Rīgas Centrāltirgus pērn atteicies no apsardzes firmu pakalpojumiem, lai veidotu savu piecdesmit apsargu kolektīvu, vēsta raidījums Nekā personīga svētdien, 26.martā. Savukārt Latvijas apsardzes kompāniju asociācijas valdes priekšsēdētājs Arnis Vērzemnieks atzīmējis, ka Centrāltirgus vadības lēmums veidot savu apsardzes dienestu ir neloģisks un pretējs tirgus tendencēm.
Iedziļinoties Centrāltirgus vadības gaitās, pagājušajā gadā par Rīgas Centrāltirgus valdes priekšsēdētāju kļuva Andris Morozovs. Raidījums Nekā personīga vēsta, ka pērn tirgus adminstrācijā pie darba ticis arī Vitālijs Dubovs – Morozova draugs, kurš šobrīd ir tirgus iekšējās drošības daļas vadītājs.
Tāpat viens no AS Centrāltirgus kapitāla daļu turētājiem ir Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs. Turklāt jau pieminētais Morozovs ir arī Ušakova partijas biedrs un Centrāltirgū viņš nonāca 2016.gada jūnijā, kad kukuļošanas lietas dēļ vadītāja amatu bija spiests pamest iepriekšējais vadītājs Anatolijs Abramovs.Morozovs organizējot akcijas pret narkotisko vielu jeb spaisa tirgoņiem 2013.gadā, sāka ceļu uz politiku, vēsta raidījums.
Rīgu bija pārņēmusi spaisa sērga, viņš ar bodibildinga kolēģi Sandri Bergmani un citiem domubiedriem izveidoja iniciatīvas grupu Stop drugs, kas ielās uzraudzīja un traucēja spaisa tirgoņu aktivitātēm. Grupas pamatā bija sporta kluba Arkan ļaudis. Klubs izveidots, lai atbalstītu Maskavas forštates jauniešus, novēršot viņus no kriminalizēšanās.
Stop Drugs pamanīja arī Rīgas galva Nils Ušakovs, un arī viņam priekšvēlēšanu gadā patika doties līdzi naksnīgajās patruļās.Nekā personīga informē, ka tā neesot bijusi vienīgā sadarbība. 2014.gada septembrī, īsi pirms 12.Saeimas vēlēšanām, Morozovs ar saviem domubiedriem piedalījās Saskaņas rīkotajā akcijā pret bankas Citadele pārdošanu amerikāņu investoriem. Priekšvēlēšanu pasākuma plānošanu Ušakovs paslepus organizēja savā kabinetā domē.
«Pieķerti esošie un topošie politiķi taisnojās, ka vēlajā vakarā ieradušies apspriest ikdienas darbus,» vēsta raidījums.
Gan Morozovs, gan Bergmanis kandidējuši uz 12.Saeimu no Saskaņas saraksta, taču viņus neievēlēja. Morozovs kļuva par Saskaņas jauniešu organizācijas Restart.lv valdes locekli. Morozovam uzticēja «pieskatīt» Centrāltirgu, kā norāda raidījuma žurnālisti.«Jaunais tirgus šefs darbojas ātri un šķietami efektīvi. No tirgus izmesti kašķīgi starpnieki, celtnieki remontē tirgus plačus un būdas. Jau no pirmajām dienām viņš pieķēries arī drošības jautājumiem,» raidījumā skan žurnālistu viedoklis.
Līdz šim tirgu uzraudzīja apsardzes firma. Pagājušajā vasarā Morozovs par drošības šefu uzaicināja savu draugu no spaisa akciju laikiem Vitāliju Dubovu. Viņam uzticēja veidot Centrāltirgus drošības dienestu, vēsta raidījums.
Līdz pagājušā gada rudenim par apsardzi firmai SIA Apsardze Jūra – SBE maksāts viens miljons eiro gadā, Nekā personīga vēsta. Tagad tirgū par drošību rūpējas ap pussimts cilvēku, kas ir Centrāltirgus darbinieki. Tā triju gadu laikā iecerēts ietaupīt 150 tūkstošus eiro.
Nekā personīga gan norāda, ka nekādu pierādījumu, ka bijis publisks konkurss un tirgus drošības dienesta vadītāja amatu, nav. Dabūt darbu Dubovam palīdzējis tas, ka viņš ir bijis profesionālajā dienestā armijā. Tagad viņš darbu tirgū apvieno ar ēdināšanas uzņēmuma Lido apsardzes vadīšanu.
Jāatzīmē, ka viens no drošības dienesta uzdevumiem ir cigarešu un alkohola preču kontrole tirgus teritorijā. Tirgū šīs preces nedrīkst atrasties. Centrāltirgus vadība un drošības dienests apgalvo, ka nopietni cīnās ar kontrabandas cigarešu tirgotājiem. Taču tirdzniecība notiek zem video novērošanas kamerām. «Vīri netraucēti slēdz darījumus un pārdod blokiem cigarešu,» raidījums atzīmē.
Policijā sakot, ka Centrāltirgū izņemto cigarešu apjoms ir pieaudzis, taču ne tuvu ne četrkārt kā to apgalvo jaunais vadītājs. Panākumi skaidrojami arī ar īpašas policijas grupas izveidošanu Rīgas reģiona pārvaldē. Kā izmainījies Centrāltirgus apsargu cigarešu pienesums, raidījumam Nekā personīga policijā pateikt nevarēja.
«Centrāltirgus vadības lēmums veidot savu apsardzes dienestu ir neloģisks un pretējs tirgus tendencēm. Latvijā ir daudz profesionālu apsardzes firmu, kas spētu apsargāt tirgu. Uzturēt savu dienestu ir neefektīvi un riskanti,» saka Latvijas apsardzes kompāniju asociācijas valdes priekšsēdētājs Arnis Vērzemnieks.
Ref: 225.000.103.323