Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Artis Pabriks iesniedzis grozījumus EP rezolūcijas projektam par migrāciju, rosinot ņemt vērā mazo valstu nacionālās intereses. Panākot atbalstu saviem grozījumiem no vairāku Austrumeiropas un citu valstu deputātiem, Pabriks aicina risināt migrācijas krīzi, uzsverot, ka bēgļu uzņemšana un pārdale starp Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm var tikt balstīta tikai uz brīvprātības principa, nevis uzspiežot solidaritāti ar varu.
«Iestājos pret obligātu patvēruma meklētāju sadali starp dalībvalstīm. Solidaritāte kā morāls un politisks princips pēc savas būtības ir brīvprātīga,» pauž Pabriks.
Iesniegtajos grozījumos Pabriks atgādina par Eiropas Padomes 1987.gada rezolūciju, kas atzīst piespiedu migrāciju uz Baltijas valstīm Padomju okupācijas gados un joprojām nosaka gan politisko sentimentu šajā Eiropas reģionā, gan arī negatīvi ietekmē šo valstu spējas sekmīgi integrēt lielu skaitu patvēruma meklētāju.
Deputāts uzskata, ka daudz lielāka uzmanība ir jāpievērš drošības un ārpolitikas jautājumiem, jo ES “mazspēja” šajās jomās veicinājusi migrācijas krīzes rašanos. Svarīgi stiprināt ES ārējās robežas, lai jau sākotnēji kontrolētu ES ieceļojušo cilvēku plūsmu un varētu izvērtēt patvēruma pieprasījuma pamatotību. «Risinājuma veiksme ir atkarīga no iespējām kontrolēt ES ārējo robežu, jo nav iespējams uzturēt Šengenas brīvības, vienlaikus nekontrolējot ES ārējās robežas,» uzskata Pabriks.
Viņaprāt, patvēruma meklētāju uzņemšana ES ir saistīta ar nepieciešamību radīt veiksmīgu integrācijas politiku, paredzot, ka imigrantiem ir ne tikai tiesības, bet arī pienākumi pret jauno mītnes zemi.
Cita starpā, grozījumos tiek aicināts nejaukt patvēruma meklētāju jautājumu ar darba tirgus nepieciešamībām mūsdienu Eiropā un negatīvajām demogrāfijas tendencēm.
Pabriks uzskata, ka atsevišķi rezolūcijā iekļautie kopīgas patvēruma politikas elementi ir priekšlaicīgi, un var tikt veiksmīgi risināti tikai pēc kopīgas ES robežkontroles politikas izveides, nepārkāpjot esošās nacionālo valstu kompetences.
«Lai gan Eiropas Savienībai ir jārod kopīgu risinājumu migrācijas krīzei, tajā pašā laikā rezolūcijas projektā saskatu daudz nepilnību un domāju, ka ne visi tās punkti atbilst Latvijas un arī Eiropas Savienības interesēm,» iesniegtos grozījumus komentē Pabriks.
Rezolūcijas «Par situāciju Vidusjūras reģionā un nepieciešamību pēc visaptverošas pieejas migrācijas jautājumu risināšanai» projektu izstrādājusi EP Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komiteja, lai paustu EP viedokli par šo jautājumu, veicinātu diskusiju ES Padomē par kopīgas politikas nepieciešamību un risinājumiem migrācijas krīzei.
Jau ziņots, ka 5.februārī vēlu vakarā no Grieķijas Latvijā nogādāti pirmie patvēruma meklētāji – pārvietotas sešas personas, kam nepieciešama starptautiskā aizsardzība saskaņā ar Eiropas Savienības pārvietošanas programmu. Sīriešu ģimenē Latvijā ieradušies divi pirmsskolas vecuma bērni, savukārt eritriešu ģimenei bērns palicis Eritrejā. Gadījumā, ja šai ģimenei tiks piešķirts bēgļu statuss, būs iespēja risināt jautājumu par ģimenes apvienošanu.
Personas ieradās Latvijā vēlā piektdienas vakarā, neilgi pirms pusnakts, un nogādātas Patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā Muceniekos.
Latvija divu gadu laikā ir apņēmusies no Grieķijas un Itālijas uzņemt 531 patvēruma meklētāju, kas sākotnēji uzturēsies Muceniekos. Neraugoties uz šo patvēruma meklētāju uzņemšanu, Latvijā, šķērsojot valsts austrumu robežu, ikdienā iekļūst nelegālie imigranti, no kuriem daļa pieprasa patvērumu Latvijā.
Ref: 102.000.102.11903