Līdzīgi kā vairākās pētniecības jomās Baltijas valstīs arī Somijas zinātnē vērojamas bažas, ka par zinātnieku aizplūšanu, kam šajā desmitgadē bijusi pieaugoša tendence.
Kā ziņo somu sabiedriskā raidorganizācija YLE, Somijas statistikas pārvaldes dati liecina, ka 2011.gadā prom no šīs ziemeļvalsts pārcēlušies aptuveni 274 doktora grādu ieguvuši pētnieki, bet 2016.gadā jau krietni vairāk, turpat 500, kamēr piesaistīto citām valstīm, piemēram, pērn izdevies vien ap 200 atbilstoši izglītotu cilvēku.
Komentējot neiepriecinošos novērojumus, Somijas Izglītības un zinātnes ministre Sanni Grāna-Lāsonena (Sanni Grahn-Laasonen) decembra otrajā pusē žurnālam Acatiimi sacījusi, ka valsts varētu piesaistīt vairāk ārvalstu speciālistu, paaugstinot izglītības un pētniecības līmeni un koncentrējoties uz prasmju ziņā savstarpēji papildinošu speciālistu piesaisti. Viņasprāt, esot vajadzīga ar nacionālās pētnieciskās vides pārveide par atvērtu, starptautisku un produktīvu darba vidi.
Tajā pašā laikā zinātnes jomas funkcionāri Somijā vērš uzmanību uz valstī pastāvošo taupības režīmu un nepievilcīgiem īstermiņa darba līgumiem.
Piemēram, Austrumsomijas Universitātes rektors Juka Menkenens (Jukka Mönkkönen) vērtējis, ka gaisotne, ko radījusi šā brīža «jostas savilkšanas» prakse, būtu jānomaina ar attīstības kultūru, kam pamatā būtu lielākas investīcijas.
Ref: 111.111.103.5384
Tas tikai parāda cik svarīga ir patriotiskā audzināšana.