2018.gads Latvijā ir sācies ar vēsturisku nodokļu reformu un konceptuālām izmaiņām, būtiski ietekmējot uzņēmēju, darba devēju un grāmatvežu ikdienas darbu. Viena no izmaiņām, kas finanšu speciālistiem jāpārzina, aprēķinot algas par janvāri, ir personāla nodokļu, tajā skaitā, iedzīvotāju ienākuma nodokļu (IIN), valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) un solidaritātes nodokļa (SD) izmaiņas, BNN vēsta grāmatvedības eksperti.
Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas (LRGA) valdes locekle Lilita Bērziņa norāda: «Ir skaidrs, ka nodokļu reforma būtiski ietekmēs visu Latvijas uzņēmumu darbību, jo, atšķirībā no citu gadu mainīgajām likmēm vai citām niansēm, šoreiz izmaiņas ir konceptuālas. Aktuālākais izaicinājums reformas ietvaros grāmatvežiem ir algu aprēķins par 2018.gada janvāri, jo tas ne tikai mainīts, bet arī izmaiņu rezultātā kļuvis sarežģītāks. Progresīvā IIN aprēķināšana paredz individuālu; pieeju un aprēķinu katram darba ņēmējam. Jaunajā likuma konceptā daļa atbildības novirzīta arī uz pašiem darbiniekiem, ja tie saņem piemaksas vai strādā vairākās darbavietās. Jārēķinās, ka gada beigās, iespējams būs jāpiemaksā nodoklis no saviem līdzekļiem.»
Nozīmīgākās IIN izmaiņas ir progresīvais IIN likmes aprēķins, kas paredz trīs likmes algotā darba ienākumam – 20% ienākumam līdz 20 004 eiro, 23% – no 20 004,01 līdz 55 000 un 31,4% lielākiem ienākumiem, no 55 000 eiro gadā, tajā pašā laikā ierobežojot attaisnoto izdevumu un atvieglojumu atskaitīšanu, kā arī solidaritātes nodokļa koncepcijas maiņa.
PricewaterhouseCoopers (PwC) Nodokļu konsultāciju vadītāja Irēna Arbidāne: «Darba ņēmēji nodokļu reformas ietvaros notikušās darbaspēka nodokļu izmaiņas izjutīs uzreiz, neto algas pieauguma veidā. Savukārt ieguvums no vērienīgajām izmaiņām no darba devēja viedokļa sagaidāms ilgtermiņā – tā būs nodokļu maksāšanas kultūras uzlabošana un caurskatāmība. Ir jārēķinās, ka pārmaiņas prasīs papildu darbu un liela informācijas apjoma apgūšanu no grāmatvežu puses. Arī pieredzējušiem profesionāļiem šobrīd ir daudz jautājumu».
LRGA un PwC speciālisti ir apkopojuši aspektus, ko grāmatvežiem un darba ņēmējiem būtiski ņemt vērā pēc apjomīgām darbaspēka nodokļu izmaiņām:
Ņemot vērā progresīvo IIN aprēķinu, janvāra algu rēķināšana būs darbietilpīgāks un sarežģītāks process, kas prasīs vairāk laika nekā ierasts un varētu palielināt noslodzi.
Daudzas algu aprēķina nianses būtiski mainīsies, pārveidojot pierasto algas aprēķina mehānismu;
Ņemot vērā diferencēto IIN aprēķinu un iespēju attaisnotos izdevumus un atvieglojumus pārnest starp ienākuma veidiem pie viena izmaksātāja, ir viegli kļūdīties algu aprēķinos.
Progresīvā IIN ieviešana uzliek lielāku atbildību un deklarāciju iesniegšanas pienākumu arī darba ņēmējiem. Attiecīgi grāmatvežiem šajā pārejas laikā būs vairāk konsultatīvu jautājumu no darba ņēmēju puses – būs jāveic papildu skaidrojošais darbs.
Tāpat aizvien palielinās to Latvijas iedzīvotāju skaits, kam obligāti jāiesniedz Gada ienākumu deklarācijas, kas arī var būt darbinieku biežāk uzdoto jautājumu lokā.
Noteikumi un aktuālā darbaspēka nodokļu izmaiņu informācija nav pieejama vienā dokumentā – grāmatvežiem ir rūpīgi jāpēta saistošo Ministru kabineta noteikumu un oficiālo dokumentu saturs.
Šie un citi būtiski jautājumi par darbaspēka nodokļu izmaiņām tiks apskatīti un pārrunāti tematiskā Nodokļu reformas maratona laikā. Tā ir LRGA sadarbībā ar PwC izstrādāta treniņsemināru programma, lai informētu uzņēmumu vadītājus, finanšu direktorus, grāmatvežus un citus interesentus par nodokļu reformas ieviešanu un būtiskākajām pārmaiņām, kas ietekmēs visus Latvijas uzņēmējus.
Ref:224.000.103.3495