Nedēļa Lietuvā: Sākumskolām mācības līdz jūnija vidum, būs vilciens Rīga-Viļņa, Lietuvā atver baseinus un sporta zāles

Aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi Lietuvā bija sākumskolu mācību gada pagarināšana līdz 15.jūnijam un paziņojums par plānotu dzelzceļa satiksmi maršrutos Viļņa-Rīga un Viļņa-Varšava. Nedēļā tika arī atļauts atvērt baseinus un sporta zāles, bet valdībā ieilga darbs ar Lietuvas ekonomikas atveseļošanas plānu.

Atkal drīkst strādāt sporta zāles, baseini un ūdensprocedūru centri

Lietuvā no pirmdienas, 26.aprīļa, tika atvērtas sporta zāles, baseini, pirtis un ūdensprocedūru centri. Vienlaikus tika atļauts arī rīkot ārtelpu sporta, izklaides un atpūtas nodarbības. Saskaņā ar valdības lēmumu sporta zālēs vienam cilvēkam, ieskaitot darbiniekus, ir jānodrošina vismaz 20 kvadrātmetru liela platība. Grupu nodarbībās atļauts piedalīties pieciem cilvēkiem un trenerim. Baseinos peldēšanas nodarbības skolēniem atļauts rīkot tā, lai vienlaikus baseinā atrastos tikai vienas klases bērni.

Japānas uzņēmums pametīs Klaipēdu, likvidēs 435 darbavietas

Japāņu kapitāla uzņēmums Yazaki Wiring Technologies Lietuva aizvadītajā pirmdienā paziņoja par lēmumu beigt darbību Klaipēdas Brīvajā ekonomiskajā zonā. Tas nozīmēs, ka darbu uzņēmumā zaudēs 435 līdzšinējie darbinieki. Lietuvas Reģistru centra rīcībā esošā informācija liecina, ka lēmumu slēgt Lietuvas uzņēmumu Japānā ir pieņēmis Yazaki Wiring Technologies Lietuva mātesuzņēmums Yazaki. Šobrīd uzņēmumā Klaipēdā strādā 473 darbinieki, bet 2020.gadā to skaits pārsniedza 1 000.

Plānoti dzelzceļa maršruti uz Viļņu un Varšavu

Valsts dzelzceļa uzņēmums Lietuvos Geležinkeliai otrdien, 27.aprīlī, paziņoja, ka gatavojas drīzumā sākt pasažieru vilcienu satiksmi no Viļņas uz Latvijas un Polijas galvaspilsētām. Tas tikšot darīts, negaidot dzelzceļa projekta Rail Baltica pabeigšanu. Lietuvos Geležinkeliai arī spriež par iespēju būvēt sliežu ceļu uz kūrortpilsētu Palangu.

Mācību gads sākumskolām ilgs līdz 15.jūnijam

Mācību gads sākumskolu audzēkņiem Lietuvā 2021.gadā būs par nedēļu ilgāks nekā plānots un ilgs līdz 15.jūnijam, tā otrdien atklāja Lietuvas izglītības, zinātnes un sporta ministres preses pārstāvis Dainors Luks (Dainoras Lukas). Saskaņā amatpersonas pausto mācību gads ir paildzināts saistībā ar nedēļu ilgām papildu brīvdienām 2020.gada decembrī.

Lietuva savu ekonomikas atveseļošanas plānu iesniegs maija vidū

Valdība gatavojas iesniegt Eiropas Komisijai Lietuvas ekonomikas atveseļošanas plānu maija vidū, nevis aprīļa beigās, kā bija iecerēts iepriekš, aizvadītajā otrdienā norādījusi Lietuvas finanšu ministre Gintare Skaiste (Gintarė Skaistė). Laika posmā no 2021. līdz 2029.gadam Eiropas investīcijas valsts iekšzemes kopproduktu papildinās par 1,7%, vērtējusi ministre. ES ekonomikas atveseļošanas un noturības finanšu instrumenta ietvaros Lietuvai dotāciju veidā ir paredzēts piešķirt 2,2 miljardus eiro.

