staņislavs Ladinskis (Stanislav Ladinskij) un Vjačeslavs Titovs (Viačeslav Titov) no Savienības Cīnītāji Lietuvai, Staņislavs Buškevičs (Stanislovas Buškevičius) no partijas Jauna Lietuva un divi neatkarīgie kandidāti Žilvins Neļubšis (Žilvinas Neliubšys) un Alīna Adomaite (Alina Adomaitytė).

Veterinārais dienests saņem 250 sūdzības par dzīvnieku turēšanas pārkāpumiem

Lietuvas Pārtikas un veterinārais dienests otrdien, 8.septembrī, paziņoja, ka ir saņēmis vairāk nekā 250 sūdzības par dzīvnieku labturības noteikumu pārkāpumiem, kā arī ka ir uzsācis 12 izmeklēšanas. Kopš pagājušās nedēļas nogales dažādās, iespējams, nelikumīgās mājdzīvnieku audzētavās visā Lietuvā ir izņemti 142 suņi un trīs kaķi. Sūdzībās vēstīts par aizdomām par nelikumīgu audzēšanu, nežēlīgu izturēšanos pret dzīvniekiem, to spīdzināšanu, nekopšanu, sliktiem turēšanas apstākļiem un veterinārās palīdzības nesniegšanu.

Valdība skata valsts ilgtermiņa reklāmas stratēģiju

Lietuvas valdība trešdien, 9.septembrī, apspriedusi nākamās desmitgades valsts stratēģiju tēla veidošanai ārzemēs. Dokumentā norādīts, ka pēc stratēģijas īstenošanas Lietuva 2030.gadā pasaulē būs atzīta kā atvērta un uzticama valsts ar daudziem talantīgiem iedzīvotājiem. Tēla veidošanas plāna autori norādījuši, ka Lietuvas atpazīstamība pasaulē ir ļoti maza. Aptaujā par Lietuvas atpazīstamību un reputāciju secināts, ka par Lietuvu kaut ko vairāk kā tās nosaukumu un ģeogrāfisko atrašanās vietu zina 28% no aptaujātajiem ārzemniekiem.

Palangas lidosta gatavojas skrejceļa pārbūvei

Palangas Lidosta Lietuvas rietumos gatavojas tās skrejceļa rekonstrukcijas darbiem, jo ir izsludināts būvdarbu veikšanas iepirkuma konkurss. Darbus ir plānots sākt 2021.gada septembrī, saistībā ar tiem lidostas darbība tiks apturēta uz 45 dienām. Lietuvas lidostu pārvaldnieka Lietuvos Oro Uostai vēlas noslēgt līgumu ar būvdarbu veicēju 2021.gada otrajā ceturksnī. Uzņēmuma izpilddirektore Laura Jofe (Laura Joffe) trešdien norādīja, ka lidostas infrastruktūrai ir nepieciešama infrastruktūras uzlabošana, lai nodrošinātu satiksmes drošību, izpildītu prasības vides jomā un nākotnē izvairītos no lidojumu ierobežošanas.

Lietuva atbalsta pielaidīgākus pašizolācijas noteikumus

Lietuva atbalsta ārvalstu ceļotāju pašizolācijas kritēriju mīkstināšanu, tā trešdien paziņoja Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulus Skvernelis). Viņaprāt, tam ir vajadzīga vienota nostāja vismaz starp Baltijas valstīm. ES Eiropas Komisija ir ierosinājusi visās dalībvalstīs ieviest vienādus ieceļotāju pašizolācijas kritērijus un neprasīt ieceļotājiem doties pašizolācijā, ja tie ierodas no teritorijām, kur 14 dienu kopējais jaunā koronavīrusa inficēšanās īpatsvars ir līdz 25 cilvēkiem uz katriem 100 000 iedzīvotājiem. Vēl šonedēļ Lietuva prasīja doties pašizolācijā cilvēkiem, kuri ierodas no valstī, kur šis īpatsvars ir 16 uz 100 000 iedzīvotāju.

Premjerministrs neprognozē sevišķi ražīgu Seima rudens sesiju

Premjerministrs Sauļus Skvernelis ceturtdien, 10.septembrī, pauda viedokli, ka aizejošā Seima sasaukuma pēdējā sesija nebūs sevišķi ražīga saistībā ar notiekošo priekšvēlēšanu kampaņu. Viņa ieskatā, šoruden galvenais jautājums parlamenta dienaskārtībā ir 2021.gada valsts budžets. Premjerministrs pauda pārliecību, ka valsts budžets tiks iesniegts laikā un būs drošs, atbildīgs un orientēts uz sociālo jomu. No 12.Seima likumdevēju kopuma stafeti pārņems deputāti, kuri tiks ievēlēti oktobra parlamenta vēlēšanās.

Likumdevēji mudina nepieļaut Baltkrievijas likteņa izšķiršanu Maskavā

Lietuvas Seims ceturtdien pieņēma rezolūciju ar aicinājumu starptautiskai sabiedrībai reaģēt uz notikumiem Baltkrievijā un neļaut Krievijai izlemt kaimiņvalsts politisko kursu. Rezolūcija tika pieņemta ar 91 deputāta atbalstu, nevienam nebalsojot pret un neatturoties. Starp rezolūcijas ierosinātājiem bija Seima priekšsēdētājs Viktors Pranckiets (Viktoras Pranckietis), Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius) un gandrīz visu parlamentāro frakciju locekļi. Balsojumā nepiedalījās valdošajā koalīcijā strādājošā Lietuvas Poļu vēlēšanu akcija-Kristīgo ģimeņu apvienība.

Energokoncerns Ignitis Grupė vērtspapīrus biržās plāno piedāvāt oktobrī

Lietuvas valsts energokoncerns Ignitis Grupė piektdien, 11.septembrī, paziņoja, ka plāno jau oktobrī piedāvāt tā vērtspapīrus Viļņas un Londonas fondu biržās. Ignitis Grupė preses pārstāvis Artūrs Ketlers (Artūras Ketlerius) norādīja, ka šobrīd pilnībā valstij piederošā energokoncerna publiskie piedāvājumi biržās būs līdz šim lielākie Baltijas valstu vēsturē.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Latvijai vajag atteikt vēlēšanu reģistrāciju kandidātiem kuri tekoši nepārvalda valsts valodu. Pagātnē ir bijuši SC censoņi, kuri Saeimā ir lasījuši avīzi, jo nesaprata kas tur notiek.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas