Gaidāmais cenu pieaugums uz alkoholiskajiem dzērieniem pēc 1.jūnija, ko radīs akcīzes palielinājums, negatīvi ietekmēs ieņēmumu dinamiku, un, pēc Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienības (ARTA) prognozēm, 2011.gads noslēgsies ar zaudējumiem attiecībā pret jau tā samazināto plānu.
Apvienība piebilst, ka Alkohola akcīzes ieņēmumi šī gada 1.ceturknī saglabājušies stabili tikai un vienīgi pateicoties tam, ka nemainīga akcīzes nodokļa likme saglabājusies pusotru gadu un patērētājs ir paguvis pierast pie esošās dzērienu cenas.
ARTA valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters uzsver, ka jāņem vērā arī tas, ka lielāko ieguldījumu akcīzes ieņēmumos no stipro dzērienu pārdošanas dod degvīns, kas uzrāda izteiktu pārdošanas kritumu gadu no gada. Šī dzērienu kategorija ir tā, kas visvairāk cieš no viltojumiem un kontrabandas – 2011.gada trīs mēnešos realizēti 2.4 milj. litru degvīna; 2010.gada trīs mēnešos realizēti 2.6 milj. litru degvīna; 2009.gada trīs mēnešos realizēti 3,3 milj. litru degvīna; 2008.gada trīs mēnešos (pirms akcīzes celšanas) realizēti 4.5 milj. litru degvīna.
Nozares uzņēmumu apvienība uzskata, ka valstī novērojama absurda situācija – aug mazumtirdzniecības apjoms, bet jau ilgtermiņā neaug valsts ieņēmumi. Lai runātu par rezultātu, pirmkārt, jāizvirza nelegālā alkohola tirgus apkarošana par vienu no prioritātēm, situācijā, kad konstanti vairāku gadu garumā valsts ir spiesta samazināt akcīzes ieņēmumu plānu un arī tas neizpildās.
Otrkārt – nepieciešama saliedēta un koordinēta muitas, robežapsardzes, VID sadarbība, kuras pašreiz nav. Katra institūcija «novelk svītru» – te beidzas mana atbildības joma. Tādēļ arī rodas šie «pelēkie koridori» un iespējas izbēgt no atbildības.
Trešais, ļoti būtisks aspekts – iedzīvotāju izglītošana, ka iegādājoties kontrabandas preces vai nodarbojoties ar šo rūpalu, zaudētāji esam mēs paši. «Nesaņemot plānotos nodokļus, atkal tiek celti tie nodokļi, kas ir iekasējami vai samazinātas sociālās garantijas», par to jārunā valsts mērogā – uzskata ARTA biedri. Pozitīvs atdeves piemērs ir gadiem notiekošās CSDD kampaņas par sekām, ko rada braukšana dzērumā – tām ir efekts un rezultāti. Taču ir jāiegulda līdzekļi – tātad jānosaka ēnu ekonomikas apkarošana kā valsts prioritāte.
ARTA valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters atgādina, ka nozares aprēķini liecina – ja akcīzes nodokļa likme tiktu saglabāta pašreizējā līmenī jeb 890 lati par 100 litriem absolūtā alkohola, izdotos turpināt pieaugošu akcīzes ieņēmumu tendenci, kas parādījusies šī gada pirmajos mēnešos un gada beigās ieņemt akcīzē 80 miljonus latu plānoto 77 miljonu vietā.
ARTA vadītājs uzsver, ka akcīzes ieņēmumu un pārdošanas rezultātu dinamika jāvērtē salīdzinoši – ņemot vērā plānoto, faktiski iekasēto un alkohola akcīzes likmi: «Kaut arī akcīzes nodoklis divu gadu laikā pieaudzis par 42%, valsts plānotos nodokļu ieņēmumus gadu no gada tikai samazinājusi, un arī tie nav tikusi iekasēti:
2008.gadā plānots – 96.6 milj.LVL, faktiski iekasēts – 91 milj.LVL;
2009.gadā, paceļot akcīzi par 42% plānots vairs tikai 92.2 milj. LVL, faktiski iekasēts – 84.4 miljoni LVL;
2010.gadā pēc akcīzes palielināšanas valsts atkal samazina ieņēmumu plānu par 20 milj.LVL – plānots iekasēt 76.1 milj.LVL.»