Brīdina uzņēmumus izvērtēt riskus pēc ASV sankciju ieviešanas Baltkrievijai

Lietuvas Ārlietu ministrija trešdien, 28.aprīlī, brīdināja Lietuvas uzņēmumus, kuriem ir saistība ar Baltkrievijas valsts naftas un ķīmijas uzņēmumu grupu Belneftechim, izvērtēt visus iespējamos riskus, ko varētu radīt ASV sankcijas pret Baltkrievijas uzņēmumiem Belneftekhim, Belneftekhim USA, Lakokraska, Polock Steklovolokno, Belarusian Oil Trade House, Belsina, Grodno Azot, Grodno Khimvolokno un Naftan.

Jāsamazina CO2 izmeši, jo sevišķi transportā

Lietuvai ir jāpalielina ieguldījumi atjaunojamās enerģijas tehnoloģijās un jasamazina CO2 izmeši, jo sevišķi transporta jomā, tā pētījumā, kas publicēts ceturtdien, 29.aprīlī, vērtējusi Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (SEA). Organizācija atzinīgi novērtējusi Lietuvas paveikto energotīklu savienošanā ar kontinentālās Eiropas energotīkliem un pārejā uz atjaunojamiem energoresursiem, tā paziņojumā presei norādījusi Lietuvas Enerģētikas ministrija.

Covid-19 vakcinācijas prioritāro grupu secība netiks mainīta

Lietuvas valdība aizvadītajā ceturtdienā paziņoja, ka nemainīs tās Covid-19 vakcinācijas prioritātes, jo drīzumā plāno sākt plašāku vakcinācijas kampaņu pa vecuma grupām. Šobrīd valstī tiek vakcinēti seniori un atsevišķās tādās profesijās strādājošie, kur nepieciešama cieša kontaktēšanās ar cilvēkiem. Dažās pašvaldībās, ieskaitot Viļņu, ir sākta visu iedzīvotāju vakcinācija vecumā no 55 gadiem.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Viļņa «nolaupa» citām pašvaldībām 19 000 Covid-19 vakcīnu devu

Ar Baltkrievijas atomelektrostaciju saistītam uzņēmumam lauzīs apjomīgu līgumu

VVP Investment, uzņēmums, kas ietilpst Lietuvas valsts energokoncernā Ignitis Grupė, un uzņēmums Elektromontuotojas ir vienojušies lauzt savstarpēju līgumu, kura vērtība ir turpat septiņi miljoni eiro. Līguma priekšmets ir darbu veikšana Mažeiķu vēja elektrostacijas būvniecībā. Līgums tiks lauzts, jo pasūtījuma izpildītājs plānojis iepirkt daļu materiālu uzņēmuma, kas iesaistīts Astravjecas Atomelektrostacijas būvniecībā.

Latvijas būvnieki atjaunos Palangas Lidostas skrejceļu

Latviešu būvuzņēmums A.C.B. ceturtdien, 29.aprīlī, paziņoja, ka veiks skrejceļa atjaunošanas darbus Palangas lidostā, Lietuvas rietumos pēc tam, kad 2020.gada rudenī uzvarējis iepirkuma konkursā par 16,5 miljonus eiro vērto darbu veikšanu. Šis pats uzņēmums 2017.gadā atjaunoja arī Viļņas Lidostas skrejceļu. Palangas Lidostas darbība tiks apturēta uz 45 dienām rudenī, lai veiktu darbus septembrī un oktobrī. Lietuvas valdība lidlauka remontam jau piešķīrusi 10,3 miljonus eiro. Atlikusī nepieciešamā nauda tiks iegūta kā aizņēmums no bankas Nordic Investment Bank.

Aizsaulē aiziet Seima deputāts Glavecks

Piektdien, 30.aprīlī, slimnīcā miris Lietuvas Seima deputāts Ķēstutis Glavecks (Kestutis Glaveckas) – viens no 1990.gada 11.marta Lietuvas valsts atjaunošanas akta parakstītājiem un viens no Lietuvas Brīvā tirgus institūta dibinātājiem. Ievērojamajam politiķim piektdien apritēja 72 gadi.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas