Jaunās tūkstošgades pirmie desmit gadi bija bagāti dažādiem notikumiem – sākot no 2001.gada 11.septembra terora aktiem ASV līdz neticami lielajai ietekmei, kādu uz lasītājiem visā pasaulē atstāja triloģija Gredzenu pavēlnieks un kulta grāmatas par burvju zēnu Hariju Poteru.
Piecus nozīmīgus notikumus, kas mainījuši pasauli, apkopojis televīzijas kanāls National Geographic:
Terora akti ASV
Traģiskākais jaunās tūkstošgades sākuma notikums bija 2001.gada 11.septembra terora akti Amerikā, ko paveica islāmistu teroristu organizācija Al-Qaeda. Šajā uzbrukumā kopumā gāja bojā teju 3 000 cilvēku un tika nodarīti postījumi desmit miljardu ASV dolāru apmērā.
Sadama Huseina gāšana no Irākas prezidenta krēsla
Cits spilgts notikums bija Sadama Huseina gāšana no Irākas prezidenta krēsla. 2003.gada 13.decembrī ASV militārie spēki viņu sagūstīja, bet 2006.gada 5.novembrī notiesāja uz nāvi, pakarot par noziegumiem pret cilvēci. Nāves sodu izpildīja 30.decembrī. Huseina prezidentūras laikā Irāka bija autoritāra valsts, kas apspieda spēkus, ko uzskatīja par draudīgiem, īpaši etnisku vai reliģisku grupējumu centienus iegūt neatkarību vai autonomiju.
Obama kļūst par pirmo melnādaino ASV prezidentu
Uz politiskās skatuves notika neticamais – par ASV prezidentu pirmo reizi vēsturē kļuva afroamerikānis. Baraks Obama – 41. un pašreizējais Savienoto Valstu prezidents – tika ievēlēts šajā amatā 2008.gada novembrī. 2009.gadā Obama saņēma Nobela miera prēmiju par centieniem stiprināt starptautisko diplomātiju un sadarbību starp cilvēkiem.
Lehman Brothers bankrots un globālā ekonomiskā krīze
Savukārt galvenais notikums, kas satricināja globālo finanšu sistēmu, bija 1850.gadā dibinātā ASV banku milža Lehman Brothers neticamais krahs 2008.gadā. Šīs mega kredītiestādes bankrots veicināja globālo ekonomisko krīzi, kas smagi ietekmēja teju visas pasaules valstis.
Google uzvaras gājiens
Strauju uzvaras gājienu sāka 1998.gadā dibinātā tehnoloģiju kompānija Google, kas ir spēcīgi ietekmējusi tiešsaites kultūru. Google piedāvātais tīmekļa meklētājs kļuva par populārāko pasaulē, turklāt kompānija aizvadītajā desmitgadē veica vairākus iegādes darījumus, tostarp nopirka video vietni Youtube.
Ref: 102.000.102.10617