Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) lēmusi mainīt Latvijas Televīzijas (LTV) valdes statūtus, trīs valdes locekļu vietā paredzot vienu, ziņo portāls LSM.lv.
NEPLP ceturtdien, 25.aprīlī, lēmusi par LTV statūtiem jaunā redakcijā, kas paredz, ka televīzijas valdē ir tikai viens loceklis līdzšinējo trīs vietā un ka valdes locekli ieceļ uz pieciem gadiem.
Ar NEPLP lēmumu līdzšinējā LTV valdes pagaidu locekle Vikija Valdmane-Rozenberga tiek atcelta no amata un viņai visi ar amatu pildīšanu saistītie dokumenti un lietas jānodod LTV valdes loceklim Ivaram Priedem, ziņo LSM.
BNN jau ziņoja, ka NEPLP lēma par Latvijas Televīzijas valdes priekšsēdētāju apstiprināt farmācijas kompānijas Olainfarm mārketinga tirgus datu analītiķi Eināru Gielu, bet par Latvijas Televīzijas valdes locekli digitālās attīstības un satura jautājumos – XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku izpilddirektori Evu Juhņēviču. Abiem nebija iepriekšējas darba pieredzes medijos.
Paužot uzskatu, ka NEPLP izraudzītie jaunie valdes locekļi pēc būtības neatbilst amatu konkursa nosacījumiem un augstajām prasībām, gan vairākas politiskās partijas, gan žurnālisti un Latvijas Žurnālistu asociācija aicināja NEPLP atcelt šī konkursa rezultātus un rīkot jaunu konkursu. NEPLP to nedarīja un pārmetumus noraidīja, taču vēlāk Giels un Juhņēviča paziņoja, ka atsakās no amatiem Latvijas Televīzijas valdē.
Rīkojot LTV valdes konkursu, NEPLP nav vadījusies pēc atbilstošajām likuma normām, tā secinājis Saeimas Juridiskais birojs, vienlaikus uzsverot, ka padomes locekļu atstādināšanai ir jābūt ļoti nopietniem un juridiski pamatotiem iemesliem.
Kā iepriekš norādīja Prokuratūrā, Latvijas Žurnālistu asociācijas iesniegumā apšaubīts, ka NEPLP konkursā uz vakanto LTV valdes priekšsēdētāja amatu, kas noslēdzās 28.martā, izraudzītais kandidāts atbilst Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma attiecīgās normas prasībām. Minētais likuma regulējums nosaka, ka par sabiedriskā elektroniskā plašsaziņas līdzekļa valdes locekli var apstiprināt personu, kurai ir laba reputācija, augstākā izglītība un vismaz piecus gadus ilga profesionālā pieredze plašsaziņas līdzekļu jomā vai uzņēmumu vadībā.
Ņemot vērā izveidojušos situāciju, valdošās koalīcijas partijas 8.aprīlī vienojās lūgt Saeimas Juridiskā biroja atzinumu par to, kāds ir likuma regulējums, uz kura pamata parlaments varētu lemt par NEPLP vai tās atsevišķu locekļu atcelšanu no amata. Savukārt piektdien, 12.aprīlī, NEPLP locekle Gunta Līdaka, kura padomē atbildēja par komerctelevīziju nozares pārraudzību, paziņoja par atkāpšanos no amata.