Ārlietu ministrija nosūtījusi vēstules nozaru ministrijām, Latvijas Bankai, Latvijas Darba devēju konfederācijai un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerai, aicinot aktualizēt rīcības plānus bezvienošanās jeb tā sauktā «cietā» Brexit gadījumā.
Ministrija atgādina, ka Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) atlikta līdz 31.oktobrim. Līdz ar to, ja nestājas spēkā Izstāšanās līgums vai izstāšanos kārtējo reizi neatliek, Apvienotā Karaliste par trešo valsti varētu kļūt šī gada 1.novembrī.
Norādot uz iekšpolitiskajām norisēm Apvienotajā Karalistē un to, ka britu parlaments jau vairākkārt noraidījis vienošanos par Izstāšanās līgumu un nosacījumus ES un Apvienotās Karalistes attiecībām tālākajā nākotnē, Ārlietu ministrija brīdina, ka «cietā» Brexit risks ir augstāks nekā jebkad. Tāpēc ir svarīgi gatavoties sliktākajam scenārijam, aicina ministrija.
Bezvienošanās scenārija gadījumā no šā gada 1.novembra Apvienoto Karalisti nav spēkā ES tiesības un uz to neattiecas ES starptautiskie līgumi. Atsevišķās jomās ES un briti sadarbosies starptautisko organizāciju formātā (piemēram, Pasaules Tirdzniecības organizācija, ANO, NATO), tomēr sadarbība nebūs tik cieša, abpusēji ērta un izdevīga kā ES ietvaros. Piemēram, britiem izstājoties no Muitas savienības, pret Apvienoti Karalisti būs jāpiemēro noteikumi, pārbaudes un tarifi kā pret citām trešajām valstīm. Jautājumos, kas ir ES kompetence un kurus starptautiskās organizācijas neregulē, var iestāties tiesiskā nenoteiktība, skaidro ministrijā.
ES un Latvijai izstāšanās sarunās ar Apvienoto Karalisti prioritāte ir sakārtota britu izstāšanās no ES un izvairīšanās no bezvienošanās scenārija. Vienlaikus kopš 2017.gada decembra Eiropas Komisija publicējusi ap 100 paziņojumu par bezvienošanās scenārija radītājām pārmaiņām nozarēs un izdevusi 19 tiesību aktu priekšlikumus.
Ārlietu ministrija sadarbībā ar nozaru ministrijām veikusi nacionālos gatavošanās pasākumus bezvienošanās scenārija seku mazināšanai, t.sk. apzinājusi nepieciešamās infrastruktūras izmaiņas, nepieciešamību pēc papildu resursiem (īpaši kontroles dienestos) un informējusi par Brexit procesu un tā sekām. Spēkā stājies likums Par tiesisko sadarbību un personu tiesību aizsardzību pārejas periodā pēc Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības un atsevišķi tiesību aktu grozījumi.