Nord Stream: Galvenais Krievijas cauruļvads atsāk gāzes padevi uz Eiropu

Krievija ir atsākusi gāzes padevi Eiropai pa savu lielāko cauruļvadu Nord Stream 1 pēc brīdinājumiem, ka tā varētu ierobežot vai pilnībā apturēt piegādes, informē britu medijs BBC.

Nord Stream 1 cauruļvada darbība ir atsākta pēc desmit dienu ilga apkopes pārtraukuma, taču tā strādā ar samazinātu jaudu.

Trešdien, 20.jūlijā, Eiropas Komisija aicināja ES valstis nākamajos septiņos mēnešos par 15% samazināt gāzes patēriņu gadījumā, ja Krievija pārtrauktu piegādes Eiropai.

Savukārt Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir solījis, ka valsts gāzes uzņēmums Gazprom izpildīs visas savas līgumsaistības. Viņa preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs noliedz, ka Krievija izmanto gāzi politiskai šantāžai.

Pēc BBC pieejamās informācijas secināms, ka 2021.gadā Krievija Eiropai piegādāja 40% dabasgāzes.

Pagājušajā mēnesī Gazprom pārtrauca gāzes plūsmu caur Nord Stream 1, vainojot to, ka sankciju dēļ Kanādā aizkavējās svarīga iekārta, kas bija nosūtīta uz tehnisku apkopi. Tagad tiek uzskatīts, ka turbīna ir ceļā atpakaļ uz Krieviju, taču Putins nesen paziņoja, ka gadījumā, ja tā netiks atgriezta, piegādes būs vēl vairāk jāsamazina.

Putins arī norādījis, ka drīzumā uz apkopi tiks nosūtīta vēl viena iekārta, informē BBC, atsaucoties uz Krievijas ziņu aģentūru Tass.

Gāzes piegāžu samazināšanās, izmantojot Nord Stream 1, visticamāk, apgrūtinās Eiropas valstu iespējas papildināt gāzes krājumus pirms ziemas, kad gāzes patēriņš kļūs ir daudz lielāks.

Eiropas valstis meklē alternatīvus gāzes piegādātājus, piemēram, sašķidrinātu dabasgāzi no ASV, ko var transportēt ar kuģiem, taču infrastruktūras izveide, kas nepieciešama, lai importētu gāzi no jauniem piegādātājiem, ir ne tikai dārga, bet arī laikietilpīga.

Maz ticams, ka Krievijas piegādāto gāzi izdosies pilnībā aizstāt pirms nākamās ziemas.

Februāra beigās, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā, tika apturēti plānus atvērt jaunu gāzesvadu Nord Stream 2, kas dubultotu Krievijas gāzes piegādes.

Nord Stream 2 projekta kritiķi jau sen apgalvoja, ka tas Krievijai nodrošinātu pārāk lielu kontroli pār Eiropas energoapgādi.

Lasiet arī: Pašvaldību asociācija Igaunijā lūdz izsludināt ārkārtas situāciju dabasgāzes trūkuma dēļ

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas