Lins Jegelevičs, speciāli BNN
Igaunijas parlamenta lēmums par 25% pazemināt akcīzes nodokli alkoholam iedzinis ķīli Baltijas valstu vēsturiskajā brālībā. Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) izteicies, ka Latvija būs spiesta atbildēt, savukārt Lietuvas vadošā partija Zemnieku un Zaļo savienība, kura ilgi cīnījusies pret alkoholu, lai samazinātu ar to saistītas slimības, šķiet, ir nogaidoša.
Lietuvas Finanšu ministrija: Neplānojam mainīt akcīzes nodokli alkoholam
Lietuvas Finanšu ministrijas pārstāvji bija izvairīgi BNN komentēt Igaunijas lēmumu un to, kā Latvijas atbilde varētu ietekmēt stingro Lietuvas politiku alkohola jautājumā. Ministrijas pārstāve BNN norādīja, ka ministrija pašlaik neapsver izmaiņas esošajā akcīzes nodoklī alkoholam.
Lietuvieši akcīzes nodokli alkoholam pēdējo četru gadu laikā pacēluši četras reizes, un pēdējo reizi, 2019.gada 1.martā, tas tika paaugstināts par 10%. Pašlaik uz 100 litriem tīra etilspirta tiek piemērots akcīzes nodoklis 1 832 eiro. Pēc pēdējā akcīzes nodokļa kāpuma cena puslitram alkoholiska dzēriena pakāpās par 0,39 centiem.
Tādējādi valdība cerēja mudināt iedzīvotāju atturēties no alkohola patēriņa. Tomēr akcīzes nodokļu samazināšana kaimiņvalstīs varētu agrāk vai vēlāk likt rīkoties arī Lietuvai.
Ekonomists: Lietuvieši dosies pretī lētākam alkoholam
«No starptautiskas nodokļu sacensības viedokļa Igaunija izdarīja pareizu gājienu, lai būtu konkurētspējīga un turētos priekšā kaimiņiem. Tādējādi, ja Igaunijā alkohols ir lētāks, pircēji dos priekšroku Igaunijai nevis valstīm, kur tas ir dārgāks, Latvijai un Lietuvai,» BNN komentē ekonomists un bijušais parlamentārietis Povils Gilis (Povilas Gylys). «Taču no morālā viedokļa mūsu ziemeļu kaimiņš veica ļoti sliktu soli, ļoti savtīgu. Ar zemāku akcīzes nodokli alkohola patēriņš noteikti palielināsies, iespējams, visā Baltijā, kur ir slikti rādītāji par pašnāvībām, mirstību uz ceļiem un tā tālāk, kas ir tieši saistītas ar alkohola patēriņu.»
Pēc Giļa domām, Lietuvas valsts ekonomika daudz zaudē no cenu atšķirībām starp Lietuvu un Poliju.
«Mēs zinām, ka gandrīz visi pierobežas ciemi nedēļās nogalēs dodas uz Poliju pēc lētāka ēdienu un citiem produktiem. Mēs nevaram vienkārši mainīt šo plūsmu, kas ir ļoti slikti mūsu ekonomikai,» tā Gils.
Tāpat lētāku alkoholu nekā Lietuvā piedāvā Latvijas veikali.
«Iedomājieties, latviešu alkohola cenas ievērojami samazinās, Latvijai pazeminot akcīzes nodokli. Tad visi mūsu pierobežas iedzīvotāji – Jonišķi, Birži, Mažeiķi – dodas uz Latviju,» komentē Gilis.
Politiķi ignorē ekonomisko loģiku
Atbildot uz jautājumu, vai Lietuvai nāksies samazināt akcīzes nodokli, lai varētu konkurēt reģiona līmenī, ekonomistei un Lietuvas Tirdzniecības asociācijas vadītājai Rūtai Vainienei (Rūta Vainienė) nācās apdomāties.
«Tas ir jautājums, ko es sev šobrīd uzdodu. No ekonomiskā viedokļa Lietuvai nav citas izvēles, kā sekot kaimiņu piemēram. Bet, ņemot vērā, cik cītīgi valdība ir cīnījusies pret alkohola patēriņu un tā sekām valstī, es nedomāju, ka mēs šajā ziņā redzēsim tūlītēju rīcību. It īpaši, ja politiķi dažkārt neseko ekonomiskajai loģikai,» BNN komentē Vainiene.
«Mēs varam vienīgi paredzēt, ka ar samazinātu nodokli Latvijā ar vien vairāk lietuviešu turp dosies pēc lētāka alkohola. Es gan neesmu pārliecināta, kā tas liks mūsu likumu autoriem rīkoties. Es uzskatu, ka politiķi parlamentā vienkārši atsakās redzēt faktu, ka mūsu patērētāji dodas pāri robežām pēc lētākiem produktiem. Nebūšu pārsteigta, ja Lietuva pagaidām samierināsies ar akcīzes nodokļa samazināšanos aiz robežām,» tā ekonomiste.
Seimam nāksies reaģēt
Neatkarīgais Seima deputāts Lins Balsis (Linas Balsys) BNN informēja, ka iniciatīva samazināt akcīzes nodokli alkoholam arī Lietuvā ir sasniegusi parlamentu.
«Šaubos, ka tādi ierosinājumi gūs atbalstu no valdošā vairākuma, kas stingri iestājas par augstāku akcīzes nodokli alkoholam,» komentēja deputāts.
Lai gan akcīzes nodoklis ir katras nācijas ziņā, Lietuva nevar izlikties, ka tā dzīvo burbulī un ka to neietekmē nodokļu izmaiņas tuvējās valstīs, teica Balsis. Viņš arī pauda pārliecību, ka Seimam nāksies reaģēt. Nav tikai skaidrs – kad un kā.
Balsis ir arī Baltijas Asamblejas biedrs. Tā Lietuvai, Latvijai un Igaunijai sniedz padomus likumdošanas jautājumos. Balsis norādīja, ka asambleja ir vīlusies, ka Baltijas valstu vienotība tiek grauta.
«Mēs pārrunājām vienotu politiku alkohola jautājumos Baltijā. Tas ir skaidrs bez teikšanas, ka vienota rīcība tik svarīgos jautājumos kā alkohola politika ir svarīga visām Baltijas valstīm. Diemžēl individuālas ekonomiskās intereses gūst virsroku, kad runa sākas par praktiskiem lēmumiem,» tā politiķis.